Bugun...
06-03-2018 11:26:00 Kategori: ÖZEL HABER

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali 4 Yaşında

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali 4 Yaşında
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali 4 Yaşında "

İSTANBUL

2014 yılında “Bu Festival Marmaris’in, Marmaris Hepimizin” sloganıyla yola çıkan ve 4 sene gibi kısa sürede ülkemizdeki benzer festivaller arasında saygın bir yere sahip olan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali  2018’deki 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali için şimdiden hazırlıklara başladı.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı “MarmariSANart” topluluğunun bir projesi olan festival sanatı geniş kitlelere ulaştırmayı, alternatif turizme zemin oluşturmayı, yerli ve yabancı genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmayı amaçlıyor.  Marmaris’i kısa filmin merkezi konumuna getirerek Marmaris ve çevresinin “kısa film” platosu olarak kullanımı yönünde çalışmalar yapmak, yurtiçinden ve yurtdışından festivale katılan “kısa film” yönetmenlerine film çekme olanağı sağlamak da  festivalin gelecekteki hedefleri arasında yer alıyor. 

2017’de yurt içi ve yurtdışından 400’ün üzerinde filmin başvurduğu ve bunlardan 134 tanesinin gösterim programına alınarak, 40 tanesinin ödül için yarıştığı Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivalinde gösterimi yapılan filmler arasında, uluslararası saygın festivallerde ödül almış filmler de bulunuyordu.  Bu yıl daha fazla uluslararası katılım bekleyen festival,  dünyadaki önemli festivaller arasında işbirliği yapılması, bu festivallere film seçkisi gönderilerek, o festivallerden gelecek filmlerin festivalde gösterilmesinin sağlanması konusunda çalışmalarını sürdürmekte.  Ayrıca bu yıl festivalimize yurtdışından yönetmen, akademisyen ve basın mensuplarının davet edilmesi için girişimlerde bulunmakta. 

Film gösterimlerinin yanı sıra, geçen yıllarda yönetmen, oyuncu, akademisyen ve sinema emekçilerinin sinema sanatı ve sektörü üzerine değişik konulardaki bilgi, görüş ve önerilerini izleyicilerle paylaştığı ve büyük ilgi gören söyleşi, panel ve atölye çalışmaları gibi etkinlikler bu yıl da festival programının bir parçası olacak.   Uluslararası ve Ulusal olmak üzere iki ana bölümden oluşan festivalin Uluslararası kısa film bölümünde sadece film gösterimleri yer alacak ve uluslararası dalda yarışma yapılmayacak. Ulusal bölümde ise kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel filmler izlenip içlerinden gösterim programına ve yarışmaya katılacak filmler belirlenerek daha sonra ana jüri ve halk jürisi tarafından her dalın en iyilerine ödül verilecek, Liselerarası Ulusal kısa film yarışma bölümündeki filmler için  ise ayrı değerlendirme yapılmayacak. Gösterim programına alınan filmler, festival süresince sinema salonlarında, Kültür merkezlerinde ve akşamları açık hava mekanlarında perdeler kurularak halkla buluşturulacak. Festival Jürisi yönetmen, sinema yazarı, oyuncu, yapımcı, görüntü yönetmeni gibi sanat emekçilerinden oluşacak ve bölge halkını festivale ortak etmek amacıyla bir halk jürisi oluşturularak, halk jürisinde görev yapacaklara yönetmenler tarafından sinema semineri verilecek.

Festivale başvurular başladı ve son başvuru tarihi 20 Temmuz 2018 olarak açıklandı. Festival şartnamesi, katılım şartları, başvuru işlemleri ve diğer konularda daha ayrıntılı bilgiye www.marmarisfilmfest.com adresinden ulaşabilir, festivalle ilgili güncellemeleri Instagram’da @marmariskisafilmfest ve Facebook’ta Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 461 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ