Bugun...
14-08-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Toplu taşıma, toplu iletişim aracına dönmeli

Kitap okumanın önemine daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Kitap benim en büyük zaaflarımdan. Okumanın bir zorunluluk değil alışkanlık olarak gelecek nesillerimize aşılamamız lazım.
 İstanbul trafiğinde geçen ölü zamanı en iyi değerlendirmenin yolunun kitap okumak olduğunu ‘Kitapla yolculuk’ yazımda bahsetmiştim. Geçtiğimiz günlerde yazmış olduğum  ‘O taksiler kitapsız kalmasın’ yazımda ise özel araç olan taksilerde kitaplara yapılan bir köşe olmasının okuma alışkanlığımızı artırmasının öneminden bahsetmiştim.
Taksilerde olan kitaplar, Metro- Metrobüs- Marmaray ve İETT araçlarında neden olmasın. Her gün milyonları taşıyarak gidecekleri yerlere götüren toplu ulaşım araçlarının birer iletişim aracına dönüşmesinin kimseye zarar dokunmaz aksine faydası olacağını düşünüyorum.
Toplu taşımaların belli yerlerine ya da duraklarındaki belli bölgelere kütüphaneler oluşturulabilir. Kitapların temini için ise her belediye, ilçelerindeki halkından okumadığı kitapları toplayarak bu kütüphanelere bırakabilirler. Belki böylelikle Türkiye’nin kitap okuma alışkanlığını artırabiliriz.Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 verilerine göre, kitap, ihtiyaç listemizde 235. sırada yer alıyor. Raporda, 78 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de geçtiğimiz yıl kişi başına düşen kitap sayısı 8.4 olurken, kitap okumaya ayırdığımız süre ortalama 1 dakika olarak açıklandı. 
TÜİK verilerine göre yayın sektöründe Türkiye 11. sırada. 2008’de 32 bin kitap basılırken bu sayı 2014’te 50 bini aştı. Bu da basılan kitap sayısı artarken, okuma oranında bir artış olmadığını gösterdi.
 Türkiye, günde sadece 1 dakikasını kitap okumaya ayırırken, televizyon izlemeye 6 saatini, internete ise 3 saatini ayırıyor. Türkiye, okuma alışkanlığında da dünyada 86. sırada yer alıyor. Kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si kişisel gelişim kitapları okuyor. Çocuklara kitap hediye edilmesinde ise Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada.
 Hal böyle olunca insanların biraz da kitapları gözlerine sokmak gerekiyor. Toplu taşımalar kitap okuma alışkanlığının kazandırılabilecek doğru yerler olduğunu düşünüyorum. Türkiye de okuma alışkanlığının artması için bu gibi teşvikler yapılmalı. Toplum olarak biraz itilerek bir şeyleri yapıyoruz malum.

Bu makale 789 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ