Bugun...
10-06-2018 16:30:00 Kategori: ÖZEL HABER

Tiyatro Oyunculuğun Temelidir

Tiyatro Oyunculuğun Temelidir
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Tiyatro Oyun Ve Oyunculuk Derneği Kurucu Başkanı Abdullah Aslan “Tiyatro Oyunculuğun Temelidir. Oyuncu Olmak İsteyenler Düzenli Bir Tiyatro çalışmasını yapmaları gerekmektedir.” "

1971 Şanlıurfa/Birecik doğumlu olan Abdullah Aslan tiyatro, oyun ve oyunculuk derneğini kurarak bu alanda çalışanlara yol göstermek istiyor. Son olarak horoz bayram filminde rol alan Abdullah Aslan’la sanat yaşamı hakkında konuştuk. Kendisine meslek yaşamında başarılar diliyoruz

1- Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Adınız soyadınız ?

Abdullah aslan 1971 Şanlıurfa/Birecik doğumluyum. Halen orda yasıyorum. Evliyim ve 7 çocuk babasıyım.

2- Mesleğe nasıl ve ne gibi koşullarda başladınız ?

2015 yılında Güneydoğu’da bir yapım firması eksikliğini düşünerek ve yöremizdeki benim gibi insanların , ulaşım noktası olması için bu sektöre adım attım. Tiyatro oyun ve oyunculuk derneğini kurarak , tiyatro eğitimi almak isteyen insanlara vesile olmaya çalıştım.  2 sene tiyatro oyunlarımız sahneledikten sonra , asıl hedefimiz olan sinema sektöründe yer almak için herhangi bir yerden destek almadan  ilk filmimiz olan ‘’horoz bayram’’ mı çektik.

3 Şu aralar çalışmalarınız nasıl gidiyor ?

 Şu aralar çalışmalarımız horoz bayram filmimiz için, gerekli medya çalışmasını yapmak ve kitlelere duyurma aşamasındayız. Bu arada da ikinci filmimizin alt çalışmasını yapmaktayız

4. Sizi Oyunculuğa iten temel sebep ne oldu ?

Oyuncu olma düşüncem yoktu. Yönetmenlerimin ısrarlarıyla tiyatroda sahnelediğim oyuncular doğrultusunda seyircinin ilgi göstermesiyle, yönetmenin kararıyla bayram karakterine iyi gideceğime karar verdi. Böylelikle oyunculuğa atılmış oldum

5. Oyunculukla alakalı olarak kendinizi gösterebileceğiniz alanlar oldu mu ? Yoksa amatör olarak mı çalıştınız ?

Tiyatro oyunculuğu eğitimi aldım. İçimdeki oyunculuk sevgimi de dışa yansıtmış oldum.

6. Oyunculuğu nasıl ve ne şekilde tanıdınız ?

Oyunculuğu izleyiciler arasında doğaçlamalarda oynadığımda insanların bana verdiği ilgiden, bu yetenekte olduğumu fark ettim.

7. En çok sevdiğiniz oyunculuk türü hangisi ve niçin seviyorsunuz ?

İnsanları güldürmek, eğlendirmek bana mutluluk verdiği için komedidir.

8. Türkiye’de oyunculuğa sizce nasıl bakılıyor ?

Oyunculuğa yeterince ilgi gösterildiğini düşünmüyorum. Sadece popüler olanların belli bir kitlesi oluyor. Yetenek ikinci plana atılmış durumda.

9. Oyunculuk demişken bu konuyla alakalı özel bir çalışmanız oldu mu ? Veya yapmayı düşünüyor musunuz ?

Oyunculuk eğitimini aldım. Oyunculuk eğitimle yeterli olmuyor. İçten gelen bir duygudur. İçindeki yeteğini keşfedip eğitimle süsleyince ortaya güzel birşey çıkıyor.

10. Mesleğinizde idol olarak örnek aldığınız ilham kaynağı olmuş birileri var mı ?

Mesleğimde birçok insan başarılı oyuncu gibi olmak isterim. Ama herhangi birine benzer değilde, kendi benliğimle gelecekteki örnek alınacak kişi ve oyuncu olmak isterim.

Soru 11. Oyunculukta en çok çalışmak istediğiniz isim veya isimler kimlerdir ?

calışmak istedığim cok kişi vardır. Bunların arasında Şener Şen  ve Fatma Girik  özel bir yere sahip. Rahmetli Kemal Sunal’la aynı projede çalışmak isterdim.

Soru 12. Oyunculuğa yeni başlayanlara neleri tavsiye etmek istersiniz?

Tiyatro oyunculuğun temelidir. Oyuncu olmak isteyenler düzenli bir tiyatro, çalışmasını yapmaları gerekmektedir.

Soru 13. Gündelik hayatında neleri severseniz ve nelerden hoşlanmaktasınız ? Sabah haberleri dinlerim gündemi takip ederim. Market alışverişini yapmayı severim, yemek yemeğe bayılırım. Canım sıkıldıkça yemek yerim . Sevdiğim insanlarla sohbet etmeyi severim.

Soru 14 . Son olarak okuyucularımıza ileteceğiniz mesajlar var mı?

Sinema severlerin ‘horoz bayram’ filmimizi takıp edip , sinemada desteklemesini bekliyoruz. Çok samımı ve doğal bir film  çektiğimizi düşünüyoruz. Umarım izleyenlerde beğenir. Bir sonraki filmimiz içinde bir ışık olur.


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 145 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ