Bugun...
04-06-2018 10:28:00 Kategori: ÖZEL HABER

İstanbul’un Fetih Coşkusu Maltepe’de özel bir iftarla kutlandı

İstanbul’un Fetih Coşkusu Maltepe’de özel bir iftarla kutlandı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"İstanbul’un Fetih Coşkusu Maltepe’de özel bir iftarla kutlandı "

29 Mayıs 1453’te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han’ın komutanlığında fethetmesiyle birlikte tarihin akışı da değişti.  

Sultan II. Mehmed Han; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in  (S.A.V) bir Hadis’i Şerif’inde bahsettiği ifade edilen ünlü hadisindeki  "Konstantiniyye (İstanbul) elbet bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir."  cümlesindeki “ Güzel Asker” tanımına birebir uyuyordu. Zekası, ilme ve kültüre verdiği değerle sadece Osmanlı tarihine değil aynı zamanda Dünya tarihine de geçmiştir. 

Nitekim İstanbul’un Fethinin 565.Yılı ilin bir çok yerinde coşkuyla kutlandı.  İstanbul Tarihi Osmanlı Mehteran Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin Maltepe Altayçeşme eski  organik pazarında düzenlediği iftar yemeği ve sonrasındaki mehteran konseri de onlardan biriydi.

Misafirleri İstanbul Tarihi Osmanlı Mehteran Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Tosun ve beraberindekiler karşılarken, iftara Girne Mahallesi Muhtarı Durmuş Yurdabayrak,  Türkiye Emekliler Derneği Maltepe Şube Başkanı Azmi Şahin, iş insanı Ahmet Yıldırım ile çok sayıda isim katıldı. 

Bizlerde iftarda yüzlerce kişiyle beraber hem fetih coşkusunu yaşadık, hem de sofralarımızı paylaştık. İftar öncesinde Kuran-ı Kerim’den süreler okunurken, iftarın ardından önce semazen gösterisi, sonra da  İstanbul Tarihi Osmanlı Mehteran Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneğince oluşturulan mehteran takımının müzikal ziyafetiyle Sultan II. Mehmed Han’ı ve tüm kahramanlarımızı andık. 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 86 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ