Bugun...
13-02-2018 10:49:00 Kategori: ÖZEL HABER

Metin Benli “ Kendimi yolun başında görüyorum.”

Metin Benli “ Kendimi yolun başında görüyorum.”
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Metin Benli “ Kendimi yolun başında görüyorum.” "

İSTANBUL

Bugün size oyunculuğu çok seven ve kendisini yolun başında olarak gören 21 yaşındaki Metin Benli’yi tanıtacağız. 17 yaşında oyunculuğa başlayan Benli  Harun Özüağ hocanın davetiyle tiyatroya adım attı ve Ah Şu Gençler , Karagöz ve Hacivat tiyatroları ile  Evrensel Döngü filminde Habil karakterini oynadı. Şimdilerde ise “Semerkand Didar” sahnesinde “Tut Elimden “ oyununda hem oyunun asistanlığını, hem oyunculuk ve sahne amirliğini yapıyor. Onu çok yakında beyaz camda, beyaz perdede görebiliriz.  Röportajımız esnasında da heyecanını gizleyemeyen Metin Benli’ye başarı dileklerimizi gönderiyoruz. 

Katkılarından ötürü Benli ailesi ve Onur Yıldrım’a teşekkür ediyoruz. 

Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Değerli okuyucularımıza merhabalar diliyorum. 21 yaşındayım. İstanbul doğumluyum. Karabüklüyüm. Oğlak burcuyum. Elektrik elektronik mezunuyum. Şu anda radyo ve televizyon programcılığı okuyorum. Hala oyunculuk eğitimi almaya devam ediyorum. Daha yolun çok başında olduğumu düşünüyorum öğreneceğim ve bilgi edineceğim cok şeyler var. Oyunculuk ve yönetmenlik konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Çok kitap okumaya ve film seyretmeye gayret gösteriyorum.

Mesleğe nasıl ve ne gibi koşullarda başladınız ? 

Oyunculuğa başladığımda 17 yaşındaydım. Çok ilginç bir hikayem var aslında. Samandıra’daki  genç geleceğe öylesine tiyatro eğitimi almak için gitmiştim. Gerçekten çok eğleniyordum. Harun Özüağ hocamız beni gördü ve kendi ekibine davet etti. Bende bu daveti geri çeviremedim. İlk senem de para kazanmaya başladım. Renkler Ülkesine Yolculuk adlı çocuk oyunuydu. Sonrasında Ah Şu Gençler , Karagöz ve Hacivat tiyatroları ile  Evrensel Döngü filminde Habil karakterini oynadım o benim için çok özel ve güzel bir tecrübe oldu çünkü hem ilk kamera önü tecrübem ve ilk insanı canlandırdım.

Oyunlarında oynadım sonrasında oyunculuğa ara verdim. Foto modellik için menajerle görüşüyordum beni seçmişlerdi. Sonrasında iş askıya alınınca bende ortada kaldım. Sonrasında okçular vakfından oyunculuk icin görüşmeye çağırdılar. Gittim ve seçildim provalara başladık ve karakterler belli oldu. Ve bir anda o oyunda bir daha ki sezona atıldı yine ben ortada kaldım açıkçası. Sabrettim ve sonrasında Semerkand Didar sahnesinde “Tut Elimden “ oyununda hem oyunun asistanlığını hem oyunculuk ve sahne amirliği yapıyorum. 

Şu aralar çalışmalarınız nasıl gidiyor ?

Bu aralar tiyatro oyunumuz çok yoğun olduğu için başka şeylerle uğraşamıyorum. Her hafta turneye çıkıyoruz. Bu ay içerisinde bir de yurt dışı turnemiz olacak. Çalışmalarımız yoğun tempoyla geçiyor. Bu yüzden de dinlenmeye fazla vakit bulamıyoruz ailemizle vakit geçiremiyoruz.  

Sizi oyunculuğa iten temel sebep ne oldu ?

Beni oyunculuğa iten temel sebep severek yapıyor olmam. İnsan sevdiği işi yaparsa her zaman başarılı olur. Benim de sevdiğim iş yaparken hem eğlendiğim hem de para kazandığım bir iş olduğu için de oyunculuğu seçtim.

Oyunculukla alakalı olarak kendinizi gösterebileceğiniz alanlar oldu mu ? Yoksa amatör olarak mı çalıştınız ?

Daha çok da ;tiyatro oyunlarında oynadığım için daha kamera önüne geçmeye pek  fırsat bulamadım. Ama her şeyin bir zamanı var ve bende kendimi daha çok geliştirerek kamera karsısına çıkmak istiyorum. Önce eksiklerimi gidermem gerektiğini düşünüyorum.

Oyunculuğu nasıl ve ne şekilde tanıdınız ?

Ben ilkokulda oyunculuğu tanıdım. Küçük bir tiyatro oyunu sergilemiştik. O bana oyunculuğu tanıma yolunda büyük katkı sağladı.

En çok sevdiğiniz oyunculuk türü hangisi ve niçin seviyorsunuz ?

Ben doğal oyunculuğu seviyorum. Yani; kendi gibi davranıp başkasının karakterini canlandırmak sinirlenmesi, gülmesi, ağlamasını kendine özel olarak uygulayan  oyunculuk türünü seviyorum.

Türkiye’de oyunculuğa sizce nasıl bakılıyor ?

Türkiye'de oyunculuğa çok kolay bir meslekmiş gibi bakılıyor. Ama maalesef ki öyle değil oyunculuk çok zor bir meslek. En basitinden tekrardan çekim yapıyoruz. 

Oyunculuk demişken bu konuyla alakalı özel bir çalışmanız oldu mu ? Veya yapmayı düşünüyor musunuz ?

Ben ilk önce eğitmenlik yapmak istiyorum. Daha sonrasında ise  bir filmde oynamak ve sonrasında yönetmek istiyorum.

Mesleğinizde idol olarak örnek aldığınız ilham kaynağı olmuş birileri var mı ?

Eğitmen olarak Harun Özüağ benim için bir idol oldu. Oyunculuk olarak  ise Tom Cruise benim idolümdür.

Oyunculukta en çok çalışmak istediğiniz isim veya isimler kimlerdir ?

Televizyonda ve sinemada da beğeniyle takip ettiğim, Haluk Bilginer ve İbrahim Çelikkol’la çalışmak isterim 

Oyunculuğa yeni başlayanlara neleri tavsiye etmek istersiniz?

Her şeyin başı eğitim ve okumaktır. Üstelik oyunculuk gözlem gerektiren bir şey. Sabretmek ve pes etmemek lazım. Sana yapamazsın diyenlere yapabileceğini göstermeniz gerekiyor . Çok çalışmak da çok önemli.

Gündelik hayatında neleri severseniz ve nelerden hoşlanmaktasınız ?

Gündelik hayatımda futbol oynamayı çok severim ,zaten futbolcu olamayınca da  oyuncu olmaya karar verdim. Şöyle bir laf vardır bu dünyada ya topçu olacaksın ya da popçu. Tabi biz ikisini de olamadık, oyuncu olalım dedik. Yemek yemeyi çok severim. Gezmeyi  de çok severim.

Son olarak okuyucularımıza ileteceğiniz mesajlar var mı?

Ne olursa olsun kendine yakışanı yap. Size ve gazetenize de çok teşekkür ediyorum.

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 155 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ