Bugun...
06-06-2018 11:56:00 Kategori: SAĞLIK

Ramazan’da tatlı menünüzde dondurma olmalı

Ramazan’da tatlı menünüzde dondurma olmalı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ramazan’da tatlı menünüzde dondurma olmalı "

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte beslenme rutinimiz tamamen değişti. Diyetler askıya alındı ve kalorisi yüksek lezzetli yiyeceklere karşı direncimiz azaldı. Ancak bu dönemde yapılan her yemek kaçamağı kilo olarak geri dönüyor ve en çok kalori genellikle yemek sonrası yediğimiz tatlılardan geliyor. Avrasya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Dursun, özellikle Ramazan ayı ve bayramda tercih edilmesi gereken tatlı çeşidinin dondurma olduğunu vurguluyor.

Tatlıların en masumu; dondurma

Unla yapılan şerbetli tatlıların yanında hayli masum kalan dondurma, sağlıklı bir atıştırmalık ve ideal bir ara öğün tercihi sunuyor. Klasik dondurmalar; süt, şeker, vanilya, yumurta sarısı, gibi malzemelerden yapılır. İçine giren her malzeme kalorinin yükselmesine sebep olacaktır. Dondurmalar içinde en sağlıklı olan taze meyvelerden yapılan sorbe, daha az şekerli olan granita, bize özgü olan dövme maraş dondurma ve dondurulmuş yoğurttan yapılan dondurmalardır.

Kalorisi düşük dondurma var mıdır?

Dondurulmuş yoğurt ile yapılanlar; yağsız yoğurt ve içeriğindeki aktif ve canlı kültürlerin bulunduğu meyve püreleri ile hazırlanmış lif, mineral, vitamin ve protein içeren dondurmaya göre daha az kalorisi olan seçeneklerdir. Ortalama bir dondurmanın kalorisi 140 olarak hesaplanmıştır. Bu durum normal bir insanın alması gereken enerji(kalori) miktarının %4’ü kadardır. Haliyle diğer tatlılarla kıyaslandığında dondurmalar kalorisi düşük bir tatlıdır. Ancak üzerinde eklenen soslar, şekerlemeler, kurabiye ve fındık parçaları kalorisini arttırmaktadır. Bu sebeple her ne kadar kalorisi düşük olsa da tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir besindir. Doğru ve optimum ölçü haftada iki kez olmak üzere 2 top dondurmadır. Aşağıda bazı dondurma çeşitlerinin kalori miktarları yazmaktadır.

* 1 top sütlü sade dondurma: 104 Kalori

* 1 porsiyon paketli çocuk dondurması: 85 Kalori

* 1 top çikolatalı dondurma: 108 Kalori

* 1 top meyveli dondurma: 96 Kalori

* 2 top sütlü sade dondurma: 208 Kalori

* 2 top çikolatalı dondurma: 216 Kalori

* 2 top meyveli dondurma: 192 Kalori

Besin ögesi olarak dondurma en sağlıklı tatlı mıdır?

Uzmanlara göre sağlıklı bir beden için enerji besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme içinse karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi tüm besin öğelerinden her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor. Bu anlamda dondurma kalorisi ve içerdiği besin değerleriyle tatlılar arasında sağlıklı bir tercih oluşturuyor. Bir dondurmada 28 gram karbonhidrat, 1.3 gram protein, 1.4 gram yağ, 0.6 gram yağ vardır. Aynı zamanda A, B, D vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, Riboflavin vitamini yönünden zengin bir gıdadır.


Kaynak: BÜLTEN
Editör: Haber Bülten
Bu haber 120 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER SAĞLIK HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ