Bugun...
22-06-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Yeni model iletişim mezunları

‘Sözüm meclisten dışarı’ diyerek başlıyorum yazıma. Anlamıyorum son dönemde mezun olup iş arayan iletişim mezunu arkadaşlarımı. Okul bitince hemen iş bulup çok iyi şartlarda iş istiyorlar.
Ahh kim istemez ki?
Fakat atladıkları bir şey var ‘tecrübe’.
Tecrübesi olmayana öyle çok iyi şartlar sunulmuyor maalesef.
Eee biz okuduk, tecrübeyi de sizinle kazanacağız.
Tamam. 
O zaman  emek,  çaba ve özveri istiyor muhabirlik.
İletişim fakültelerinin eksiklikleri iş hayatlarını da etkiliyor tabi doğal olarak. Özel haber yapmayı, Photoshop kullanmayı ya da Quarkexpress kullanmayı bilmeyen bir sürü iletişim mezunu var. Bir arkadaşımızdan bölümlerinde 4 adet MAC  olduğunu ve ona sırayla oturduklarını, bu sürede de bir şey öğrenemediklerini bile duydum. Aslında temelden gelen sistem zayıf. Bizler  iyisini istiyoruz ama kişi ne yapsın?
 İstanbul gibi büyük şehirdeki basın ve iletişim ile ilgili bir okulda  4 adet MAC ile ders oluyorsa ben Türkiye’nin diğer illerinde olan okulları bilemeyeceğim. Teknolojiye bağlı bir meslek dalında okuyorsun ama ne yazık ki okul sana yeterli gelmiyor.
Okulların eksikliğini bir yana bırakalım bir de kendini geliştiremeyen okumak için iletişim okumuşlar var. Böyle arkadaşlarımız okuldan nasıl mezun oluyor o da tartışılır.
Geçtiğimiz günlerde gazetemizde çalışmak için bir muhabir alımı için ilan verdik. Konuşmalar arasında bir bayan arkadaşımızın mesleğini ne kadar az tanıdığına tanık oldum ve üzüldüm. Nerede o eski duayen gazeteciler dedirtiyor böyleleri.
Arkadaşımıza isteklerimizi şartlarımız sunduk. Kendisi özel haber yapamazmış, MAC kullanamazmış, hiç köşe yazmamış. Daha önceden internette haber paylaşımlarıyla ilgili staj görmüş sadece bunu biliyor.
Tamam, bilmeye bilir, kimseyi yargılamıyoruz, tecrübesizdir.
Ama arkadaşım ilanı hiç mi okumadın. ‘’Haber yapabilen, Quark bilen bir arkadaş arıyoruz’’ dedim.
Hal böyle olunca işe alacak elemanda bulunmuyor. Haber başlığı yazıp manşet atamaz olmuş yeni model iletişim mezunları.
İletişim fakültelerinin bu bölümü okuyan arkadaşlarımıza daha fazla imkan tanımalı ve uygulamalı olarak okullarını okumalarını sağlamalılar. Yoksa ne okuduğunu bilmeyen, mesleğini tanımayan arkadaşlarımız mezun oluyorlar.

Bu makale 496 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ