Bugun...
09-08-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Toplumda bireyin önemi

Toplum olarak gelişime de bireyin topluma olan katkısı önemlidir. Toplumun başarısında, bireylerin gelişimi, davranışları, toplumun şekillenmesinde etkili rol oynar. Tüm bu nedenlerden ötürü, birbirinden farklı iki olgu olarak görülen toplum ve birey arasındaki ilişki, aslında insan vücudunun organları arasındaki ilişki gibidir.
Günümüz şartlarında birey ve toplum arasındaki iletişimin doğruluğu, dünya sisteminin içinde var olma çabasıdır. Bireyin toplum içerisindeki yeri, yine toplumun bireye vermiş olduğu görevler doğrultusunda şekillenecektir. Yani birey içerisinde bulunduğu sistemi, hem bilgi ve birikim olarak beslemek zorundadır hem de sistemin belirlemiş olduğu ortak kurallara uymak zorundadır. Toplum, bireyleri bir bütün olarak ele aldığı için belirlenen ortak değerlere uyulmasını beklemektedir. Birey ise, toplumun belirlemiş olduğu bu kurallara uyarken aynı zamanda o kuralları şekillendirmek zorundadır. Bireylerin sahip olduğu başarılar, toplumun kalkınmasında ne kadar etkiliyse, başarısızlıklarda toplumun geriye gidişinde aynı derecede etkilidir. Toplumu şekillendiren ve ileriye götüren bireylerin, bireysel başarılarıdır.
Bireylerin toplumun gelişimi için öncelikle kendi gelişimlerini sağlıklı olarak sağlaması gerekmektedir. Örneğin mutsuz bir toplumun ileri refah düzeyine ve gelişmişlik olgusuna ulaşması beklenemez. Ancak mutlu toplumlar, her zaman daha açık ve ileri görüşlü oldukları için değişen değer yargılarına da kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

 

Bu makale 792 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ