Bugun...
21-08-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Eski Fotoğraflar

Fotoğraflar olmasa anıları hatırlamak bu kadar kolay olur muydu acaba. Eski bir fotoğrafa bakınca o zaman dönüp o anı yaşıyoruz, kelimeler ağzımızdan çıkarken. Hatırlıyor musun diye başlayan hafızamızın içine yer etmiş iyi veya kötü her anı. Oysa görmesem o fotoğrafı nereden gelirdi şimdi aklıma bunlar.
Bazen doğumu bazen ölümü hatırlatan, bazen hayatımızda dönüm noktası olan kararlar aldığımız anları hatırlatan fotoğraflar… Şimdilerde dijital olan resimler yakın geçmişi bize hatırlatsa da eskilerde manuel olan resimler tarihe tanıklık eden belgeler gibi. Annemin de dolabında tarihe tanıklık eden ufak bir zaman makinası var. Siyah- beyaz eski fotoğraflar. Uçları kırışmış biraz sarmış ama zaman karşı meydan okuyan ve kaybolma riski az olan fotoğraflar.
Kutunun açılmasıyla yıllar öncesine gideriz zamanda ufak bir yolculuk başlar. Bizim bebeklik fotoğraflarımız, anne – babamın düğün fotoğrafları babamın askerliği derken eskiyi yâd ederiz. Bir kutunun aslında sizin geçmişiniz olduğunu görürsünüz. Ne güzel ki böyle anıları biriktirebilmişiz. Acısı tatlısı iç içe olan bir anı bütünü.
Eski bir makam şarkısı gibi yavaş yavaş ilerler, sindire sindire anıları koklarsınız. Gözleriniz dolar, hatta bazen ağlarsınız. Özlemleriniz vardır sararmış fotoğraflar arasında. Kaybedilmiş canlarınız, konuşulmamış sözleriniz. Eskiye gitmenin hazzını yaşatır size ufak bir kutu.

Bu makale 792 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ