Bugun...
05-01-2018 11:32:00 Kategori: ÖZEL HABER

Ardahanlılar Derneğinden Sarıkamış Şehitleri İçin Özel Anma Programı

Ardahanlılar Derneğinden Sarıkamış Şehitleri İçin Özel Anma Programı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ardahanlılar Derneğinden Sarıkamış Şehitleri İçin Özel Anma Programı "

İSTANBUL

Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesi'nde yaşanan ilk ve en büyük kara harekâtı olarak tarihe geçen Sarıkamış harekâtı, eksi 40 dereceye varan soğukta ve yazlık kıyafetle, ayağındaki çarıkla, aç ve susuz donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Sarıkamış harekâtı, düşmanın silahı yerine, gökten kurşun olup yağan karın ve bir bıçak kadar keskin ayazın dağladığı sinelerini vatana siper eden, sevdikleri yerine soğuk vatan toprağına sarılıp kefen olarak bembeyaz karlara bürünen ve tarihe, vatana adanmışlık abidesi olarak geçen kahraman Mehmetçiklerin yazdığı ölümsüzlük destanıdır. 

İşte ,Maltepe Ardahanlılar Derneği tarafından 29 Aralık Cuma akşamı, Maltepe Prof.Dr  Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ''Sarıkamış Şehitlerini Anma'' etkinliği düzenlendi.

Maltepe Ardahanlılar Derneği düzenlediği etkinlikte gelen misafirlere yöresel yiyecekler ikramı yapıldı. Etkinliğin açılışında ise  Maltepe Ardahanlılar Dernek Başkanı Yaşar Geler konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek STK'ların sosyal sorumlulukları arasında ülkede yaşanan olaylara müdahil olmak ve anmak olduğunu belirtti. 

''Sarıkamış Şehitlerini Anma'' etkinliğinde yapılan panele konuşmacı olarak Em.Korg. Alpaslan Erdoğan, Av. Tarihçi Sosyolog Erkan Karagöz, Araştırmacı, Sanatçı Recep Ergül, Dr. Zihni Papakçı  Kars Sarıkamış'ta 1914 yılında donarak hayatını kaybeden şehitlerimizin döneminde yaşanan alayları ve trajedileri de  anlatılar. Yine şiirleriyle etkinliğe katkı sağlayan Zihni Akbulut, Gökhan Temur ve Metin Kaya da izleyicilerden büyük alkış aldılar. Etkinliğin sunuculuğunu Jülide Ferihan Kaya ve Gökhan Ataman yaptı.

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: UĞUR FARUK YILDIZ
Bu haber 157 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ