Bugun...
11-01-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

2018’de Avrupa’yı meşgul edecek (I)

Avusturya
2018’de Avusturya gündemini meşgul edecek konuların başında Müslümanlar, azınlıklar, terör ve şiddet yanlısı aşırıcılıkla mücadele, AB’nin küresel stratejisinin belirlenmesi ve Akdeniz’deki göçmen hareketliliği ile mücadele oluşturacaktır. 
Almanya     
2018 Almanya için zorlu bir yıl olacak…  Koalisyon hükümetinin kurulması oluşturacak. Sonbaharda koalisyon hükümetinin küçük ortağı CSU merkezinin bulunduğu Bavyera eyaletinde eyalet meclisi seçimi yapılacak. Bu seçimde CSU’nun az oy almasının Almanya’nın federal iktidarına da etkisinin olması bekleniyor. 
Almanya’da şubat ayında hem Berlinale Film Festivali hem de Münih Güvenlik Konferansı, uluslararası medyanın ilgiyle takip edeceği iki etkinlik olarak göze çarpıyor.  Ayrıca, 2018’in ağustos ayında Berlin’de Avrupa Atletizm Şampiyonası da yapılacak.    
Belçika
Yıl içinde NATO’nun Brüksel Zirvesi’nin ön planda olduğu görülüyor.  NATO’nun Açık Kapı Politikası, komuta yapısı, AB-NATO iş birliği ve terörle mücadele konularının ele alınacağı NATO toplantısına NATO Savunma Bakanları ve NATO Dışişleri Bakanları katılacaktır.
Daha önceki yazılarımda da ele aldığım üzere İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin Brexit müzakerelerinde ikili ilişkilerin ve savunma planlarının ne şekilde ele alınacağı da merak konusu olacaktır. İngiltere’nin Mart 2019’da birlikten ayrılmasını sağlayacak anlaşmaya Ekim 2018’e kadar varılması gerekiyor. 
Ayrıca Belçika’da 14 Ekim’de yapılacak yerel seçimlerin, bir sonraki yılın genel seçimlerini de belirleyeceği öngörülmektedir. Yerel seçimlerin önemli bir özelliği de birçok Türk kökenli adayın yarışacak olmasıdır.
 Hollanda
21 Mart 2018’de gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Geert Wilders’in lideri olduğu aşırı sağcı ve ırkçı Özgürlükler Partisinin (PVV) 60 belediyede seçimlere girmekle dikkatleri üzerine çekeceği belirtiliyor. Bu durum ise yerel seçimlerin çok daha çekişmeli geçeceğine bir işaret olarak kabul ediliyor. 
İlk defa yerel seçimlere katılacak olan Türklerin kurduğu Denk Partisi de hedefine 12 belediyeyi almış görünüyor, ülkede yaşayan azınlıklar açısından heyecan oluşturacak.  Oldukça uzun bir sürede kurulmuş olan şu andaki koalisyon hükümetinin icraatını zor koşullarla yürütüyor olması 2018’ide Hollanda’yı meşgul edecek bir başka konu olarak öne çıkıyor. 
     İspanya  
Geçtiğimiz yıl ayrılıkçı girişimlerle çalkalanan İspanya, Katalonya çıbanı nedeniyle AB gündeminde kalmaya devam edecektir. Katalonya krizi, ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarını derinden etkilemektedir.  
Halen bağımsızlık yanlısı üç siyasi partisi olan İspanya,  bu partilerin yerel parlamentodaki çoğunluk elde etmeleri halinde kendisine dönük baskılara yönelecekleri endişesini taşımaktadır.
Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) tarafından ortaya atılan İspanya’daki 17 özerk yönetimin statülerinin güçlendirilmesini öngören anayasal reform tartışmaları da 2018 yılının siyasi açıdan diğer bir önemli maddesi olacak.  Azınlık hükümetiyle iktidarda olan sağ görüşlü Halk Partisinin anayasanın değiştirilmesine karşı tutumundan dolayı anayasal reform çalışmalarında herhangi bir yol katedilmesi beklenmezken böyle bir durumun ülkeyi siyasi belirsizliğe iterek, bir kez daha erken genel seçimin gündeme gelmesi olasılığını öne çıkarmaktadır.
Fransa
Akdeniz’deki Korsika Adası’nda yapılan ve ulusalcı-bağımsızlık yanlılarının zaferiyle sonuçlanan bölgesel meclis seçimi sonrası, Ada’nın yeni bir “Katalonya krizi”ne dönüşebileceği sinyalleri mevcut.  
Dünyanın en önemli nikel madeni üreticilerinden Fransa’ya bağlı Yeni Kaledonya’nın bağımsızlık sürecini başlatacağı ve “kendi kaderini belirleme referandumu”nu sonbaharda ele alacağı yönündeki konuşmalar da siyasi çevrelerde dile getirilmektedir.     
İtalya
İtalya’da mart veya nisan ayında olağan parlamento genel seçimlerinin yapılması bekleniyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre iktidardaki Demokrat Parti ile ana muhalefet 5 Yıldız Hareketi’nin oy oranları birbirine yakın gözükmektedir.
Merkez sağdaki Forza Italia’nın sağ ve aşırı sağdaki diğer partilerle ittifak yapması durumunda iktidar şansının daha yüksek olduğu ifade ediliyor.  Katolik âleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un, 15-22 Ocak tarihlerinde Şili ve Peru’ya gerçekleştireceği resmi ziyaretin yanı sıra ülkede ağustos ayında düzenlenecek 75’inci Venedik Film Festivali, 2018’in kültür sanat açısından en önemli gündem başlığı olacak.     (Devam edecek)

Bu makale 341 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ