Bugun...
11-07-2018 10:43:00 Kategori: ÖZEL HABER

Üsküdar Üniversitesi coşkulu bir törenle mezuniyetini gerçekleşirdi

Üsküdar Üniversitesi coşkulu bir törenle mezuniyetini gerçekleşirdi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Üsküdar Üniversitesi coşkulu bir törenle mezuniyetini gerçekleşirdi "

Üniversitelerimiz peş peşe mezuniyet törenlerini düzenleyip; evlatlarımızı hayata yolcu ediyorlar. Sizlere mezun olan kardeşlerimizin coşkularını paylaşıyor; bizlerde gurur ve övünç duyuyoruz. Şimdi sırayı ise ilçemizin medar-ı iftarı olan  Üsküdar Üniversitesi alıyor. 

Gerçekten de; üniversitenin kurucusu Prof.Dr. Nevzat Tarhan hoca başta olmak üzere çok değerli hocalarımızın katkılarıyla Üsküdar Üniversitesi  kurulduğu kısa bir süre zarfında İstanbul’un en önemli üniversiteleri arasında saygın bir noktaya gelmiş durumda. Bu başarıda emeği geçenleri tebrik ediyoruz  gazetemiz olarak . 

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olan yaklaşık 4 bin 900 öğrenci mezun oldular. 

Ataşehir’de Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda (Ülker Arena)  gerçekleştirilen mezuniyet törenine gelirsek;  çok hoş bir  evlenme teklifinin yaşandığı, Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin hocanın, İngilizce Psikoloji bölümünden mezun olan kızı Cansu Gültekin’e diplomasını verdiği, baba-oğulların mezun olduğu,  son günlerde ardı ardına yaşanan ve yüreğimizi yakan çocuk ölümlerine üst perdeden tepki gösterildiği, kayda değer bir töreni sizlere anlatacağız.

Evet; Ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olan yaklaşık 4 bin 900 öğrencisini mezun eden Üsküdar Üniversitesi’nin iftihar günüydü aynı zamanda ve bu günde de Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ile , aynı üniversitede okuyan ve mezun olan çocuklarına diplomalarını takdim eden  Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da mezun olan gençlerimizi yalnız bırakmadılar.  

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Türkiye’nin eğitimli insan kadrosuna 13 bin kişi kattık veÜsküdar Üniversitesi’nin aynı şevkle bu yolculuğa devam edecek  ”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da açılış konuşmasına , Üsküdar Üniversitesi olarak beşinci mezuniyet törenini düzenlediklerinin altını çizdi . Tabi , bu önemli günde  de tam 4 bin 993 öğrenciyi mezun ettiklerini belirterek Türkiye’nin eğitimli insan kadrosuna 13 bin 322 kişiyi kattıklarını, bu durumun kendilerini çok sevindirdiğini ve heyecanlandırdığını söyledi. Prof. Dr. Tarhan hoca da halen , 16 bin öğrencisi olan Üsküdar Üniversitesi’nin aynı şevkle bu yolculuğa devam edeceğini söyledi. 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan gençliğe altın tavsiyeler

Konuşmasında genç mezunlara bazı önemli tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  ilk tavsiye olarak hayatta başkalarının hatalarından ders almayı başarmanın önemli olduğunu belirterek ilkeli olmanın, yardımlaşmanın ve takım ruhunun önemini vurguladı.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençlere üç önemli hedef koymaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: 

“Birincisi muhakkak hedef piramidiniz olsun. Hedef piramidi olan kişi en yükseğe somut değil, soyut hedeflerini koyar. Nasıl bir insan olmalıyım? Hayatımın sonuna geldiğim zaman nasıl anılmalıyım diye düşünür. Hayatımızın sonuna geldiğimizde nasıl anılmayı istiyorsak ego idealimize o hedefi koyalım. Somut hedeflerle sınırlı kalırsak sadece ev ya da araba hayali ile yaşarsak emin olun o hedeflere ulaşmak da zor oluyor mutlu olmak da zor oluyor. 

İkinci önemli nokta; emeğinizle kazanmanız önemli. Alın terinizle kazanabilmek ve değer yargılarınızın olması ve onurunuzla yaşayabilmek çok önemli. Başınız dik yaşayabilmeniz için bu hedeflerinizi ve yol haritanızı iyi belirlemeniz önemli. Uçurtmayı ne uçurur diye sordukları zaman rüzgarın uçurduğunu söyleriz. Aslında uçurtmayı rüzgar uçurmuyor. Rüzgara karşı aldığımız pozisyon uçuruyor. Bir zorlukla karşılaştığınız zaman ümitsizlik en büyük düşmanınız olsun. Bu engeli nasıl aşarıma odaklanın. Öldürmeyen darbeler güçlendirir sözünü unutmayın. 

Bir diğer tavsiyem de;  teknolojiyle barışık olun ama teknoloji amaç değil araçtır. Bunu unutmayın.” 

Üsküdar Üniversitesi olarak verdikleri iki önemli ders olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan verdikleri derslerin Proje Kültürü ve Girişimcilik ile Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri dersleri olduğunu hatırlatarak “ Sadece başarı odaklı değil aynı zamanda kendimizle barışık olmayı da hedeflememiz lazım. İyi insan olmayı da hedeflememiz lazım. Mutlu olmanın bilimini de öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu . 

Mezunları bundan sonraki hayatlarında Üsküdar Üniversitesi’nin temsilcisi olarak gördüklerini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, mezunlardan üniversite ile olan gönül bağını sürdürmelerini de isterken, sözlerini şu şekilde  tamamladı:

 “Gençler bize geldiklerinde birer kıvılcımdı. Burada bir alev yapmaya çalıştık. Alev kendisi de aydınlanır, çevresini de aydınlatır ve ısıtır. Bunu yapması için kendisinin de yanması gerekiyor. Yanmadan ısıtamayız. Duygularınızı heyecanlarınızı yaptığınız işe katmanız gerekiyor. Bunu yapabilirsek başarılı olabiliriz. Dünyayı değiştirmeye kendimizden başlayalım. Dünyayı değiştirmeden önce kendimizi değiştirelim.”

Birinciler duygu ve düşüncelerini anlatılar 

Mezuniyet töreninde Lisans Birincisi ve  Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğrencisi Sümeyye Çalışkan, Ön Lisans Sosyal Hizmetler Programı Birincisi Rabiye Demir, Ön Lisans Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı birincisi Zerrin Kübra Akdemir, 2018 yılının Yüksek Lisans mezunlarını temsilen Adli Psikoloji ve Davranış Delilleri Programı’ndan Oktay Çavuş konuşma yaptılar. 

Üniversitedeki yabancı öğrencileri temsilen de Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi İsmail Hermann Horace Walid ile Mezunlar Derneği Başkanı Tayfun Gözler birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Furkan Tarhan ve Mütevelli Heyet Üyesi Fırat Tarhan, aralarında birincilerin de bulunduğu çok sayıda mezun öğrencilere diplomalarını verdi.

Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi  mezunlarından çocuğa yönelik şiddet olaylarına yönelik tepki;  “Çocuk sussa da sen susma” 

Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunları, çocuğa yönelik şiddet olaylarına dikkat  çeken ve kınayan bir pankartla sahneye çıkıp diplomalarını aldılar. 

Genç mezunlarımızın dikkatleri çeken pankartında şu cümleler yer alıyor , “Bir çocuğun gülümsemesi ise hayat /Bırak gülücüklerini rahat! / Çocuk sussa da sen susma, /Minik bedenlerin çıkaramadığı ses ol.” 

Babalar çocuklarına diplomalarını verdiler 

Törende mutlu anlar da yaşandı. Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, İngilizce Psikoloji bölümünden mezun olan kızı Cansu Gültekin’in diplomasını verdi.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal da çocuklarının mezuniyet sevinçlerine ortak oldu. Diplomalarını kendi elleriyle kızlarına takdim etti.

Üsküdar Üniversitesi  Ergoterapi mezunu Ahmet Fatih Altay “Benimle evlenir misin? “ dedi, aynı bölümde okuyan Rumeysa Açıkkol da teklife “Evet” dedi.

Mezuniyet töreninde bir de evlenme teklifi sürprizi yaşandı.  Üniversitenin Ergoterapi yani yani özel tedaviye ihtiyacı olan bireylerin: zihinsel, fiziksel, duyusal, görsel, sosyal, çevresel, duygusal, konuşma ve dil gelişimi güçlüğü olan veya davranış problemleri olan bireylerin kendine bakım ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma katılarak uyumlarını sağlamak için kurulan bir   bölümünden  bahsediyoruz; mezun olan Ahmet Fatih Altay da , aynı bölümden 4. Sınıf öğrencisi olan  Rumeysa Açıkkol’a “Benimle evlenir misin?” diyerek çok hoş bir sürpriz yaptı. 

İzleyici sıralarında oturan ve şaşkınlık yaşayan genç kız da; evlenme teklifine “ Evet”  dedi ve  arkadaşları da çiftin sevincine ortak oldular. 

Baba-oğul mezun oldular 

 

Törenin dikkat çeken portrelerinden biri de Optisyenlik bölümünden birlikte mezun olan Mehmet Tütüncü ve babası Dr. Celal Tütüncü ‘ydu . Oğlu ile beraber diplomasını alan Dr. Celal Tütüncü de, “Hedefim torunumla da diploma almak” diye konuştu. 

Törenin sonunda “Üsküdar Üniversitesi Andı”  okudu

Bayrak ve flama teslim töreninin ardından mezunlar Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur eşliğinde Üsküdar Üniversitesi andını okudular. Mezuniyet töreni yeni mezunların kep atmaları ile sona erdi.

 


Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU
Bu haber 72 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ