Bugun...
13-06-2018 10:05:00 Kategori: ÖZEL HABER

​8 Tehlikeli Kadın Soyguncunun Öyküsü ( I.BÖLÜM)

​8 Tehlikeli Kadın Soyguncunun Öyküsü ( I.BÖLÜM)
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gary Ross’un yönettiği ve Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling ile Sarah Paulson’un oynadığı Ocean’s 8, 15 Haziran 2018’de sinemalarda olacak. "

Film; hapisten yeni çıkmış olan Debbie Ocean’ın (Sandra Bullock) hikayesine odaklanıyor. Debbie Ocean da kariyerin en büyük soygununu 5 yıl, 8 ay, 12 gün süredir kurgulamakta ve bunun için de eski dostu ve eski suç ortağı Lou (Cate Blanchett)  olmak üzere, kendi alanlarında en iyilerden oluşan bir ekibe ihtiyacı var. İki eski arkadaş uzmanlardan oluşan bir takım oluşturur.Bu isimler; Mücevherci Amita (Kaling); sokak dolandırıcısı Constance (Awkwafina); çalıntı mal alım satımında uzman Tammy (Paulson); hacker Nine Ball (Rihanna); ve moda tasarımcısı Rose Weil (Bonham Carter)’den oluşacaktır. 

Amaçları ise tam 150 milyon değerinde pırlantayı ele geçirmektedir. Bu pırlantaların olduğu kolye dünya çapındaki aktris Daphne Kluger’ın (Hathaway) boynunu süsleyecek ve yılın en önemli organizasyonu Met Gala’nın odağı olacaktır. Planları kaya gibi sağlam görünse de, ekibin işlerini bitirip oradan çıkmaları için yaptıkları planı kusursuz uygulamaları gerekmektedir; üstelik her şey de herkesin  göz önünde gerçekleştirilecektir.

Hollywood’un dev isimleri Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter’ı buluşturan Ocean’s 8’ i yönetmeni Gary Ross , Olivia Milch’le birlikte senaryolaştırdığı kendi özgün hikayesine dayanarak yönetti. Steven Soderbergh ve Susan Ekins filmin yapımcılığını; Olivia Milch ortak yapımcılığını; Michael Tadross, Diana Alvarez, Jesse Ehrman ve Bruce Berman ise yönetici yapımcılığını gerçekleştirdiler.    

Ross’un kamera arkası ekibi; görüntü yönetiminde Eigil Bryld (“In Bruges”), yapım tasarımında Alex DiGerlando (“Beasts of the Southern Wild”), kurguda Oscar adayı Juliette Welfling (“The Diving Bell and the Butterfly”) ve kostüm tasarımında Sarah Edwards’dan (“The Secret Life of Walter Mitty”) oluşuyor. Filmin bestesi Daniel Pemberton’a (“Steve Jobs”) ait. “Ocean’s 8” George Clayton Johnson ve Jack Golden Russell’ın yarattığı karakterlere dayanıyor.

Ocean’s 8’in yönetmeni, yapımcıları ve senaristleri Ocean’s 8 hakkında neleri söylüyorlar 

Filmin yönetmeni ve senarist Gary Ross  Ocean’s 8 hakkında şunları söylüyor: 

“Kanunsuz çeteler her zaman Amerikan filmlerinin merkezinde olmuştur, fakat birkaç istisna dışında ‘kanunsuzlar’ hep erkektir. Bir grup sıkı kadının, her zaman dokunulmaz gibi görünen bir sinema türüne el atması fikri çok ilgimi çekti. Kaldı ki ben soygun filmlerine bayılırım; hep de bayılmışımdır.”  

Filmde Debbie Ocean’ı canlandıran  Sandra Bullock ise flim hakaında  şunları dile getiriyor: “Bu bir soygun filmi ve soygun filmleri her zaman eğlencelidir. Çaldıkları şeylerle nasıl kaçacaklar ve yollarına ne tür engeller çıkacak? Ama bu filmin esas merkezi, sizi tüm iniş çıkış ve virajlarıyla kendi yolculuklarına dahil edecek, sekiz son derece karmaşık, zeki ve eğlenceli kadın.”  

Bullock’un canlandırdığı Debbie Ocean ise; Cartier üretimi olan, türünün tek örneği pırlanta kolye Toussaint’i çalmak için beş yılı aşkın süredir karmaşık bir plan üzerinde çalışmakta ve bunu yılın en popüler organizasyonu olan Met Gala’da yapmayı planlamakta. 

Filmin yönetmeni ve senarist Gary Ross “Ocean’s” serisinde yeni bir filmi aslında beş yıl önce düşünmüş ve bu fikri “Ocean’s” üçlemesinin yönetmeni Steven Soderbergh’e aktarmış.  Ross konu hakkında “Steven yakın bir arkadaşımdır. Kendisiyle yıllar içinde çeşitli projelerde ‘gayrı resmi’ işbirliklerimiz oldu” diyor ve ekliyor: “Süreçte o da yer almayacak olsa bu filmi yapmazdım diye düşünüyorum. Onunla beraber çalışmak harikaydı.”

Soderbergh de  hem projenin hem de Ross’un başrol oyuncusu için seçiminin kendisini heyecanlandırdığını şu sözlerle  belirtiyor: “Gary bana gelip, ‘Sandy’yi Danny’nin kız kardeşi yapsak nasıl olur?’ diye sordu. Bunu çok ilginç buldum ve, ‘Bunu Jerry’ye [Weintraub] soralım’ dedim. Jerry de bunun müthiş bir fikir olduğunu düşündü.”  

Gerçekten de, Bullock’la ilk irtibata geçen Weintraub olmuş. “Henüz ortada bir senaryo bile yoktu ama Jerry’nin enerjisi ve bu seriye olan tutkusu gerçekten bulaşıcıydı” diye hatırlıyor aktris. İlk senaryosundan sonra hiç ortak yazarlık yapmamış olan “İri” Ross bunun farklı olduğunu biliyordu. Senaryoyu kendisiyle beraber kaleme alması için ortak senarist Olivia Milch’e ulaştı. “Harika bir ortaklıktı” diyor Ross.

Ortak senarist Olivia Milch ise şunun altını çizmekte: “Gary bu süreçte bir kadın sesinin ne kadar önemli olduğunu anlıyordu. Bu yapımın bir parçası olmak benim için heyecan ve sevinç kaynağıydı.  Ayrıca, bu karakterlerin müthiş havası yok mu, onu adeta klavyede yan yana oturarak yakaladık.”

Usta isim Soderbergh bu konuda ise , “Bence Gary ve Olivia öyle bir denge kurdular ki, senaryo hem ‘Ocean’s serisiyle aynı DNA’yı taşıyor hem de kendine özgü bir niteliği var” diyor. 

Ne yazık ki, efsanevi yapımcı Jerry Weintraub filmin semeresini göremeden vefat etti.  “Yapımcı olarak projenin başında Jerry’nin olmadığı bir ‘Ocean’s’ filmi hayal etmek zor”  diyor Stveen Soderbergh ve ekliyor: “Jerry sadece bir yapımcı değil, olağanüstü bir şahsiyetti.”

Jerry Weintraub’un uzun süreli çalışma arkadaşı ve önceki “Ocean’s” filmlerinin yönetici yapımcısı Susan Ekins  da projede yapımcı olarak görev aldı. Soderbergh konuyu şu sözle aktarıyor , “Gary ile birlikte ona gidip, ‘İlk üç filmin beyin takımındaydın. Bu yüzden, bu filmde de kilit bir görev almanı çok isteriz’ dedik” 

Susan Ekins yaklaşık yirmi yıla yayılan ve gerek hayatında gerek kariyerinde önemli yer tutan seriye geri dönmekten mutlu olduğunu  şu sözlerle dile getiriyor: 

“2001’deki ‘Ocean’s Eleven’dan başlayarak, ‘Ocean’s Twelve’ ve ‘Ocean’s Thirteen’de iki muhteşem sinemacıyla, Jerry Weintraub ve Steven Soderbergh’le çalışma imkanı buldum. Şimdi de o efsaneyi Steven ve Gary’yle sürdürüyoruz. Bana kalırsa, bu filmleri böylesine büyük bir kitle için cazip kılan şey, bir şeyin yanınıza kâr kalması ve bunu yaparken eğlenmeniz.” 

“Ocean’s” oyuncu kadrosu  filmleri hakkında neler söylüyorlar.

“Ocean’s” filmleri geleneğinde, ekibin her bir üyesi kendi uzmanlık alanını ortaya koyuyor. Bu filmde de Sandra  Bullock’a Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter eşlik ediyor.

Ross bu konuda, “İşim her role tek tek oyuncu seçmekten ibaret değildi; birlikte kulağa harika gelen bir grup oluşturuyordum. Daha en başından heyecan vericiydi” diyor.  

Birlikte çalışma fırsatı aktrisler için de büyük bir artıydı.  Cate Blanchett bunu şu sözle  doğruluyor: “Gary ile Steven topladıkları kadrodan söz ederken, benim için projeye katılma ‘nedeni’ kesinlikle buydu. Muhteşem kadınlardan oluşan bir gruptu; onlarla karşılıklı oynamak tek kelimeyle harikaydı.”

Anne Hathaway ise şunu ekliyor: “Film yapmak bir anlamda ortak bir deneyimdir. Fakat sizinle birlikte yedi kadın daha olduğunda baştan itibaren çok daha fazla ortak zemin söz konusu. Bu durum birlikte çalışırken zahmetsizliği beraberinde getirdi ve süreci çok eğlenceli kıldı.”

Ross da şunu söylüyor: “Bu işbirliği ruhu tüm yapıma yayıldı. Sette, olağanüstü yaratıcı bu sekiz kadın arasında bir simya vardı. Bazen geri çekilip tüm o simyanın gerçekleşmesini izliyordum.”

Anne Hathaway sözlerine şöyle devam ediyor; “Bazı yazarlar doğaçlamayı sevmez. Gary ise bizim katkılarımızı memnuniyetle karşıladı. Bir yönetmen olarak herkesin en iyi performansını ortaya koyduğunu hissetmesini istedi. Bence harika bir iş çıkardı” diyor ve ekliyor: “Gary tüm sürece bir yazarın hassasiyetini kattı. Sürekli olarak bazı şeyleri değiştiriyor ve böylece sette bol miktarda canlılık yaratıyordu. Bu filmin öncekilerle ortak noktası dümen içinde dümen ve onun da içinde bir dümen olması. Fakat Gary bunu çok zekice kullandığı için, hikayenin akışıyla ilgili tahminler altüst olacak.”

Beş yıl boyunca, Debbie Ocean’ın elinde zamandan bol bir şey olmamış ve bu zamandan bolca faydalanıp, planını hayata geçirecektir. Karakteri oynayan Sandra Bullock bunu, “Hapisteyken düşünecek ve planını mükemmelleştirecek çok vakti oldu; çıkarken planını uygulamaya tamamen hazır” diye açıklıyor.

Kardeşi Danny Ocean gibi, “Debbie de bir planlama ustası” diyen aktris, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yetenekten anlıyor ve en iyi ekibi kurup herkesi işini yapmaya sevk ediyor. Bu onun kanında var; hırsızlar ailesinden gelen bir hırsız o. Sevdiği ve yapmaktan keyif aldığı iş bu. Debbie için heyecan verici olan şey, bir şeyi çaldıktan sonra paçayı yırtıp yırtamayacağını görmek. Bu kez, çok göz önünde bir yerde, yüzlerce insanın ortasında, her yer kameralarla doluyken bir şey çalma niyetinde. Daha yeni hapisten çıkmışken, onca iş arasında neden böyle bir şeye kalkıştığını insan merak ediyor. Adeta beni hapse geri gönderin demek bu.” 

“Sandy’nin havalı olmak için çaba sarf etmesi gerekmiyor” diyor filmin yönetmeni ve  Sandra Bullock  için şu cümleyi ekliyor: “Ama her şeyden önemlisi, çok bilgili, deneyimli ve gerçekten iyi bir aktris.”

Diğer  yönetmen Milch de buna katılıyor: “Onun yapısında çok güçlü bir şey var; varlığından özgüven yayılıyor. Kontrolü ele alan biri; bu da filmdeki karakterine mükemmel uyuyor.”

“Debbie’nin Lou’yu suç dünyasına dönmek için zorlaması gerekiyor” diyor Bullock ve  şu cümleyi ekliyor: “Debbie hiç vakit kaybetmeden planını hayata geçirmeye girişiyor. Lou’yu, planladığı soygunun, arkadaşının kurduğu suçsuz hayatı riske atmasına değeceğine ikna etmesi gerekiyor.”

Lou’yu canlandıran Cate Blanchett ise  karakteri hakkında şunu söylüyor: “Debbie’nin bel bağlayabileceği sağlam bir kazığa ihtiyacı var. Debbie’yle mazileri eskilere uzanıyor. Lou düzgün bir hayata geçmiş… yani hemen hemen… artık bir gece kulübü işletiyor. İşleri iyi ama pek heyecan verici değil. Bana kalırsa yeniden Debbie’yle suç dünyasına geri dönmesinin nedeni bu. Karşısında çok büyük çaplı bir iş var; adrenalini özlemiş.”

Steven Soderbergh ise Cate Blanchett için , “Cate’in yapabileceği şeylerin sınırı yok, muazzam bir yelpazeye sahip. Bir bakışıyla bir sayfalık diyalogdan fazlasını söylüyor. Lou için ideal bir şeydi bu” derken; filmin yönetmeni Gary Ross da Cate Blanchett için şunu ekliyor: “Cate gibisi pek yoktur. Onun bir karakteri ilmek ilmek dokuduğunu görüyorsunuz; bütün bir kişilik oluştururken gözüne çarpan ayrıntıları karaktere işliyor. Bunu izlemek heyecan verici.”


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 82 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ