Bugun...
08-07-2018 23:50:00 Kategori: ÖZEL HABER

Atıkların Yeniden Kazanımı İçin Tarihi Anlaşma

Atıkların Yeniden Kazanımı İçin Tarihi Anlaşma
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Atıkların yeniden dönüşümü konusu son yıllarda hayati bir öneme sahip. Burada ambalaj atıklarına ayrı bir parantez açmak isteriz.

Atık alüminyumlar önce  küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük ocaklarda eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir. 

Alüminyumun geri kazanımıyla ne gibi kazanımlarımız olur ;

1. Enerji tüketiminde azalma % 95, hava kirliliğinde azalma % 90, su kirliliğinde azalma % 97, baca gazı kirletici emisyonunda azalma % 99 oranında olur ve boksit cevherinde korunmuş olur.

2. Bir kilogram alüminyum kutu geri kazanıldığında; 8 kg boksit madeni, 4 kg kimyasal madde, 14 kW/sa elektrik enerjisi kullanımı korunmuş olur.

3.On adet alüminyum içecek kutusu geri kazanıldığında, 100 kW/sa bir lambanın 35 saatte veya bir TV’ nin 30 saatte harcadığı elektrik enerjisi korunmuş olur.

4.Bir ton kullanılmış alüminyumdan alüminyum üretilirse; 1300 kg boksit bakiyesi, 15000 litre soğutma suyu, 860 litre prosesn suyu, 2000 kg CO2 ve 11 kg SO2 emisyonu daha az oluşur.

Pendik bu konuda tarihi bir anlaşmaya şahit oldu

Değerli meslektaşım Samet Övüç’un bize ilettiği bir haber; ülkemizde  bu konuda Pendik’in önemli  bir takım gelişmeler yaşayacağını söylüyordu. Buna göre;  Pendik’te Belediye ile , Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın işletmecisi de olan  İSG’yle  bir “Atık Toplama Anlaşması”  imzaladı.

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ali Çelik,  imza töreninde  ise belediye olarak geri dönüşüm ve temizlikte çok ileri bir noktada olduklarını ifade ederek şu cümleyi kullandı;  “Türkiye’nin en gelişmiş Atık Ayrıştırma Tesisine sahibiz. Anlaşma her iki kuruma da hayırlı olsun.”

İmza töreninde konuşan İSG Operasyon Direktörü Göksu Güney ise ; “Geçen yıl 33 milyon yolcuyu ağırladık. Günlük 150 bin kişi havalimanına giriş çıkış yapıyor. Bir şehir nüfusu kadar insana sahip havalimanında ciddi bir atık söz konusu.” dedi ve  söz konusu anlaşma iki tarafın da karşılıklı imzalarıyla imzalandı.

Bu tesisteki atıklar  ayrıştırılıp geri dönüşüm firmalarına yollanıyor 

İSG’yle yapılan anlaşmanın ilk etapta 1 yıl süreli olacağı  öğrenilirken; anlaşmayla birlikte Ramazanoğlu Mahallesi’ndeki 3 bin metrekarelik alanda kurulu Ambalaj Atık Ayrıştırma Tesisi ’ne ayda 600 ton atık gelecek. Bu atıklar tesiste ayrıştırılıp geri dönüşüm firmalarına yollanacak. Havalimanında toplanan atık miktarı tek başına onlarca işletmenin atık miktarına bedel. Bu yüzden da imzalanan antlaşma çok kıymetli. Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı araçlar da; 1 Temmuz’dan itibaren havalimanından atıkları almaya başladılar.


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: UĞUR FARUK YILDIZ
Bu haber 56 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ