Bugun...
19-06-2017 10:33:00 Kategori: ÖZEL HABER

Yeryüzü Sofrası Maltepe’de kuruldu

Yeryüzü Sofrası Maltepe’de kuruldu
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yeryüzü Sofrası Maltepe’de kuruldu"

Yeryüzü Sofrası organizasyonu Maltepe’de tarihi dokusu bulunan Beşçeşmeler ,Eski Belediye Sokak  içine konulan masalarda ve yerlerde 600’ün üzerinde kişinin katılımıyla yapıldı.
‘Yeryüzü Sofrası’  ‘nın  Maltepe’deki konukları yazar İhsan Eliaçık ve  sanatçılar Grup Abdal ve  Şenol Morgül oldular . Maltepe Sokak Kültür Sanat Derneği Başkanı Kurtuluş Vural ‘nın da katıldığı organizasyonda Maltepe’lilerle biraraya gelen Eliaçık ve sanatçılar, Maltepelilerle bir araya gelmenin mutluluk verici olduğunu dile getirdi.
Antikapitalist Müslümanlar Hareketi’nin liderliğini yapan İhsan Eliaçık’da kendilerini Maltepe’ye davet eden Başkan Kurtuluş Vural’a teşekkür etti. Eliaçık, “Yeryüzü Sofrası uygulamasının bir Ramazan geleneği haline gelmesini bizleri mutlu ediyor” diye konuştu.
Maltepe Sokak Kültür Sanat Derneği Başkanı Kurtuluş Vural yaptığı kısa konuşmada Ramazan ayının 16. günü dolayısıyla sosyal medyadan çağrı yaptıklarını belirtti ve şunları söyledi. 
“Yeryüzü Sofrası”nda buluşalım dedik. Hepimiz evimizden getirdiğimiz yiyeceklerle burada iftar yapacağız ve biz böylece kardeşleşmiş oluyoruz. İşini, aşını kaybeden insanlarla da empati yapmış oluyoruz.  Yeryüzü Sofrası’nın kuruluş fikrini geliştiren İhsan Eliaçık’ı  ve Sanatçı dostlarımızı Maltepe’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ramazan ayının paylaşma, kardeşlik ve hoşgörü ayı olduğu duygusunu pekiştiren soframıza hoş geldiniz. Sokak Kültür Sanat Derneği olarak yeryüzü sofrası etkinliğini her yıl yapıyoruz. Bu etkinliğimiz artık gelenekselleşmiş oldu.” diye konuştu.
Sokak kültür derneğinin yeni ve genç başkanı Kurtuluş Vural’ın ve başta Ali Kemal İpek ve yönetim kurulu üyelerinin organizasyonun kusursuz geçmesi için yoğun çaba gösterdiği Sokakta  aksam  saat 18.00’de başlayan etkinlik öncesinde müzikler çaldı, halaylar çekildi.
Daha sonra kurulan yeryüzü sofrasında yüzlerce katılımcı  oruçlarını açtılar. Antikapitalist Müslümanlar Hareketi’nin liderliğini üslenen İhsan Eliaçık’ ın  teşekkür mahiyetinde  yaptığı konuşmasının ardından Grup Abdal ve sanatçılar müzikleriyle Maltepe’de tarihi dokusu bulunan Beşçeşmelerde,  semte ve sokağa  renk kattılar.


Editör: MEHMET TUKSAL
Bu haber 189 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ