Bugun...
10-01-2018 11:24:00 Kategori: ÖZEL HABER

Avrupa’nın En Büyük Cemevi Açılışına Yoğun İlgi

Avrupa’nın En Büyük Cemevi Açılışına Yoğun İlgi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Avrupa’nın en büyük cemevi olarak açılan , '' İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi '', (İAKM ve Cemevi ) İngiltere'nin başkenti Londra’nın Wood Green bölgesinde geçtiğimiz günlerde açıldı. "

İSTANBUL

Londra’da faaliyet gösteren köy ve yöre dernek üyeleri ve başkanları, iş dünyasının önemli isimleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışa  CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) milletvekilleri Gaye Usluer, İlhan Cihaner, Hilmi Yarayıcı, Av. Şenal Sarıhan ile CHP  milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak, HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan ve Erdal Ataş, İngiliz milletvekilleri Joan Ryan, Catherine West ve Kate Osamor, Haringey Belediye Başkanı Stephan Mann, Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Philip Mountbatten tarafından kurulmuş olan Duke of Edinburg ‘un (DofE) Temsilcisi Neriman Kalaycı, Citizens UK Direktörü Neil Jameson da hazır bulundu.  

Yine Alevileri yurt dışında temsil eden  isimlerden olan  Ali Gül Özbek, Ahmet Karahasan, Feryal Demirci, Peray Ahmet, Suna Hurman, Nesimi Erbil, Elif Erbil, Haydar Ulus ve Makbule Güneş’inde aralarında yer aldığı çok sayıda Belediye Meclis Üyesi ile ,  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABK Avusturya Onursal Başkanı M. Ali Çankaya, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Bülent Ant, Belçika ABF Genel Başkanı Fatma Binici, Hollanda ABF Genel Başkanı Cafer Gül, Fransa ABF Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya, İsveç ABF Genel Başkanı Ali Çağan, Avrupa’da yaşayan Alevilerin en büyük çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan (AABK) Zeynel Özen, Veli Aydın, Cafer Kaplan, Müslüm Kaya, Hasan Ali İçlek ve Nevin Kamilağaoğlu, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM- Cemevi) Başkanı Tugay Hurman, geçmiş dönem başkanları Yaşar Demiralay, Hüseyin Çiftçi, Baki Düzgün, Yusuf Çiçek ve Ali Öztürk, Kanada’dan Toronto Alevi Kültür Merkezi yönetimini temsilen İrfan Gürel de açılışta yer aldılar.  

Alevi Dedesi Cafer Kaplan “ Barışın, kardeşliğin, sevginin, yetmiş iki milleti bir gören desturla, insan ayırımı yapmayan, etnik kimlik ayırımı yapmayan her insanı bir gören desturla bu Cemevi’nin insanlığa, Alevi toplumuna hayırlı olmasını diliyorum “

Avrupa’nın en büyük cemevi olarak açılan , '' İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ''nin açılışında bir konuşma yapan dede Cafer Kaplan ise ,

“Avrupa’nın en büyük Alevi toplumuna hizmet yapacak cemevini hepinizin, bütün canlarında, emeği ile katkısı ile bugün hizmete açıyoruz.  Barışın, kardeşliğin,  sevginin, yetmiş iki milleti bir gören desturla, insan ayırımı yapmayan, etnik kimlik ayırımı yapmayan her insanı bir gören desturla bu Cemevi’nin insanlığa, Alevi toplumuna ve dünyada bulunan bütün mazlum insanlara hizmet eden bir cemevi olarak hayırlı uğurlu olması dileğiyle bugün burada Alevilik inancı olan gülbangımızla bu kurdelemizi keseceğiz”  diye konuştu.

Kaptan’ın duasından sonra ise topluca kurdele kesildi. Kurdele kesiminin ardından bin 300 kişilik oturma kapasiteli salona geçildi. Salonu sığmayan konuklar töreni ayakta izledi.

Programa göre ilk önce semah hocası Seher Ağbaba, yönetimindeki Cemevi Semah Ekibi, zakirler İsmail Eren, Davut Sulari Ağbaba ve Ali Arslan eşliğinde Erzincan Kırklar, Urfa Kısas ve Bozok Semahı döndü.

 Ardından Saffet Yörüker yönetimindeki 10 kişilik semah grubu, semaha durdu. Semah ardından konuşmalara geçildi. 

Yapılan konuşmalarda ise daha çok memnuniyet ve övgü cümleleri vardı.  Örneğin Haringey Belediye Başkanı Stephan Mann, Alevi toplumunun başarılarından söz ederken,Avrupa’nın en büyük cemevinin bölgelerinde hizmet veriyor olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Konuşma yapan CHP ve HDP’li vekiller de böyle bir yerin açılmasından dolayı memnuniyetlerini belittiler ve Avrupa’daki Alevilerden övgüyle bahsettiler. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Hüseyin Mat da , Avrupa’nın 14 ülkesinde faaliyet gösteren Alevi kuruluşlarının tepe örgütü olan kurumlarıyla ilgili kısa birer bilgilendirmeyi  yaptı.

Daha sonra hatıra fotoğrafları çekildi ve katılanlar başarı dileklerinde bulundular. 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 131 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ