Bugun...
14-09-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Yeni eğitim yılına merhaba

Eylül ayıyla birlikte, hem çocukların hem de ebeveynlerin okul telaşı başladı. Bu dönemde okulların eğitimiyle ilgili endişeler, çocukların uyum sorunu yaşamalarına dair kaygılar, maddi ve manevi sorumluluklar artabiliyor.
Öncelikle okula başlayacak olan çocukları iki ayrı grupta incelemek gerekli. Birincisi; daha önceden anaokuluna gitmiş ve okul konusunda tecrübeli olan çocuklar, diğeri de ailesinden ilk kez ayrılacak ve okula gidecek olan çocuklar.
Tecrübeli olanlar için okula hazırlık ve uyum süreci daha kolay geçmekle birlikte, ilk kez başlayacak olanlar için, içinde bulundukları aile ortamı ve aile içi ilişkileri okula uyumu doğrudan etkiler.
Ebeveynlere düşen görevler var
Çocuğu okula başlayan ailelerin önceliği şunlar olmalı; Eğitimciler ve anne-babalar etkili olmak istiyorlarsa bahçıvanları örnek almalılar. İşinin ehli olan bahçıvanlar her çiçeğin, her bitkinin, gelişebilmek için farklı su, farklı sıcaklık, ışık ve bakıma ihtiyacı olduğunu bilirler. "Bugünün hakkı budur" deyip bütün çiçeklere aynı suyu vermezler. Onları birbiriyle kıyaslamaz. Elindeki elmayı, zorla armut çıkması için zorlamazlar. Olduğu gibi kabul eder ve ihtiyacı olan bakımı yaparlar. Çocukları akranlarıyla, sınıf arkadaşlarıyla ya da ailenin diğer üyeleriyle kıyaslamak, çocuğun özgün kimliğini ve kendi gelişim ritmini sekteye uğratan ve ruhunu zehirleyen bir durum. Anne babalar, çocuğu kıyaslamadan, onların özgün yeteneklerine, potansiyellerine saygı duyarak ve keşfetmelerine olanak tanıyarak eğitim hayatına başlamalarına özen göstermeliler. Çünkü çocuğu tanımadan yapılan bir eğitim, teşhis koyulmadan yapılan ameliyata benzer.  Oysa ki, eğitimi ve kariyeri yeteneklerinin üzerine inşa edilen çocuklar, yaşam boyu mutlu ve başarılı olurlar.

 

Bu makale 745 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ