Bugun...
09-08-2017 11:12:00 Kategori: ÖZEL HABER

Bu takside kitap okunacak!

Bu takside kitap okunacak!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Ataşehir Belediyesi, Ataşehir’de bulunan taksi duraklarında başlatılan, aksilerde kitap uygulaması ile taksiye binen vatandaşların takside geçen zamanı iyi değerlendirebilmeleri  adına taksileri mini kütüphaneye çevirmiş. 
Bu takside kitap var uygulamasını taksi duraklarında çalışan taksilerin hepsine koymuş. Batı Ataşehir ve Doğu Ataşehir’deki taksilerin hepsinde iki kitap ve bir dergi bulunuyor. Ön yolcu koltuğunun arkasına asılan mini sepetlerde taksiye binen vatandaşların okuyabilmesi için roman ve benzeriyle birlikte bir adette dergi var. Bununla da kalmayıp sepetin gözünde kolonya da var. Bunun üzerine Ataşehir’de taksi duraklarını gezip uygulamanın yapıldığını gördük. Batı Ataşehir’de bulunan Meridyen Taksi durağında 41 araç var ve  bu 41 aracın hepsinde kitap, dergi ve kolonya mevcut. Taksi durağında çalışan taksici Barış Aydın ile yaptığımın konuşmada müşterilerin çok memnun olduğunu özellikle Ataşehir bölgesi haricindeki müşteriler bindiğinde onların verdiği tepkiler daha olumlu diyor. Müşterilerin çok beğendiklerini sadece Ataşehir bölgesiyle kısıtlı kalmayıp tüm taksilerde olması gerektiğini bildiriyorlarmış. Barış Bey, vatandaşların kitapları aldığını ve geri getirmediklerini de söylüyor. Kitapların geri gelmesini aynıları gelmiyorsa da evde okumadıkları kitapları getirmelerini istiyor. Uzun yola giden yolcular için çok iyi olduğunu, trafikte sıkılanların kitabı okuduğunu söylüyor.  
Doğu Ataşehir’de bulunan Uydu Kent taksi durağı başkanı Saffetin Karataş ise uygulamanın çok beğenildiğini, çok güzel yorumlar aldığını belirtiyor. Uydu Kent taksi durağında 25 araç olduğunu hepsinde bu sepetlerden bulunduğunu belediyenin 10 günde bir gelip eksik kitapları giderdiğini belirtti. Saffettin Karataş bu aylık süreçte sadece bir bayanın kitap getirip bıraktığını belirtti. Kitapların daha fazla bırakılması gerektiğini alanların geri getirmelerini istiyor. 
Doğu Ataşehir Merkez taksi durağı santral görevlisi Cihan Doğan durakta 30 tane taksi olduğunu, bunların hepsinde iki kitap bir dergi olduğunu belirtiyor. Kendisiyle yaptığımız konuşmada diğer taksi duraklarına nazaran çocuk kitabı istediklerini söylüyor. Arabada seyahat eden çocuğu olan yolcuların çocuğu oyalamak için resimli çocuk kitabı olmasını istiyor. Çocuklar telefon ve tablet yerine bu kitaplara bakarak zaman geçirmesini, ailelerin ‘’bizden çok onlar önemli bu yüzden çocuk kitabı olması lazım’’ diyorlarmış. Batı Ataşehir’de ortalama 150 taksi var, taksi duraklarında hepsinde iki kitap bir dergi var. 10 günde bir gelip eksikler gideriliyor. Bu sayede bir ayda Batı Ataşehir taksi duraklarına 900 adet kitap bırakılmış oluyor. Sadece belediyenin üstlendiği bu uygulamaya vatandaşlarında yardımda bulunması lazım. Doğu Ataşehir’de de ortalama 150 araç bulunuyor bu rakam iki katına çıkıyor. Doğu Ataşehir’de merkezde durak şeklinde kütüphane var. Buraya kitap bırakılabiliyor. İsterseniz burada kitapta okuyabiliyorsunuz bu mini kütüphanede. Daha fazla kitaba ihtiyacı olduğu görülüyor. Nüfusu çok kalabalık olan Ataşehir’de herkesin bu uygulamaya yardım etmesi gerekiyor. Ataşehir Belediyesi bu uygulamayla diğer belediyelere örnek olup diğer belediyelerinde bu uygulamaya geçmesi lazım. Hem okuyan bir millet üreten bir millettir. Okuyan bir millet daha fazla bilen, konuşan, bilinçli yorum yapabilen bir millettir. Taksi duraklarında çalışan taksiciler ve başkanlar bu uygulamadan çok memnun olduklarını daha da fazla çeşitte kitapların gelmesi gerektiğini söylüyorlar. Sadece belediyeden değil vatandaşlardan da en azından aldıkları kitapları geri getirseler de destek olurlar diyorlar. 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: UĞUR FARUK YILDIZ
Bu haber 387 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ