Bugun...
13-11-2017 13:07:00 Kategori: GÜNDEM

Kızılay'dan Iraklı depremzedeler için kampanya

Kızılay'dan Iraklı depremzedeler için kampanya
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türk Kızılayı, Irak'ta meydana gelen depremin yaralarını sarmak için yardım kampanyası başlattı. "

İSTANBUL

Türk Kızılay'ıIrak'ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında Irak/İran sınırına yakın bir noktada meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depreminardından bölgeye ulaşan ilk yardım ekibi oldu.

Kızılay ekipleri, en kısa zamanda depremzedelerin yardımına koşmak için olayın ardından bölgeye hareket ederek, Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesine ulaştı.

Öncü ekip bölgede incelemelerde bulunarak evleri zarar gören ailelere beraberinde getirdikleri insani yardım malzemelerini dağıttı. Acil insani yardım malzemesi sevkiyatına başlayan Kızılay ekipleri, bir taraftan da ihtiyaç tespit çalışmalarını da yürütüyor. Çalışmalara destek vermesi için 26 uzman personel bölgeye gönderildi.

Yardım kampanyası başlatıldı

Kızılay ayrıca bölgeye yardımlarını ulaştırmak isteyen yardımseverler için debağış kampanyası başlattı. Yardımseverler Kızılay'ın sunduğu güvenli bağış yöntemlerinden birini kullanarak ihtiyaç sahiplerine yardım edebilecek.

Bağışçılar, Kızılay'ın internet sitesi "www.kizilay.org.tr"yi kullanarak, 168 ücretsiz çağrı hattını arayarak, bankalardaki Kızılay hesap numaralarını kullanarak ve şubeleri aracılığıyla bağışlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Ayrıca tüm cep telefonu operatörlerinden 2868'e "BAĞIŞ" yazıp 1 SMS gönderildiğinde de 10 TL bağışta bulunulabilecek. 

3 bin çadır yola çıktı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, deprem bölgesine Türkiye'den sevkiyatların devam ettiğini belirtti.

Kınık, bin çadır, 10 bin battaniye, 1 mobil mutfak, 3 bin ısıtıcı ve 10 bin yatağın Adana, Muş ve Elazığ'daki Bölge Afet Yönetim Merkezleri depolarından yüklendiğini ifade etti.

Kuzey Irak Erbil depolarından da deprem bölgesine sevkiyat yapmaya başladıklarını aktaran Kınık, Irak ve İran Kızılayı eşgüdümünde gelişmeleri yakından takip etiklerini, bölgeye intikal eden ekiplerin hasar ve ihtiyaç tespitine de başladığını kaydetti.


Kaynak: AA
Editör: AA
Bu haber 68 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ