Bugun...
09-10-2017
BÜŞRA KARAOĞLU

BÜŞRA KARAOĞLU

‘Şu eşyaların dili olsa da konuşsa’

Mobilyalar, hayatımızda ve yaşam alanlarımız da büyük önem taşıyan eşyalardır. Yeni bir hayata başlarken, yeni bir iş kurarken, aileye minik bir bebek dahil olduğunda ve de bunlar gibi bir çok özel günlerde alınan mobilyaların bizimle birlikte yaşarken anıları ve ruhu ile bütünlük kazanır. Uzun yıllar kullandığımız ve bir çok anıyı birlikte paylaştığımız eşyalarımızdan kolay kolay vazgeçemeyiz. Hatta bazen geçmişi anlatırken ‘şu eşyaların dili olsa da konuşsa’ tabirini kullanırız.
Anılarımız eşyalarımıza sindiği için onlardan kolay kolay ayrılmak istemeyiz ve atmaya da kıyamayız. Başlarız biriktirmeye, çocuğumuzun ilk patiği, ilk kazağı, ilk emziği v.s derken ilkler çoğalır gider. Bir süre sonra kutulanır ve evin uygun bir köşesinde saklanır ta ki  evladınız büyüyüp ya okumak ya da kendi yuvasını kurmak için evden ayrıldığında özlem gidermek adına açarsınız o kutuyu ve teker teker bakarsınız uzun uzun. Onlara bakarken düne evladınızın bebekliğine gidersiniz ve gözleriniz dolar ‘’daha dün bebektin yavrum ne çabuk büyüyüverin sen’’ diyerek.
 Evdeki yaşayan her bireyin kendine özel bir kaç eşyası vardır, onun için çok özel anlam ifade eden ve belki de elinden gelse ömür boyu saklayacağı. 
Hepimiz okul yıllarında kitap arasında bir gülü kurutmuş ve yıllarca saklamışızdır. 
Bazen de özel bir hediye olan giysimiz sırf o kişiyi hatırlattığı için saklanmıştır. 
Her evin kendine hak bir eşya biriktirme potansiyeli vardır ve bunu kimse inkar edemez. Bazen anılardan bazen de bir ihtiyacı olana verilir diyerek saklarız bazı eşyalarımızı. 
İsteriz ki onlar tamamen yok olmasın başka evlerde başka yerlerde yaşasınlar. 
Eski eşyalarımızı saklamaktan doğmuş belki de antikacılık. Zamanında normal bir işlevi varken yıllar geçtiğinde taşıdığı anılarla birlikte değer kazanmış ve antika olmuş belki de onlarca eşya...

Bu makale 529 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ