Bugun...
08-01-2018 12:17:00 Kategori: ÖZEL HABER

''Konuşan Fotoğraflar..''

''Konuşan Fotoğraflar..''
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"''Konuşan Fotoğraflar..''"

İSTANBUL

CENEVİZ

İstanbul Galata Bankalar Caddesi ile Kart Çınar sokağının kesiştiği noktada inşa edilmiştir. 1261 tarihinde Latinler İstanbul’dan ayrılınca, Bizans yönetimi Galata’da faaliyet gösteren 3 İtalya kolonisini bu alandan tavsiye etmiştir. Bu bölgenin yönetimi Cenevizlilere verilmiştir. Latin İstilası sırasında Cenovalılar bu işgale katılmayıp tarafsız kalmışlardır. 1314 yılında tarihlenen Ceneviz Sarayı aslında Cenova'ya bağlı Galata'daki Ceneviz idarecisi Montani de Marinis'in sarayı olarak inşa edilmiştir ( palazzo del comune ). 1315'de yanan ve 1316'da yeniden inşa edilen bina gotik üslupta yapılmış. Ne yazık ki 1908 yılında bu eski eserin paha biçilmez derecede süslü ön cephesi işhanı yaptırılmak üzere yıkılmış ve bir kısmı Bankalar Caddesi olarak yola dahil edilmiş. Binanın geriye kalan arka kısmı ve diğer Saray binaları ise metruk bir halde günümüze gelebilmişler. Bugün Cenova şehrinde bu yapının ilham alındığı ilk yapı durmaktadır.

Kuşları eliyle besleyen çocuk. 

Eminönü’ndeki caminin önündeki güvercinler İstanbul’un tarihi simgeleri arasındadır. Resimdeki çocuk gibi eminim her İstanbullu çocukluğunda kuşlara yem atmış yada elleriyle beslemiştir. 

Simitçi ve çocuk heykeli 

Hepimizin severek tükettiğimiz simidin ve satıcısının bir heykeli var ve bu heykel Eminönü'nde caminin arkasındadır. Eski Osmanlı giysileriyle satış yapan yaşlı adam ve bir çocuk. Şimdinin çocukları babaannesiyle geliyor ve bu figürlerin pozisyonunda resim çektiriyorlar.

 

 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: UĞUR FARUK YILDIZ
Bu haber 177 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ