Bugun...
20-05-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

Engellileri ve yaşlıları görmezden gelmeyelim

Kendi kendime oturmuş düşünürken hayatımızın en kıymetli varlıkları olan yaşlılarımız ve engelli çocuklarımıza yapılan şiddetin, haksızlığın ne kadar ağır ve büyük bir suç olduğunu idrak edemeyen bir topluma sahip olduğumuzu gördüm. En kötü olanı da  insanların onlara acıyarak bakması, kendi gibi görmeyip bu dünyada fazlalıkmış gibi görmezden gelmeleri insanın zoruna gidiyor. Başımızın üstünde taşıyacağımız el üstünde tutmamız gerekirken tam tersi şiddet, bağırma, ilgisiz bir yaşantı, hem engelli insanları hem de yaşlılarımızı daha da kötüye götürüyor. 

Bir anne çocuğuna engelli olduğu için nasıl vurabiliyor?.. Ya da bir evlat babasına annesine yaşlandığı ve eli ayağı tutmadığı için nasıl şiddet uygulayıp bu vicdansızlıkla yaşayabiliyor. Düşündünüz mü?.. 

Asıl engelli olanlar onları göremeyenlerdir. Yaşlı ve engelli bireylerin desteğe ihtiyaçları olduğunu düşünemeyen ve görmezden gelen beyinler engellidir. Bizleri insan yapan kolumuz, bacağımız, güzelliğimiz değil, kalbimizdir. 

Zira insanın kalbi engelli olmasın yoksa ki vay halimize.. Bugün sağlıklı olabiliriz peki ya yarın?

Hiç düşünüyor musunuz, bir gün aynı duruma düşebileceğinizi. 

Bunları düşünüyor olsaydık inanıyorum ki hayatımızda, düşüncelerimizde her zaman önemli yerleri olurdu. Onlara verilecek en güzel şey sevgi ve saygıdır. Bu sevgi ve ilgi onları hayata  bağlar, yaşama sevinci verir. Etrafımızda gördüğümüz desteğe ihtiyacı olan insanlarımızı görmezden gelmeyelim, yüzünüzdeki bir tebessüm bile onları mutlu edecektir. Unutmayın sevgi, saygı  her şeyin üstesinden gelir..

 

Bu makale 704 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ