Bugun...
04-01-2018 11:26:00 Kategori: ÖZEL HABER

Sokağı, insanı, doğayı vizörün ardından yorumlayan usta...

Sokağı, insanı, doğayı vizörün ardından yorumlayan usta...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sokağı, insanı, doğayı vizörün ardından yorumlayan usta... "

İSTANBUL

Türk fotoğrafının usta isimlerinden Selahattin Kalaycı, sanat hayatında 60 yılı geride bıraktı. Kalaycı’nın 60. sanat yılı çerçevesinde Edirne Fotoğraf Sevdalıları Derneği (EFSED) 5 Ocak 2018 Cuma günü Lalezar Tesisleri’nde bir etkinlik düzenliyor. Saat 19.00’da gerçekleştirilecek “Arka Sokaklar” adlı sunum ve söyleşide Türkiye’nin dört bir yanından fotoğrafa gönül vermiş isimler yer alacak.

Etkinlikteki sunumda Kalaycı’nın değişik dönemlerde çektiği fotoğraflardan bir seçkinin gösterileceği ifade edildi. Sunumun ardından Selahattin Kalaycı’nın fotoğraf serüvenine ilişkin bir sohbet gerçekleştirilecek. Kalaycı’nın kurucusu olduğu ÇOFSAT grubunun editörleri, davetliler ve fotoğraf sevdalıları sanatçıya ilişkin görüş ve anıları aktaracaklar. Fotoğrafa 1960’lı yıllarda başlayan ve bugüne değin çok sayıda fotoğrafçının yetişmesinde emeği bulunan Selahattin Kalaycı insan, yaşam, sokak ve emek kareleri ile tanınıyor. 

Sergi, sunum ve eğitim faaliyetlerini halen sürdürmekte olan sanatçı, önümüzdeki aylarda açacağı yeni bir serginin çalışmalarını yürütüyor.
Ona kimi gün kentin arka sokaklarında denk gelirsiniz. Müthiş gözlem gücü, insanî ilişkileri her zaman önemseyen tavrı, gözlerinde yeni bir ‘kadraj’ın heyecanı ile Selahattin Kalaycı fotoğraf peşindedir.
    Yılların deneyimi nerede, ne zaman, hangi ışıkta fotoğrafın oluşacağını adeta nakşetmiştir ruhuna. Bilgi, birikim ve beceri üçlüsünden birinin eksik kalması ya da zayıf düşmesinin fotoğrafı sanata yaklaşmaktan yoksun bırakacağını öylesine içselleştirmiştir ki, bunu fotoğrafa okumalarında rahatça görebilirsiniz. Bir fotoğraf eleştirisini “Böyle de güzel...” diye bitiriyorsa, anlayınız ki, o fotoğraf güzel olmakla birlikte olgunlaşmamıştır.
Siz siz olun, Hocanın bu özendirici, yüreklendirici öğüdünün peşine düşmekten geri durmayın. 

Sergiler, sunumlar, eğitimler ve fotoğraf adına akla gelebilecek her tür etkinlik, Selahattin Kalaycı’nın yaşamında önemli bir yer tutar. Gecenin geç bir vakti de, sabahın erken saatinde de kurucusu ve editörü olduğu ÇOFSAT fotoğraf grubunda yılmadan, usanmadan onu yorumlar yaparken görmeniz mümkün. Bu denli yoğun bir tempoda fotoğrafa nasıl zaman bulabiliyor, diye sormaya kalkışmayın... Çünkü fotoğraf onun deyimiyle ve bir tutku, bir sevdadır. İnsan sevdasına zaman ayırmaz mı? Yukarıdaki bu sütunlardaki nefis kareler bunun en güzel örneği değil mi?


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: ABDULKADİR KARATAŞ
Bu haber 144 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ