Bugun...
05-11-2017
ADİL YILDIZ

ADİL YILDIZ

Trendeki konuşmalardan

---Kapı önünde yığılmayın kardeşim

---Nereye gidelim? Balkon da dolu…

 

Yaşlı adam yanındakilere dert yanıyor:

---Gençler yaşlılara yer vermiyor. Gençler oturunca dış dünya ile irtibatlarını kesiyorlar. Ya uyuyor gibi yapıyorlar ya da başka bir şeyle meşgul oluyorlar.  Diğeri:

---O da bir şey mi, genç kızlar kendi hemcinsleri yaşlılara yer vermiyorlar. Buna ne demeli?

 

Bir başka bey söze giriyor:

---Onlar genç ama çalışmaya gidiyorlar. Sabahtan akşama kadar ayakta kalıyorlar. Yaşlı olanların çoğu ise dedikodu ve kahve sohbeti yapmak için bir yerlere gidiyorlar. Devlet onlara bir imkân sağlamış. 60 yaş üzerinde olanlar indirimli, 65 yaş üzerinde olanlar ücret ödemeksizin seyahat edebiliyorlar. Bu insanlar neden mesai başlangıç ve bitiş saatlerini seçiyorlar? Bu saatlerde herkes onlara yer vermek zorunda mı?

 

Yürüyen merdivenler

Yürüyen merdivenlere takılanlar başka bir frekanstan sohbetlerini sürdürüyorlar. Bir hanım rahatsızlığını şöyle dile getiriyor:

---Bazı insanlar neden normal merdivenleri kullanmayıp bizlere sürtünerek geçiyorlar?

---Efendim toplumun her ferdi zamanla yarışıyor. Trenden sonra vapur, vapurdan sonra tramvay ve ondan sonra da belki otobüse yetişme kaygısı var.

 

Çocuk arabalılara:

Çocuk arabasıyla bineler 4-5 kişilik yeri işgal ettikleri gibi inecek ve binecek olanlara da engel oluyorlar. Bunlar için ayrı bir vagon tahsis edilmelidir.

Arka çantasıyla binenler ayrı bir dert. Binerken çantalarını ellerine alsalar, ayakta dururken de yere koysalar! İki vagon arasındaki boşluğa ve kapı önlerine oturanlar da içerinin hacmini ve alanını daraltmaya yetiyor.

 

Otobüsler

Yazın sıcak havasında havalandırmanın daha doğrusu klimanın açılması konusunda yolcularla şoför arasında sık sık tartışma yaşanıyor. Şoför klimayı açmak yerine kapıyı açmayı tercih ediyor veya yolculara dönerek pencerelerin açılmasını söylüyor.

 

Vapurlarda

Duvar edebiyatından sözler ve müstehcen kelimeler yazılmış duvarlara… Bazı ruh hastaları da kendilerini böyle rahatlatıyor olsa gerek…

 

Bahçe duvarları

Düzgün şekilde taşlarla örülmüş ve boyanmış duvarlara yazı yazmayı adet haline getirmiş çocuk ve büyükler hiç eksilmiyor:

  • Ali Ayşe’yi seviyor
  • En büyük GS, FB, BJK vb
  • İdeolojik yazılar (…’in hesabı sorulacak!)
  • El ilanları yapıştırmalar (Çilingir tlf:.,  Kayıp:…, Oylar…..’e! vb)
  • Okumaktan bu kadar uzak olmamıza rağmen yazmaya pek meraklıyız. Duran, toza bulanmış araba da nasibini alıyor: “Yıka beni!”

Bu kadar hoyratça hareket eden insanların aile yapıları incelense yetişme ve yetiştirme sorunu olduğu görülecektir herhalde… Sosyal hayatın içinde olmayan ana babalar çocuklarına bir şey veremezler. “Saldım çayıra Mevlâm kayıra!” usulü eğitim biçimine ne TEOG, ne LYS ne ABC… Hayata boş kafayla atılan insanlar da DIGIDIK sistemiyle gidiyor.

Bu makale 439 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ