Bugun...
28-11-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Çocuklarla Somut Oyunlar Oynamak Lazım

Çocuklarla Somut Oyunlar Oynamak Lazım.. Oyun oynamak çocukların en büyük ihtiyaçlarından biri. Ancak sokak oyunlarından sonra, çocukların dokunarak, hissederek oynadıkları gerçek oyunlar da azalmaya başladı.Şanslı olan bizim neslimiz son sokak çocuklarıydı. Çocuklar için oyun demek neredeyse tabletle yaşamak anlamına geldi. Çocuklar bir taraftan sosyalleşmeden büyüyor bir taraftan da yalnızlaşıyor. Tek başına tabletle vakit geçiren çocukların ebeveynle ilişkileri zayıflıyor. Bu durumdan şikayetçi ve alternatif oyun arayışı içinde olan ebeveynlerin de işi oldukça zorlaşıyor. Çünkü hem çocukların hayal gücünü güçlendiren, hem de birlikte oynanacak gerçek oyun bulmak kolay olmuyor. Hal böyle olunca bende sizin için evde çocuklarınız ile oynayabileceğiniz birkaç oyunu anlatacağım. 1. Haydi Benim Gibi Yürü
Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Neler Gerekir: Materyal gerekmez
Nasıl Oynanır: Her bir çocuktan bir taklit yürüyüşü yapması istenir. Yürüyüşü yapan çocuk bu yürüyüşü başarılı bir şekilde yaparsa diğer arkadaşlarına alkışlatılır. Çocuklardan aşağıdaki yürüyüşleri taklit etmesini istenebilir. Yeni taklitler eklenebilir.
İhtiyar adam yürüyüşü: Sırt kamburlaştırılır, baş öne bükülür, elde baston varmış gibi yavaş yavaş yürünür. Dalgın adam yürüyüşü: Öne çapraz adım atılarak dengesiz yürünür. Cüce yürüyüşü: Dizler tam bükülür, baş omuzlar arasına gömülür, kollar aşağıya sarkıtılır. Böylece yürünür. Robot yürüyüşü: Vücut gergin, dizler ve kollar bükülmeden yürünür kollar öne ve geriye sopa gibi sallanır. Dev yürüyüşü: Kollar yukarı kaldırılır. Ayakuçları üzerinde yükselerek yürünür.
Ördek Yürüyüşü...vb.
Çocuğa Neler Kazandırır:Gözlem ve bedeni daha iyi kullanma becerilerini geliştiren bir oyundur.
2. Sıcak-Soğuk
Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Neler Gerekir: Saklanabilecek ölçüde küçük bir nesne. Nasıl Oynanır: Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Saklamak için bir nesne seçilir. Ebe oyun alanının dışına çıkartılıp geride kalanlarla birlikte bu nesne saklanır. Ebenin görevi bu nesneyi bulmaktır. Ebeyi, diğer çocuklar nesneye yaklaştığında “sıcak” nesneden uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek yönlendirirler. Ebe nesneyi bulunca kendi istediği birisini ebe seçer. Ebeye beli bir süre verilerek de oynanabilir. Büyük çocuklarda aynı anda saklanan nesnelerin sayısı arttırılabilir.
Çocuğa Neler Kazandırır:Mesafe algısı, dikkat ve yönergeleri değerlendirip sonuca ulaşma becerilerini geliştirir.
3. Yattı Kabak,Kalktı Patlıcan
Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 5 kişi ve üzeri
Oynamak için Neler Gerekir: Materyal gerekmez.
Nasıl Oynanır: Kalabalık grupla oynanan eğlenceli bir oyundur. En az beş kişiyle oynanabilen bu oyunda herkesin komik özel bir adı olur. Örneğin oyunculardan birinin adı kabak, ikincinin patlıcan, üçüncünün havuç, dördüncün fasulye, beşincinin salatalık olabilir. Diyelim ki oyunu Kabak başlattı. Öbür oyuncular dizüstü oturmuş, başlarını yere dayamıştır. Kabak arkadaşlarının birinin örneğin patlıcanın adını söyler. “Yattı kabak, kalktı patlıcan” der. Patlıcan başını kaldırırken kabak başını yere dayar. Bu kez Patlıcan, “Yattı patlıcan, kalktı havuç” der. Gittikçe oyun hızlanır.
Çocuğa Neler Kazandırır: Dikkat ve kaba motor becerilerini geliştirir.
4. Uçtu Uçtu,Kuş Uçtu
Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 5 kişi ve üzeri
Oynamak için Neler Gerekir: Materyal gerekmez. Nasıl Oynanır: Bu oyun evlerde, sınıflarda oynanabilen bir oyundur. Oyuncular halkalanıp bir masanın çevresinde otururlar. Oyunun ebesi seçilir ve ebe tüm çocukların karşısında yer alır. Ebe, “Uçtu uçtu kuş uçtu!” diyerek parmağını havaya kaldırır. Ebe uçabilen bir şey söylediği için herkesin parmağını kaldırması gerekir. Ebe, bir de uçamayan bir şey örneğin tavuğu söyleyip, “Uçtu uçtu tavuk uçtu!” diye bağırarak parmağını havaya kaldırır. Ancak tavuk uçmadığı için diğer oyuncuların parmağını kaldırmaması gerekir. Oyunda yanılıp da parmağını kaldıran oyuncu oyun dışı kalır. Çocuğa Neler Kazandırır: Dikkat becerisini geliştirir.
5. Deve-Cüce
Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Neler Gerekir: Materyal gerekmez.
Nasıl Oynanır: Oyunu yönetecek kişi çocukları karşısına toplar. Oyuncular ayakta durur. Yöneticinin ‘Deve’ dediğinde çocukların ayakta durması, ‘Cüce’ dediğinde ise çömelmesi gerekir. Bu yönergeleri verirken zaman zaman yönetici ‘Deve’ komutunu verdiğinde çömelerek karşısındaki çocukları yanıltmaya çalışır. Yönergenin tersini yapan oyuncu oyun dışı kalır. En son kalan çocuk oyunu kazanır.
Çocuğa Neler Kazandırır: Kaba motor becerilerini geliştirir.
Bu oyunlar çocuğunuzla yapabileceğiniz bazı oyunlar.Çocuğunuzla yapılacak sınırsız aktiviteler var. Önemli olan bu kaliteli zamanı beraber keyifli bir hale getirmek ve çocuğunuzu bu zamandan maksimum düzeyde verim ve keyif almasını sağlamaya çalışmaktır. Hayatın yoğun temposunda "zaman geçiyor, çocuklarım büyüyor ve ben onlara yeterli vakti ayıramıyorum" dediğiniz bir anda durun ve yapabileceklerinizi aklınızdan geçirin.

Bu makale 867 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ