Bugun...
06-01-2018 17:46:00 Kategori: ÖZEL HABER

Maltepe Üniversitesi 20 Yaşını 1997 doğumlu öğrencileriyle kutladı

Maltepe Üniversitesi 20 Yaşını 1997 doğumlu öğrencileriyle kutladı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Maltepe Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar “Başarı, üniversitemizin geleneğidir. Bugün 20 yılı geride bırakırken daha güçlü, daha umutlu, daha coşkuluyuz.” "

İSTANBUL- 1997 yılında kurulan benim de gerek Lisans, gerekse de Yüksek Lisans eğitimini aldığım, halen de almaya devam ettiğim  Maltepe Üniversitesi Türkiye’nin en büyük kampüsüne sahip  ve  bu 20 yıllık süre içerisinde tam 18.624 mezun verdi. Üniversitenin bugünkü öğrenci sayısına baktığımızda ise 12.532 öğrencinin Maltepe Üniversitesinde okuduğunu görüyoruz. Ben bu 20 yılın yaklaşık 7 senelik bir kısmına tanık oldum. Çok değerli arkadaşları ve çok değerli hocalarımı da bu süre zarfında tanıdım.  İyi ki hayatımdan böyle bir dönem geçmiş diyorum. Bu vesileyle üniversite hayatımda çok değerli katkısı olan herkese de bir teşekkür ediyorum.

İşte; 1997 yılında kurulan Maltepe Üniversitesi 20. yılını 1997 doğumlu öğrencileriyle yani kuruluş yılıyla yaşıt olan  kutladı.  Eğitimde “Türkiye’nin Dünya Üniversitesi” olma misyonuyla ilerleyen Maltepe Üniversitesi ‘nin bu 20. Yaş kutlamasını takip edenlerden birsi de muhabir sıfatımla siz  değerli okurlarımız için takip ettim.

29 Aralık’da  aksam saatlerinde Marma Otel İstanbul’da yapılan kokteylle başta Maltepe Üniversitesinin Kurucusu  ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek  ve Mütevelli Heyeti Üyeleri, Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar  Rektör Yardımcıları Prof. Dr Belma Akşit, Prof.Dr Betül Çotuksöken, Fakülte Dekanları ve Yardımcıları, Yüksekokul Müdürleri, Enstitü Müdürleri ile  üniversiteden pek çok akademisyen ve çalışanlarda katıldılar.

Bu arada Maltepe Üniversitesinin Kurucusu  ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek  ve Mütevelli Heyeti Üyeleri, Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar  Tünaydın gazetemizin ve kardeş gazetemiz olan SON-AN’ın  çok değerli çalışanlarımızın hem yeni yılarını kutladılar, hem de başarı dileklerinde bulundular. 

Maltepe Üniversitesi’nin 20. yaşını Marma Otel İstanbul’da düzenlediği bu anlamlı tören Piyano resitaliyle başladı ve  Maltepe Üniversitesi’nin 20. Yaşı için özel  hazırlanan 20. Yıl Belgeseli-Birlikte Büyümek’in gösterimiyle de devam etti.

Maltepe Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar “Başarı, üniversitemizin geleneğidir. Bugün 20 yılı geride bırakırken daha güçlü, daha umutlu, daha coşkuluyuz.”

Belgesel gösteriminin ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar, 20. Yıl Belgeseli ve anı kitabı için çalışan, emeği geçen tüm hocalara ve öğrencilere teşekkür etti. Kitapta öyküleri yer alan öğrencilerden bahseden Karasar, “Gençlerimiz; ‘Doğru yerdeyim’, ‘İnandığın şeylerden asla vazgeçme’, ‘Kapıları aralayan bir üniversitedeyim’, ‘Sizin hiç kendinize ait bir üniversiteniz oldu mu? Benim oldu!’ derken bizi haklı çıkarıyorlar” dedi. 20. Yılda Maltepe Üniversitesi’nin eğitimde fark yarattığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar, “Akademik çalışmaların yanı sıra üniversitemiz, toplumsal sorunlara duyarlı çalışmalarıyla ve sihirli dokunuşlarıyla sosyal sorumluluğunu yerine getiren bir lider eğitim kurumu olma sıfatını taşıyor. Akademi & sektör iş birliğiyle; gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse yerel yönetimlerle gerçekleştirilen çalışmalarla bilginin üretime aktarılmasının yolunu açıyor” sözlerini kullandı. Maltepe Üniversitesi’nin, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayan Karasar, “Üniversitemiz, kurulduğu günden beri ilkelerine ve kuruluş amacına bağlı kalan ama aynı zamanda da çağın gerekliliklerini yerine getiren bir eğitim kurumudur. Başarı, üniversitemizin geleneğidir. Bugün 20 yılı geride bırakırken daha güçlü, daha umutlu, daha coşkuluyuz. Hep birlikte nice 20 yıllara” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek: “Günümüzdeki olumsuzluklardan sadece şikâyet etmenin aydın sorumluluğu ile bağdaşmayacağını düşünüyorum. Bu konularda karşılaşılan sorunlara hep birlikte çözüm bulabileceğimize inanıyorum.”

Maltepe Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’dan sonra söz alan Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek; “Öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi, eğitim şehitlerimizi, terörle mücadeledeki şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle saygıyla anıyorum. Ayrıca, kurumlarımıza emeğini esirgemeyen, özverili çalışmalarıyla kalbimize taht kuran arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum” diyerek sözlerine başladı. Kurucu Hüseyin Şimşek, “20 yıl sonraki mutluluğumuz, kesintisiz zorunlu eğitimin 12 yıl olması, eğitim süresinin 180 gün değil, 230 gün olması yani dünya ülkeleri ile ayni sürede olması, barışın öneminin her şeyin üstünde olması demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla uygulanmasını görmek mutlulukların en güzeli olurdu diyorum böylesi bir hayal bile güzel” diyerek 20 yıl önce kamuoyuna verdikleri sözü vurguladı ve konuşmasına söyle devam etti: “Maltepe Üniversitesi’nde okuyan gençler, bilimin kafir adeti olmadığını, ayrıca başkasının gözüyle görmeyi, başkasının diliyle konuşmayı, başkasının aklıyla düşünmeyi değil, kendi gözüyle, kendi diliyle, kendi aklıyla düşünmeyi öğrenecekler ve inanacaklar. Böylece kendileri ve aileleri aydınlık bir geleceğin parlayan yıldızları olacaklardır. Bu sözümüzü kısmen de olsa yerine getirdiğimizi görüyorum.”

Gelecek 10 yıl ve sonrası ile ilgili öngörülerini ifade eden Hüseyin Şimşek, “Üniversitelerimizin toplumu aydınlatma, bilgiyi paylaşma sorumluluğu üzerinde ısrarla duruyorum. Günümüzdeki olumsuzluklardan sadece şikâyet etmenin aydın sorumluluğu ile bağdaşmayacağını düşünüyorum. Bu konularda karşılaşılan sorunlara hep birlikte çözüm bulabileceğimize inanıyorum. Bu yolda sizlerle emek vermekten onur duyacağımı bilmenizi isterim. 20. Yıl kitabının ve belgeselinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eder, 20. Yılımızı kutlarım” diyerek sözlerini noktaladı.

Törende, üniversiteyle birlikte 20.yılını dolduran akademik-idari personele  plaketleri takdim edilerek, “Birlikte Büyümek” başlıklı 20. Yıl kitabı konuklara sunuldu. Törende düzenlenen kokteylin  ardından ise  20. Yıl Kutlama pastası kesildi.

20 Yıl İçin Özel Bir Kitap : “Birlikte Büyümek”

Etkinlikte tüm konuklara dağıtılan “Birlikte Büyümek” başlıklı 20. Yıl kitabı, üniversitenin 20 yıllık büyüme serüvenini anlatıyor.

Üniversite bileşenlerinin işbirliğiyle hazırlanan kitabın Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Betül Çotuksöken, editörlüklerini Yrd. Doç. Dr. Hakan Aytekin ve Öğretim Görevlisi Elif Sungur üstlendi. Kitap, başta Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek ve Üniversitenin Rektöü  Prof. Dr. Şahin Karasar olmak üzere, çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katkılarıyla hazırlandı. Kitabın grafik tasarımını ise üniversitenin genç mezunlardan olan  Özge Mirza yaptı.


Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 126 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ