Bugun...
12-08-2017 09:24:00 Kategori: ÖZEL HABER

Belgesiz süte belgeli vatandaş yorumu

Belgesiz süte belgeli vatandaş yorumu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Belgesiz süte belgeli vatandaş yorumu"

Günlük süt ve yumurta işi yapan Yılmaz Karabacak, 17 yıldır bu mesleği yaptığını, işin babadan kaldığını söylüyor. Ataşehir bölgesinde haftanın her günü farklı yerlerde duran ve yıllardır insanların güvenini kazanmış biri olarak artık bu mesleği yapamayacağını söylüyor. Devletin bu işi yapabilmesi için A-R belgesi olan çiftliklerden bu ürünleri almasını lakin İstanbul’da bu tarz çiftliklerin çok az hatta yok denecek kadar az olduğunu belirtip ‘nereden alacam sütü ve yumurtayı? bu belge olan çiftlikler var da ben mi almıyorum’ dedi. Ataşehir’de özellikle Cuma günü aile sağlık merkezi önünde tezgah açan ve yıllardır burada çalışan doktorlara, hemşirelere ve sağlık merkezi çalışanlarına ürünlerini verdiğini söyleyen ve gelen tepkilerin hep olumlu olduğundan bahseden Yılmaz bey, ailesini nasıl geçindireceğini düşünüyor. Sağlık merkezi personeli ise ‘bu zamana kadar hep alıyoruz her hafta Cuma günü ve hiçbir sıkıntı yaşamadık, temiziz diyenden sertifikası olandan daha temiz Yılmaz bey, biz çok memnunuz. Yeni yılla birlikte devletin zorunlu hale getirdiği belge yüzünden yapamayacak olması bizi de üzdü. Ayağımıza kadar gelen taze süt ve yumurtayı artık alamayacağız diyor. 
Yılmaz, 5 kişilik ailesinin ekmek kapısı olan süt ve yumurtanın artık satamayacağını belirterek, ‘yıllardır bu mesleği yapıyorum, bildiğim iş bu artık yapamayacaksam ben ne iş yaparım’ deyip dert yanıyor. Her gün arabasına günlük 300 litre süt, 10 koli yani 300 adet yumurta yüklediğini ve hepsini sattığını bu zamana kadar hiç şikayet almadığını söylüyor. Süt için özel araç yaptırdığını, araca özel tanker koydurduğunu, bu tanker sütü 8-10 saat 4 derecede sabit tuttuğunu söylüyor. 
‘Her gün sabit  10 müşterim var bölge bölge. Bu müşterilerin referans oldukları ve onlarla da çalıştıklarını belirten Yılmaz, çok fazla kişiye ve aileye veriyorum, hiçbir sıkıntı yok, bu zamana kadar olmadı’ diyor. 
Sözlerine şöyle devam eden Yılmaz;  ‘Haftalık ortalama 60 kişi hiç sekmeden alıyor ve gayet memnunlar. Devletin istediği bu belge olmadan da ben müşterilerime sağlıklı bir şekilde hizmet veriyorum. Önemli olan belge değil insanın işine nasıl baktığıdır. Ben yıllardır temiz ve özenle bu işi yapıyorum. Yetkililerden yeni yönetmeliği düzeltmeleri gerektiğini bir gelenek haline gelen günlük doğal süt alışkanlığını bitirmemeleri gerektiğini istiyorum. Ailem benden ekmek bekler ben yıllardır bu işi yapıyorum ve 2018 den itibaren yapamayacağım ve ne yapacağımı bilmiyorum umarım buna bir çözüm bulurlar’ diyor.
 Her gün Ataşehir’deyim tatmak denemek tahlil yapmak isteyen olursa buyursun Ataşehir’e gelsin, hiç korkum yok, taze ve temiz ürünüm gelsinler ikram edeyim denesinler. Sadece kağıt üzerinden infaz yapmasınlar diyor. Yılmaz bey hafta içi her gün İstanbul Ataşehir bölgesinde süt ve yumurta satıyor. 

 


Editör: UĞUR FARUK YILDIZ
Bu haber 154 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ