Bugun...
19-06-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Teknolojik Bayramlar

Hoş geldiniz. Ne alırdınız?
Telefon mu, bilgisayar mı? 
Fecebook mu, İnstagram mı?
Sorular değişti artık şeker mi, çikolata mı? 
Yemek mi, tatlı mı? sorularının yerini bunlar aldı. Bayram ziyaretlerine gelen herkesin elinde bir telefon, bayram tebrikleri ya  facebooktan ya  whatsaptan ya da diğer sosyal medyanın iletişim amaçlı uygulamalarından. Arayıp tebrik etmek eskidenmiş artık her şeye teknolojik çözümlerimiz var ya.
Ramazan Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde herkeste bir telaş. Kimlere mesaj atılacak, aman sosyal medyadan yazı yayınlayalım herkesi etiketleyelim. Aaaa bir de tatile nereye gidelim.
Ah ahh nerede o eski bayramlar? 
Hoş ben de çok eski bayramlar görmüş değilim ama çocukluğumda bayramı tam anlamıyla yaşadım. Yani hani sabah kalktığında bayramlıkları baş ucunda olan çocuklardanım. Ne güzel ki o günleri yaşamışız. Sabah erkenden, Babaannemin ‘bugün bayram hadi kalkın yatılmaz’ diyerek uyandırdığı günler dün gibi aklımda.
Camları açıp ‘bayram havası dolsun içeriye’ derdi. Annem kahvaltıyı hazırlarken  ablam yardım eder, ben ve kardeşim de  daha erkenden bayramlıklarımızı giyerdik. Babam ve dedem namazdan gelir, eller öpülür, harçlıklar alınırdı. Kahvaltıya hep beraber oturulup, hep beraber kalkılırdı. Akrabalara gider ziyaretler yapardık. Mahalledeki bütün komşuları dolaşır el öperdik. Şeker, para artık kısmetimize hangisi var ise. Bizim bayramlarımız şeker tadındaydı.
Biraz klişeleşmiş bir söz olacak ama eski bayramlar kalmadı diyor ya büyükler gerçekten doğru. Nesil olarak artık ananelerimizden uzaklaşıyoruz. Şartlar ve yaşam şekilleri bunu gerektiriyor artık.
Hee birde tatile gitmemişler var.
Kendileri  fiilen burada da olsa akılları tatilde. Sosyal medya  zaten esir etmiş bir durumda, herkesin elinde telefon sohbet yok, yakında mesajlaşarak sohbet edecek  durumda. Acı ama gerçek bu.
   Kısaca ne bayramlar eskisi gibi, ne insanlar. Bu toplumumuz için büyük kayıplardan biri ama ne yazık ki yapılabilecek çokta fazla bir şey yok. Malum çağımız teknoloji….

 

Bu makale 412 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ