Bugun...
23-06-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

Çağın hastalığı; İnternet Bağımlılığı

Yeni neslin durdurak bilmediği bağlılık internet.! Evet, hayatımızı çok ama çok kolaylaştıran bir o kadarda zarar veren unsur internet oldu. Bu en çok gençlerin hayatında vazgeçilmezliğin, bağımlığın göstergesidir. Yapılan bütün araştırmalarda bağımlılığı ve tehlikeyi gözler önüne seriyor. Bir nevi çağımızın en büyük hastalığı. Kimisi işini yarım bırakıyor kimisi eşini .. En çokta gençleri , okul çağındakileri hedef almış hapsetmiş durumda. Elinde kalemi kitabı olması gerekirken , en pahalı lüks telefonuyla internet sitelerinde oyun arayışında, artık öyle bir göz dönmüş ki parayla oyun alıp kendinden geçiyorlar. Bu kadarına da pes dedirtir cinsten. Burda yargılanacak insanların başında kim geliyor peki?
Aile, anne ve baba..
Göz yumuluyor her istenilene "tamam alalım" diyerek. Uğraşmamak için başından atmak için kolay bir çözüm olmuş. Çocuklar odasına kapanıp oyun oynarken, büyüklerde boş durmuyor tabi sosyal medyada geziliyor. Kaçınılmaz son internet bağımlısı bir aile.Birlikte sohbet edilen bir ortam yok oluyor. Çocuklar artık oyun oynarken acıkmıyor, susamıyor, yorulmuyor, lavabo ihtiyacını bile unutur durumda bağımlılıkları..
Ülkemizde gittikçe artan bir yanlış. Ailelerin bilinçledirilmesi için adımlar atılmalı buna engel olmak bizlerin elinde belirli zamanlar ayrılıp çocuklar ve ailelerle iletişime geçilip bağımlılığı en aza indirmeye odaklanılmalı. Okullar tatile girmişken tehlike çanları çalmaya başladı bile dersler, ödevler , sınavlar yok 
Burda görev , anne babaya düşüyor davranış ve konuşmalarıyla örnek olunmalı.
Unutmayın baskıcı ve aşırı otoriterlik onları daha da sanal dünyanın içine itecektir. Bireyler ne kadar güzel iletişim kurup tedbirli  olursa sağlıklı ve akıllıca düşünebilen , interneti gözleme dayalı gelişim ve öğrenim için kullanan bir neslimiz olur.

 

Bu makale 766 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ