Bugun...
10-03-2018 10:54:00 Kategori: ÖZEL HABER

' Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı' Vedat Günyol Anısına Verilen Deneme Ödülleri Sahiplerini Buldu

' Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı'  Vedat Günyol Anısına Verilen Deneme Ödülleri Sahiplerini Buldu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 

Vedat Günyol. O yaptığı eserlerle edebiyatımıza damga vuran bir kalem. Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat ve Cevat Şakir ile birlikte  Türk Edebiyatında  kültürel hümanizma akımının en önemli savunucularından olan  Vedat Günyol kaleme aldığı özel niteliğe sahip deneme, eleştiri, çeviri sorunlarını inceleyen yazılarıyla tanındı. Usta şair ve yazarlarımızdan  olan Cemal Süreya da  Vedat Günyol için verdiği "Edebiyatımızın Cumhurbaşkanı" unvanıyla Günyol’un özel bir yazar olduğunu dile getirdi.

16 Mart 1911'de İstanbul'da dünyaya gelen Vedat  Günyol;orta öğrenimini 1934'de St. Benoit Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1938 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirir. İlk çevirilerini üniversite yıllarında yapar. Paris'te bulunduğu sürede Halide Edip Adıvar ve eşi Adnan Adıvar ile yakın dost olur. Bu dostluk onun hayatını önemli ölçüde etkiler.  Nitekim; Halide Edip Adıvar ile ortak çeviriler yapar .Önce;  1941'de Cemal Nadir Güler ve Arkadaş adlı haftalık çocuk dergisini yayınlamış, daha sonra ise Şirket-i Hayriye ve Yücel dergilerinde çevirmenlik yapmıştır.

İstanbul Hukuk Fakültesi'nde amme hukuku asistanlığı ve Fransızca okutmanlığı (1939-40); Vefa Lisesi (1940) ve Gedikpaşa  Ortaokulu'nda Fransızca öğretmenliği; Ankara MEB'de neşriyat müdürlüğü ve tercüme bürosu üyeliği (1942-50); aynı tarihlerde Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü, Ankara Gazi Lisesi'nde ve İtalyan Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği (1950); Banko Di Roma'da hukuk müşavirliği (1955-60) görevlerinde bulumuştur. 1950'de İstanbul barosuna 2550 sicil numarası ile kaydolmuş ve tam  sekiz sene boyunca avukatlık yapmıştır. 1962 yılında Çan Yayınlarını kuran Günyol; 1972 yılında İstanbul Erkek Lisesi Fransızca Öğretmenliğinden emekli olur. Bir çok ansiklopedide edebi kurul üyeliği yapar.

Günyol son olarak; Özel Marmara Radyo Televizyon ve Gazetecilik Anadolu Teknik Lisesi'nde İnsan Hakları ve Demokrasi dersleri vermiş ve arşivini Maltepe Üniversitesine bağışlayarak; Maltepe Üniversitesinde Vedat Günyol Kitaplığının açılmasını sağlamıştır.

Vedat Günyol yaşamı boyunca pek çok öğrenci yetiştirmiş ve pek çok edebiyatçının gün yüzüne çıkmasında önemli rol oymamıştır.

Vedat Günyol Deneme Ödülü iki senedir veriliyor

Vedat Günyol’u gelecek kuşaklara tanıtmak ve deneme alanındaki çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlenen "Vedat Günyol Deneme Ödülü" yaklaşık iki senedir Türkiye Yazarlar Sendikası, Kartal Belediyesi,Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı'nın desteğiyle sürmekte. Yarışmanın ikincisinin ödül töreni ise geçtiğimiz günlerde  Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ödüller Andaç,Cengiz ve Kubilay’ın

Yarışmanın yürütme kurulu toplanarak, 2017 ‘nin 1 Temmuz’unda başlayıp 30 Kasım’ında sona eren başvuruları değerlendirdi ve ‘Vedat Günyol Deneme Ödülü 2017’de”  yarışmak üzere başvuruda bulunan  tam 55 eseri belirleyerek seçici kurula gönderdi. Yarışmanın yürütme kurulunda ise Adem Uçar, Aydın Ergil, Celal Ülgen, Muharrem Semir, Mustafa Köz, Nesim Ovadya İzrail ve Rengin Cemiloğlu  yer alırken, yarışmanın seçici kurulunda ise; Celal Ülgen, Cengiz Bektaş, Gökhan Yüksel, Haluk Hepkon, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan ve Uğur Kökden yer aldılar.

55 eserin değerlendirildiği yarışmada Feridun Andaç, ‘Üstümüzdeki Gül Yaprağı’ adlı kitabıyla birincilik ödülünü kazandı. Seçici kurul ile birincilik ödülü dışında iki de Jüri Özel Ödülü verdi. ‘Umut Hep Vardır’ adlı  henüz yayımlanmamış eseri ile Gülsüm Cengiz ve ‘Buyrun Siz De Deneyin’ adlı  kitap olarak yayımlanmış eseri ile Mehmet Serdar Kubilay, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel “Vedat Günyol ismi Kartal’da her zaman anılmaya devam edecek”

Törende Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e, ‘Vedat Günyol Deneme Ödülü’ yarışmasına verdiği destekten dolayı da bir  plaket verildi. Başkan Öz’ün adına plaketi almak için sahneye davet edilen Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel ise Vedat Günyol’un çok kıymetli bir edebiyatçı olduğuna vurgu yaparak  şunları söyledi ; ‘Vedat Günyol, Kartal Dragos’ta yaşamını sürdürdü. Bizim için kendisi çok kıymetli... Edebiyat alanındaki başarıları, duayenliği birçok öğrencisine yol gösterdi. Edebiyat alanında bir öncüydü. Çevirmen, eleştirmen, aynı zamanda yayıncı, yazar ve bir öğretmendi. Bu anlamda kendisini bir kitap gibi görüyoruz. Rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu yıl yarışmanın ikincisini düzenledik. Birbirinden değerli 55 yazarın eserleri bu yıla damgasını vurdu. Bu eserlerin hepsi incelendi, içlerinden üç  tanesi burada onurlandırılacak. Burada önemli olan, edebiyat ve yazım dünyasının unutulmaması, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti yeni nesillerinin bu kavramlardan uzak kalmaması ve bunları anlayabilmesi. Bu ışığın yayılması ve devam etmesi için biz Kartal Belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Edebiyat, sanat, kültür bizim için önemli. Vedat Günyol ismi Kartal’da her zaman anılmaya devam edecek”

Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan “Karanlıkların aydınlığa çıkması için hem dünümüze hem de bugünümüze ışık tutan Vedat Günyol için böyle bir yarışma düzenlemek bizlere onur veriyor.”

Yarışmada birinci olan Feridun Andaç’ın ‘Üstümüzdeki Gül Yaprağı’ adlı kitabına ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen  Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan  da yaptığı konuşmada Vedat Günyol’un Cumhuriyetin okullarında yetişerek büyük bir aydın olduğunu belirterek şunları söyledi . “Cumhuriyetin yetiştirdiği çok değerli deha, karanlıkların aydınlığa çıkması için hem dünümüze hem de bugünümüze ışık tutan Vedat Günyol için böyle bir yarışma düzenlemek bizlere onur veriyor. Vedat Günyol, Cumhuriyetin okullarında yetişerek büyük bir aydın olmuş, ışığı keşfetmiş, önüne çıkan engelleri aşmış, toplumun göremediklerini görmüş, söylenemeyenleri söylemiş ve doğru bildiği yolda yürürken bedel ödemiş. Nazım’ın dediği gibi 'Sen yanmazsan ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?’ Vedat Günyol hocamızı rahmetle, minnetle anıyoruz"

Feridun Andaç, Gülsüm Cengiz ve  Mehmet Serdar Kubilay ödül almaktan dolayı memnuniyetlerini ilettiler.

‘Üstümüzdeki Gül Yaprağı’ adlı kitabıyla birincilik ödülünü kazanan Feridun Andaç ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen  ‘Umut Hep Vardır’ adlı  henüz yayımlanmamış eseri ile Gülsüm Cengiz ve ‘Buyrun Siz De Deneyin’ adlı  kitap olarak yayımlanmış eseri ile Mehmet Serdar Kubilay da aldıkları ödülden sonra hem ödül almanın mutluluğunu ifade ettiler, hem de Vedat Günyol’la olan anılarını paylaştılar.  

SİNAN ERDOĞDU


Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 97 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ