Bugun...
16-04-2018 10:33:00 Kategori: ÖZEL HABER

Sarıyer’de belediyenin faaliyet raporu vatandaşların da katılımıyla okundu

Sarıyer’de belediyenin faaliyet raporu vatandaşların da katılımıyla okundu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sarıyer’de belediyenin faaliyet raporu vatandaşların da katılımıyla okundu "

İSTANBUL

Ülkemizde belediyeler her sene Nisan ayında faaliyet raporlarını açıklar ve belediye meclisince oylamaya sunulur. Bunun en önemli sebebi ise, yerel seçimler beş yılda ve genelde Mart’ta yapıldığı için belediyenin bir yıllık faaliyet süresi Mart ayında başlayıp, bir sonraki yılın Mart’ında bitiyor olmasıdır. Raporlar genellikle belediye meclis üyelerine açıklanır ,kamuoyuna duyurulması ise daha sonra olur. İşte bu noktada Sarıyer Belediyesi dikkatleri  çeken bir çalışma yapıyor.Her sene faaliyet raporu okunurken, vatandaşlarda  toplantıya katılıp belediyenin faaliyetleri  hakkında bizzat bilgi sahibi oluyorlar.  

9 yıldır  görevde olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bu sene de;  belediye çalışmalarını ve 2017 Faaliyet Raporu’nu meclisin onayına sundu. 

Sarıyer BKSM (Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi) de yapılan toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra  muhtarlar, STK temsilcileri ve Sarıyerli vatandaşlar katıldı. Böylece faaliyet raporu da kamuoyuna  anında sunularak şefaat bir çalışmaya imza atıldı. Halkın yoğun katılım gösterdiği toplantıda meclis ise 2017 Faaliyet Raporu’nu oyçokluğuyla  geçirmiş oldu. 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ” 9 yılda Sarıyer’e kazandırılan 40 markayı çok çalışıp, alın teri dökerek büyük bir özveriyle hayata geçirdik. Biz bu kurumda babalık şefkatini ön planda tuttuk. Sarıyer gibi ayrıcalıklı bir ilçeyi yönetirken farklı bir yönetim anlayışı belirledik. Hızlı karar aldık, etkin ve verimli belediyecilik anlayışı oluşturduk.” 

Sarıyer Belediyesi, Şükrü  Genç’in belediye başkanı olduğu 2009’dan beri ilçe tarihinde görülmemiş ve bazıları ise ülkede ilk olan ve ülke gündemine markalar oluşturdu. Bu yüzden Sarıyer Belediyesi, yapılan anketlerde en çok hizmetleri  beğenilen ilçeler arasına girerken CHP üst yönetiminden de  övgüler geldi. Nitekim Şükrü Genç’in konuşmasına da  bu yapılan hizmetler damga vurdu.

 “Daha iyisini nasıl yaparız” ilkesiyle 2009 yılından bugüne sosyal belediyecilik anlayışını ortaya koyduklarını belirterek sözlerine başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise , çok çalışıp, alın teri dökerek büyük bir özveriyle yapılan çalışmaları anlatmanın gururunu yaşadığını belirtti ve “ Tek hedefimiz huzurlu bir yaşam temin etmek” diyerek şunları söyledi

“Hiç bir zaman yeniden seçilmek amacıyla çalışmadık. Telaşımız, işimizi en iyi, en kaliteli nasıl yapabiliriz oldu. Bu binaların yapılmasında gecesine gündüzlerine katanlara, evde çocuğunu değil burada betonu sarıp sarmalayan arkadaşlarıma tabi ki çok teşekkür ederim. Bu devlet, vatandaşına her zaman babalık yapacak. Biz bu kurumda babalık şefkatini ön planda tuttuk. Sarıyer gibi ayrıcalıklı bir ilçeyi yönetirken farklı bir yönetim anlayışı belirledik. Hızlı karar aldık, etkin ve verimli belediyecilik anlayışı oluşturduk. Belirlediğimiz ilkeleri bir bir yaşama geçirdik. Bunları yaparken planlamayı ve bu doğrultuda çalışmayı ilke edindik” 

Konuşmasının devamında ise 33 yıl boyunca 20’den fazla noktada hizmetlerini sürdüren Sarıyer Belediyesi birimlerini tek çatı altında toplamanın gururunu yaşadıklarını belitten  Şükrü  Genç konu hakkında şu cümleleri kullandı; “Hem Sarıyerliler için hem belediye personeli hem de belediye kaynakları için dezavantaj doğuran bu süreç 1 Nisan 2017’de kapılarını açtığımız hizmet binamız ile sona erdi. Tüm hizmetlerin tek çatı altında toplandığı bina, özellikleri ile Sarıyer’e ve ülkemize değer katan bir proje oldu. Sahip olduğu özellikleriyle kendi eşdeğerleri içerisinde bir marka oldu. Bina, projelendirme, yapım ve kullanım süreçlerinin tamamı ilgili kurumlar tarafından denetlenen ve puanlanan, tüm dünyada geçerli “Yeşil Bina” sertifikasına (BREEAM) sahiptir.” 

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Genç çalışmalarını  ise şöyle anlattı: 

“Eğitim yardımında çıtayı daha da yukarı çıkardık. 6 bin 422 ihtiyaç sahibi aileye eğitim yardımı desteği sunduk. Gündüz bakımevleri Ayazağa ve Ferahevler şubeleri yeni binalarına taşındı. Hedefimiz her mahalleye bir gündüz bakımevi kazandırmak. SAGEM (Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi) 11 şube ile öğrenci ve yetişkin olmak üzere toplam 6 bin kişiye hizmet verdi. Müfredata uygun olarak temel eğitim dersleri desteği alan öğrenciler aynı zamanda sanat ve spor gibi alanlarda aktiviteler ile buluşmayı sürdürdü.

Sarıyer Akademi’de ise TEOG sınıfında eğitim alan 120 öğrencisini de Anadolu liselerine yerleştirmeyi başararak %100’lük bir başarı yakaladı. YGS ve LYS sınıflarında ise 188 öğrencisinden 174 üniversitelere yerleşti. Bu alanda da %93’lük başarı yakalayan Sarıyer Akademi eğitim yelpazesini matematik olimpiyatları, yapay zekâ eğitimi, öğretmen eğitimleri, veli eğitimleri gibi çeşitli alanlarda genişletti.”

Şükrü Genç’ten Ayazağa’lılara  tapu tahsis belgeleri hakkında müjde 

Yönetime geldiği günden bu yana mülkiyet sorunu ile ilgili konuyu  yakından takip etiklerini açıklayan  Sarıyer Belediye Başkanı  Genç, tapu tahsis belgeleri elinde olan vatandaşlara haklarının verilmesi konusunda paydaşlarla tüm çalışmaları yaptığının altını çizdi ve konu hakkında şunları söyledi.  “Tüm çabamız, vatandaşlarımızın yıllarca üzerinde yaşadıkları evlerinde yasal açıdan da hak sahibi olabilmelerini sağlamak. Başlattığımız çalışmalar ile ilgili her ayrıntıyı takip etmeye devam edeceğiz. Ayazağa’da tapu tahsis belgesi olan ve tüm işlemlerini tamamlayan hak sahibi vatandaşlarımıza tapularını dağıttık. Ayrıca hazırladığımız yeni Ayazağa planlarını anlattık. Geniş yollar, yeşil donatı alanları ile her şeyi düşünüldü” dedi.

Sarıyer’in en önemli sorununun mülkiyet sorunu olduğunun altını çizen  Sarıyer Belediye Başkanı, bütün gecekondu mahallelerinde mülkiyet sorununun çözümü için çalışma başlattıklarını belirtti. Sarıyer Belediyesi dışında mülkiyet sorununun çözümü için uğraşan başka bir kurum olmadığını  sözlerine ekleyen Genç, “ Sarıyer’deki mahalle dernek, kooperatifler ve vatandaşlarımızın talebini de dikkate alarak sorununun çözümü için oybirliği ile 2 adet meclis kararı aldık. Islah imar planı çalışmalarını başlattık. Her mahallede hak sahipliği irtibat büroları kurduk, bilgilendirme toplantıları yaptık. 2017 yılı mülkiyet sorununun çözümü için Belediyemizin ve Meclisimizin en yoğun mesai harcadığı yıl oldu. İmar planı teklifleri İlçe meclisimizde karara bağlandıktan sonra onay için İBB’ye iletildi. Ancak İBB’ye iletilen ıslah imar planı tekliflerinin tamamı, İBB Meclisine sunulmadan 5216 sayılı Kanuna aykırı olarak, bürokrat kanalıyla, halkın iradesini temsil eden belediye meclisinde görüşülmeden iade edildi. Sarıyer Belediyesi olarak ıslah planlarının iadesine yönelik işlemlerin iptali için İBB’yi dava ettik. Dava süreci devam ediyor” diye konuştu. 

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 87 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ