Bugun...
13-10-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Samimiyetsiz İnsanlar..

Samimiyet  insanın içiyle dışının bir olmasıdır. Ve .. sadece asil insanlara mahsus bir davranıştır.
Samimiyetin en önemli özelliği kalpten hissedildiği için  yapmacık olmamasıdır. Samimi olan insanlar son derece doğallardır. Onlar için çıkar ve menfaat söz konusu bile değildir. Yaptıklarını sadece Allah rızası için yaparlar.
Birde samimi insanların tam zıttı iki yüzlü insanlar vardır ki onlar yılandan bile tehlikelidir. Göstermelik iyilikler yapıp yüzünüze gülüp o anlık size iyi davranırlar. Eğer çıkarları ve menfaatlerine ters düşen bir durum olur ise son derece çirkinleşirler ve basitleşirler.
Herkese farklı davranıp farklı konuşurlar işlerine gelmediği noktada insanları birbirine düşürebilirler. Aynı zamanda herkesin aleyhine rahatlıkla konuşup dedikodu yaparlar, kusur araştırırlar. Başkalarının ayıplarını kurcalamaktan kendi ayıplarının farkında bile olmazlar.
Halbuki bir insanın ayıbını ifşa etmek değil gizlemek bir erdemdir. Ama onlar bunu bilmezler ve karşılarındaki insanları eleştirirler.
İki yüzlü insanların en belirgin özellikleri...
1. Farklı kişilere farklı löylemler
İki yüzlü insanlar genelde, farklı kişilere farklı şeyler söylerler. Yani özü sözü bir kavramı bu kişilere bayağı bir uzaktır. Sebebiyse bilinmezlik abidesi. Yalanları elbet gün yüzüne çıkacaktır; tâ ki bu farklı kişiler birbirlerine denk gelinceye dek.
2. Tam tanımadıkları insanlar hakkında atıp tutmalar
İki yüzlü insanlar nedendir bilinmez, birini tamamen tanımadıkları halde onlar hakkında kendi yanlış anlamalarını yok sayıp; atıp tutarlar. Bunu defalarca kez yaparlar. Kişiyi kötülerler, ardından ise onunla yakın arkadaşlık kurabilirler örneğin. Yahut, kişiyi çok överler ardından da "bu çok iyi biri" diyebilirler. Birazcık da dengesizliklerinden kaynaklı olsa gerek.
3. Yalan söylemeler
İnsanlar hakkında atıp tuttukları yetmiyormuş gibi, gerek kendileri gerekse bulundukları ortam hakkında yalan söyleme gereksinimi görürler nedense. Kendilerini kandırdıklarının farkında değillerdir oysa ki. Yalan söyledikleri kişinin karşılarındaki kişi olduğunu sanırlar, ama bilmezler ki yalan söyledikleri kişi aslında kendileridir.
4. Hayattaki amaçları sürekli birilerini çekiştirmektir
Bahsettiğim olay dedikodu değildir, bahsettiğim olay kişiler hakkında sürekli yerden yere vurucu şeyler söylemeleridir. Örneğin sizle konuşurken A kişisinin iyi olduğunu söylerler ama A kişisine de sizin kötü olduğunuzu söyleyebilirler. Bu onların iğrençliklerine iğrençlik katar.Böyle insanlar muhakkak çevrenizde vardır bu insanları hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutmaya özen gösterin.

 

Bu makale 922 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ