Bugun...
31-12-2017
BAŞAK ERTEKİN

BAŞAK ERTEKİN

Yılbaşından kesitler

Kimin Bayramı?
Noel veya Cristmas olarak isimlendirilen 25 aralık günü Hıristiyanlar’ın dîni bayramıdır. İsa aleyhisselâm’ın doğduğu gün olarak kabul ettikleri aralık 25’i 26’ya bağlayan gecede çeşitli eğlenceler düzenlerler. Ev, cadde, sokak ve çam ağaçları süslenir, o geceye has hindi kızartılır, hediyeler alınır, tebrik kartları dağıtılır, temsilî olarak noel babanın gelmesi canlandırılır, içki içilir, dans edilir ve türlü … Kısacası bu Hıristiyanların dîni bir bayramıdır ve onlara hastır.
Bizim olmayan bir dini bayramı kutlama telaşındayız toplum olarak şuaralar. Sokaklar caddeler ışıl ışıl milletçe alışveriş manyağı olmuşuz. Merketlerde hindi kalmamış. Maket ağaçlar yok satıyor .Eşe dosta alınan hediyeler cabası..
Peki biz hangi bayramımız kutluyoruz?
Yani yeni yıla girmeyi mi yoksa Noel’i mi?
Yeni yılı kutlamayan biri değilim, kimseyi de eleştirmek bana düşmez ama bu hatayı kendimde yaptığımdan soruyorum kendime…
Kurban Bayramında dana kesen bir yabancı gördük mü hiç?
Ben görmedim. Peki bizler neden yeni yıla girmeyle Noel arasındaki farkı anlayamıyoruz.
Yani oturup evimizde çayımızı içip çerezimizi yiyip, yeni yılın sevincini hindisiz ve ağaçsızda geçirebiliriz.
Milli Piyango
Birde yeni yılın olmazsa olması Milli Piyangomuz var. Aldığımız biletlere bağlanmış milyonlarca umutlarımız var .Bende dahil piyangoyu almayan yoktur sanırım. Sorsak 1 Ocak 2018 de hepimiz zenginiz. Herkesin adına almışız bir bilet. Çıkınca eşe dosta herkese vaatler var. 
Hayal kurmak güzel…Parayla da değil. Aman parayla kurulan hayallerin yıkımı ağır olmasın .Büyük hayallerin yıkımı büyük olur nede olsa.
Yeni yıl magandaları
Gelelim her yıl yeni yıl kutlamaları yapılan yerlerde hortlayan ‘yeni yıl sapıklarına’..
Bütün bir yılı içinde barındırıp o gece ortalığa adam diye çıkan insan müsfettelerine. 
Sizin hiç çoluğununuz çocuğunuz,  anneniz, kardeşiniz yok mu?
Birde eline silah alıp yeni yılın ilk dakikalarını ateş ederek kutlayan ‘öküz kardeşim’. Çıkan kursun başka ailenin mutlu gününü yasa boğabileceğini bilmiyor musun? Biliyorsun da senin mutluluğun daha önemli o anda dimi. Egonu tatmin etmen lazım ‘Bakın silahım var ateş ediyorum’ .Bir can çıkınca mı tatmin olacak egonuz.Bırakın artık şu magandalıklarınızı milletimizin adını lekeliyorsunuz.
Her yıl duyduğumuz bu tarz haberlerle üzülüyoruz .Bu yıl böyle haberler ile yeni güne başlamamak dileğiyle…2018 yılı tüm insanlığa , ülkemize barış ve mutluluk getirmesini dilerim. Mutlu yıllar.

 

Bu makale 782 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ