Bugun...
16-11-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

Karanlık sokaklar

1856 yılında başlamış olan çağdaş aydınlatma çalışmaları sanırım günümüzde hala devam etmekte.. En yakın örneği olarak kendi bulunduğum sokaktan başlamak istiyorum. 
Yaklaşık üç haftadır sokak lambalarına verilemeyen elektriğin sebebini bir türlü anlayamadığımız için 1856 yılında unutulduğunu düşünüyoruz. Demem o ki otomatik olarak hava kararınca açılması gereken lambalar haftalardır yanmıyor.. Biz ise ürkerek, korkarak evimize koşar adımlarla o sokaktan geçerek gitmeye çalışıyoruz. Aslında Ayedaşa ve Ümraniye Belediyesi'ne bildirmemize rağmen hala bir sonuç görememek de ilginç. Neden ilgilenilmiyor? Upuzun bir sokak ıssız ve Ümraniyenin göbeğindeyiz.. Sokak ve caddelerin de aydınlatmanın yararlarınıda , tehlikelerini de söylemeden geçmemek gerek..
Sokak Lambası yararları
Sokak aydınlatmasının başlıca yararları kazaların önlenmesi ve güvenlikte artıştır. Çalışmalar, karanlığın çok sayıda çarpışma ve ölümlere, özellikle de yayaları da içeren kazalara sebep olduğunu göstermiştir. Gün ışığna göre karanlıkta yaya ölümleri 3 ila 6,75 kat daha muhtemeldir. Sokak aydınlatmasının, yaya kazalarını % 50 azalttığı görülmüştür.
Buna ek olarak, aydınlatılmış dörtyol ağzı ve otoyol köprülü kavşaklarında, aydınlatılmamış dörtyol ağzı ve otoyol köprülü kavşaklarına nazaran daha az çarpışma olma ihtimali vardır.
Kasabalar, kentler ve köyler aydınlatma direklerinin sunduğu benzersiz konumları dekoratif veya hatırlatıcı afişler asmak için kullanırlar.
ABD’deki pek çok topluluk aydınlatma direklerini, ilk olarak ABD kökenli bir aydınlatma direği afiş üreticisi tarafından tasarlanan aydınlatma direği afiş sponsorluk programları yoluyla para toplama için bir araç olarak kullanır.
Tehlikeleri
Sokak lambası uygulamalarında dikkate alınması gereken iki görsel fenomen vardır.
Sürücülerin gözlerinin intibak refleksi nedeniyle gece görüşünün kaybı en büyük tehlikedir. Sürücüler aydınlatılmamış bir alandan çıkıp bir sokak lambasının ışık havuzuna girdiğinde, gözbebekleri daha parlak ışığa uyum sağlamak için hızla küçülür ancak ışık havuzundan çıkarlarken daha kısık ışığa uyum sağlamak için gözbebeklerinin genişlemesi çok daha yavaş olur, dolayısıyla sürücüler bozuk bir görüşle ilerler. İnsan yaşlandıkça gözlerin iyileşme hızı yavaşlar, bu yüzden bozuk görüş altında araç sürme süresi ve mesafesi artar.
Gelecek farlar, gri bir arka plan karşısında gri olana kıyasla daha iyi görülürler. Karşıtlık gelen araca dair daha fazla farkındalık yaratır.
Elektrik kaçağı da pek çok şehirde bir kaygı unsurudur. Elektrik kaçağı kazara lamba direklerini elektriklenedirebilir ve direğe temas eden herkesi yaralama veya öldürme potansiyeline sahiptir. Bazı şehirlerde Elektrikli Kapak Emniyeti teknolojisi mevcuttur, bir lamba direği tehlikeli derecede elektriklendiğinde halkı uyarmak için bir alarm sesi duyulur ve ve bir ışık çakar.
Ayrıca çocukların eğlence amacıyla direklere tırmanmalarının yanı sıra başka fiziksel tehlikeler de vardır. Sokak lambası direkleri motorcular ve yayalar için, özellikle de zayıf görüşe sahip veya alkolün etkisinde olanlar için çarpışma riski oluşturur. Bu risk, direkleri çarpışma anında kırılacak şekilde tasarlayarak (kolay kırılır veya katlanır destekler), direkleri korkuluk ile korumaya alarak veya görünürlüklerini arttırmak için alt kısımlarını işaretleyerek azaltılabilir. Sert rüzgârlar veya birikmiş metal yorgunluğu da zaman zaman sokak lambalarını deviren unsurlardır. Yararlarını ve tehlikelerini paylaştıktan sonra 2018'e yaklaştığımız bu aylarda sokak lambalarının yapılması ilk temennimiz.. Yoksa kimse yeni yıla karanlık bir ortamda ve böyle bir sorunla girmek istemez.. Yetkililerden bu sorunun çözülmesini ve bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz...

 

Bu makale 434 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ