Bugun...
07-03-2018 12:16:00 Kategori: ÖZEL HABER

'50. SİYAD ÖDÜL TÖRENİ'

'50. SİYAD ÖDÜL TÖRENİ'
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"50. SİYAD Ödül Töreni’nde Duygu Sağıroğlu ve Deniz Türkali’ye Onur Ödülü ; İbrahim Enez’e Emek Ödülü Verilecek "

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 50. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin yönetmen-senarist Duygu Sağıroğlu ile oyuncu-şarkıcı Deniz Türkali’ye, Emek Ödülü’nün ise film afişi ressamı İbrahim Enez’e verileceğini açıkladı.

13 Mart 2018’de  sinema ve tiyatro sanatçısı Nergis Öztürk’ün sunuculuğunda gerçekleştirilecek 50. SİYAD Ödül Töreni’nde SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Türk Sinemasında 2017’nin en iyileri’ açıklanacak. Törende Onur ve Emek Ödüllerinin yanı sıra 16 kategoride yılın en iyisi seçilenlere ödülleri de  verilecek.

Duygu Sağıroğlu : Senaryosunu da kendisinin yazdığı Bitmeyen Yol filmiyle kırsal kesimden büyük kente göç edenlerin yaşam kavgalarını yansıttı 

50. SİYAD Ödül Töreni’nde  onur ödülü alacak olan yönetmen-senarist Duygu Sağıroğlu  1932 Trabzon doğumlu. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra İTÜ Mimarlık Bölümü'nde eğitim gördü. Muhsin Ertuğrul'un yönetimindeki Küçük Sahne'de dekorcu olarak çalışmaya başladı. Tiyatrocular Derneği ve Cep Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. 

Karacaoğlan'ın Karasevdası (1959) filminde yönetmen yardımcısı ve sanat yönetmeni olarak sinemaya geçti, 1965'te senaryosunu da kendisinin yazdığı, kırsal kesimden büyük kente göç edenlerin yaşam kavgalarını yansıtan Bitmeyen Yol filmiyle yönetmenliğe başladı. 1976'da sinemayı bıraktıktan sonra tiyatroya döndü; sahne tasarımcısı olarak da birçok ödül kazandı. Sağıroğlu halen  Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta.

Deniz Türkali:  Yazar ve oyuncu kimliğiyle bilinen Türkali, aynı zamanda usta edebiyatçı Vedat Türkali’nin de kızı

50. SİYAD Ödül Töreni’nde  onur ödülüne layık görülen  diğer  bir isimde Deniz Türkali. 1944 İstanbul doğumlu ve  edebiyatçı-şiar kimliğiyle tanınan Vedat Türkali’nin de kızı olan  Deniz Türkali, Konservatuar Tiyatro Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra tiyatro eğitimine Londra’da devam etti. Müzik çalışmaları bağlamında yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konserler veren Türkali, Türkiye’ye döndükten sonra bir yandan tek kişilik tiyatro oyunlarında oynarken, diğer yandan Milliyet Yayınları’na danışmanlık yaptı, çeşitli yayın organlarında köşe yazıları yazdı.  

Senaryo çalışmasına da katılmış olduğu İbo ile Gülşah’ta (1977) yan rollerden birinde yer alarak sinema oyunculuğuna da başlayan Türkali; Gece, Melek ve Bizim Çocuklar’daki (1995) performansıyla özellikle  büyük takdir topladı. Türkali ayrıca çok sayıda televizyon dizisinde de rol aldı. 

 

İbrahim Enez : Halen resme olan tutkusunu koruyan usta isim ,doğrudan Yeşilçam yapımcıları için  hazırlanan profesyonel afiş ressamlığıyla tanındı 

50. SİYAD Ödül Töreni’nde  Sinema Emek Ödülü ise İbrahim Enez’e verilecek. 1933 doğumlu Enez, Samsun Ticaret Lisesi’nde okurken resim dersindeki reklam görselleri hazırlama ödevlerine film ilanları hazırlayarak afiş ressamlığına giden yolda ilk adımını atmıştı. 1952’de Samsun’da bir sinema için eşiyle beraber büyük boy bez “fener afişleri” hazırlamaya başlayan Enez, daha sonra İstanbul’a taşınarak doğrudan Yeşilçam yapımcıları için profesyonel afiş ressamlığı kariyerine geçiş yaptı.

İbrahim Enez’in imzasını taşıyan ilk afiş Acı Zeytin (1961) için yaptığı çalışması olmuştur. Bir dönem matbaa da kurup işleten Enez 1970’lerde film afişi ressamlığı mesleğini bıraktı. Atatürk tabloları sergisi de açan İbrahim  Enez,  şu sıralar  ise Horizon DVD - VCD şirketi için eski guaj afişlerinin yağlı boya yeni versiyonlarını hazırlıyor.

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 198 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ