Bugun...
07-05-2018 10:43:00 Kategori: SAĞLIK

Bel ağrılarının gizli suçlusu;Faset eklem sendromu

Bel ağrılarının gizli suçlusu;Faset eklem sendromu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bel ağrılarının gizli suçlusu; Faset eklem sendromu"

Çoğu zaman bel ağrılarından şikayet ediyor, ancak doktor doktor gezmemize rağmen bir türlü sonuca ulaşamıyoruz. Yapılan tüm muayeneler, testler sonuçsuz kalırken, sürekli fıtık ile ilgili teşhislerle karşı karşıya kalıyoruz. Oysa bel ve boyun ağrılarımızın arkasında çok daha başka bir hastalık olabilir. Faset eklem sendromu gibi… Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Şenay Sıldır, faset eklem sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Faset sendromu nedir?

Faset eklem sendromu, ekleminin dejeneratif ve travmatik nedenlere bağlı olarak belde lokal ve/veya bacak ağrısı ile kendini gösteren bir sağlık problemidir. Tüm kronik bel ağrılarının %15’inin faset eklem kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Faset eklemler oldukça karmaşık sinirlerle donatılmışlardır ve ağrıya çok duyarlıdırlar. Omurgamızın hareketliliğinde büyük önemi olan bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara bağlı olarak bozulabilir ve ciddi boyun, bel ağrılarına sebep olabilir.

Bu hastalığı bilmiyoruz!

Toplum olarak en çok şikayet ettiğimiz sağlık problemlerinden biri olan bel ve boyun ağrılarının en önemli sebebi faset sendromu. Halk arasında çok bilinmeyen ve göz ardı edilen bir hastalık olan faset sendromu, birçok doktor tarafından da yeterince tanınmamaktadır. Bu durumda aslında tedavisi kolay bir hastalığa uygun tedavi yapılmasını engellemektedir. Üstelik çoğu zaman hastalara fıtık teşhisi konulmakta, uzun yıllar fıtık tedavisi uygulanmakta ve hiçbir sonuca ulaşılamamaktadır.

Faset sendromuna sebep olan unsurlar;

* Omurgadaki yaşlanma ile gelişen kireçlenmeler,

* Uzun süre hareketsiz oturma veya ayakta kalmayla omurganın hasarlanması,

* Ağır işlerin ya da uygun olmayan sporların yapılması,

* Dengesiz yük taşımak, bir yükü aniden kaldırmak,

* Omurga yapısındaki bozukluklar.

 

Faset sendromunun belirtileri;

* Belin yan tarafında oluşan ağrılarla kendini gösterir.

* Bel fıtığı ağrısı öne eğilmekle artış gösterirken, faset sendromu ağrısı daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle şiddetlenir.

* Faset eklemlerdeki kireçlenmenin artmasıyla birlikte omurilikteki sinirler baskı altında kalabilir. Bu durum bel ve boyun ağrılarına benzer bir ağrı ortaya çıkabilir.

Tedavi ile ağrılardan kurtulmak mümkün!

Faset sendromunun akut döneminde hastanın bel hareketlerini kısıtlayan şiddetli bir ağrı vardır. Bu safhada analjezikler, kas gevşeticiler, antienflamatuar ilaçlar ve birkaç gün yatak istirahati verilmesi uygundur. Ayrıca gerekli zamanda yapılan manipülasyon ve faset eklem enjeksiyonları hastayı hızla rahatlatabilir.

Diğer bir yöntem ise faset eklem denervasyonu ve faset eklem enjeksiyonudur. Bu yöntemde hastalara genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanır. Hastanın floroskopi ile eklemleri ve eklem sinirlerinin geçmekte olduğu yerler görüntülenir. Faset eklem denervasyonunda faset eklemlerin ağrısını ileten sinirler bloke edilir. Bu sinirler duyu ya da hareket ile ilgili olmayıp, yalnızca ağrı iletimi ile ilgilidir. Tek bir seansta uygulanan yöntem sonrasında hasta bir gün gözetim altında tutularak evine dönebilir.


Kaynak: BÜLTEN
Editör: Haber Bülten
Bu haber 99 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER SAĞLIK HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ