Bugun...
27-08-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

Sarı kız… Kara oğlan…

Her sene olduğu gibi bir Kurban bayramına daha kısa bir süre kaldı ve hemen hemen herkes kurban kesme telaşına düştü bile. Kimisi köyüne gitme hazırlığı yapıyor kimisi tatil bölgesinde şöyle bir kafamızı dinleyelim bu bayram diyor..
 Eeee nerde kaldı o eski bayramlar herkes ya evinde olurdu ya da büyüklerini ziyarette, yaşadığımız bayramlara bakacak olursak hepsini birer birer yitirmeye başladık bile.. Eski bayramlar deyince, kurban bayramlarında çocukluğumuz da evimizin, bahçesinde, kapısında kesilen hayvanlara değinmek istiyorum.
Kurban bayramın önce bir dini icabet olan kurban kesimi için babamlar bir hafta önceden gider alırlardı. Kurban edilecek sarı kız veya kara oğlanı.. Evimizin arka bahçesinde bir hafta boyunca onu beslerdik. Kesileceğini bilirdik ama yine de duygusal bir bağ hayvanla kurmuş olurduk bile. İşte asıl sıkıntı burada başlar. Bayram sabahı gelirde, bizim sarı kız arka bahçede beklerken kasap bıçağını bileyler..Gözümün önüne geliyor hala, sarı kızın gözünü bağlarlardı da bizimkileri neden açık bırakırlardı bilmem. Dini gelenek olurdu bize bir katliyam.3-4 saat içinde canlı olan sarı öküz artık mutfakta tencerede kavruluyordur. Hadi şimdi beslediğin o hayvanı ye derler sana. Sizi bilmem ama ben yiyemezdim. Bırakın o gün yemeği sonradan da yiyemezdim. Aslında gelmek istediğim konu. Kurban kesimlerinin çocukların gözlerinin önlerinde olmaması gerektiği. 
Önceden kesim yerleri, kurslar gibi yerler yoktu. Yasak yoktu, kim nereyi uygun bulursa orda hemen hayvanını keserdi. Hayvan kesim yerleri günümüzde daha çok arttı , belediyelerimiz kontrollerini daha sıkça yapar oldu. Yine de kendi başına hayvanı kesmeye çalışan hayvanı keselim derken kendini biçen yurdum insanı çok. Bu sebepten mümkün olduğunca kesim yerlerini kullanalım hem psikolojimiz hem de sağlığımız bozulmasın. Herkese şimdiden iyi bayramlar.

Bu makale 846 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ