Bugun...
17-02-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Suriye hava sahası

Afrin operasyonu öncesinde
Rusya, Afrin operasyonumuzun devam ettiği süreçte Suriye hava sahasını Türkiye’ye bir müddet kapattı. Operasyon öncesinde de ABD, El Bab operasyonunda yer almadığını açıklarken, YPG Menbiç’ten El Bab’a doğru saldırıya geçmişti. YPG kontrolüne geçen Tel Rıfat doğu hatlarında mevzilenen ve sayıları 250’ye varan YPG militanı Türkiye’nin hava saldırıları sonucu etkisiz hale getirilmişti. 
Bu saldırılar sonrasında Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapatan Rusya, Türkiye’yi açıkça tehdit etmiş ve Suriye hava sahasının ihlâli halinde uçakların düşürüleceği uyarısında bulunmuştu.
Bu yetmiyormuş gibi bir de ABD, “YPG'nin vurulmasının kabul edilemez” olduğunu açıklamıştı. Türkiye 31 Ekim’den itibaren Suriye hava sahsını kullanamamaya başlamış, bunun üzerine TSK, uçaklara “yerde görev” verildiğini duyurmuştu. Türkiye, 12 Kasım 2017’de yani 12 gün sonra hava sahasını yeniden kullanmaya başlamıştı. Aslında Rusya daha önce Türkiye’nin IŞİD kontrolündeki El Bab ilçesine yönelik 9 Aralık 2017'de başlattığı harekât sırasında ve sonrasında Suriye hava sahasını Türkiye’ye bir kaç kez kapatmıştı. 

Afrin hava sahasının kapatılması
Rusya, 3 Şubat günü İdlib’de SU-25 tipi savaş uçağının MANPAD (Tek kişi tarafından taşınabilir hava savunma sistemi) ile düşürülmesinden sonra, bu tarz saldırılara karşı Afrin ve İdlib hava sahasını kapsayacak şekilde yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma kararı aldı. 
Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ve helikopterler 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan geceden itibaren Afrin hava sahasını kullanamıyordu. Rusya’nın bu tutumunun Türkiye’ye karşı tavır koyduğu şeklinde algılanmaması gerektiği belirtilerek, sistemin kurulması ve test sürecinin tamamlanmasından sonra Afrin hava sahasının yeniden Türk savaş uçaklarına açılacağı savunulmuştur.

Gerekçe
Moskova yönetimi, bu kararını Türkiye’ye bildirerek, sistemi denemek ve kurmak amacıyla Afrin hava sahasını da kapsayan diğer hava savunma sisteminin belirli aralıklarla kapatılacağını, bu nedenle Türk savaş uçaklarının Afrin üzerinde uçuşuna izin verilmeyeceğini bildirdi.
Bu durumun, Rusya’nın kendi uçaklarına omuzdan atılan füzelere karşı yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma çalışmaları yürütmesinden kaynaklandığı; ancak insansız hava araçlarının (İHA) uçuşunda ise herhangi bir sorun olmadığı bildirildi. 
Rusya’nın İHA uçuşlarına izin vermesi nedeniyle, İHA’ların Afrin’deki bazı hedefleri işaretleyebileceği, sınır hattında uçuş yapan savaş uçaklarının da kanatlı güdüm kiti takılı bombalarla bu hedefleri vurmasının önünde engel olmadığı ileri sürüldü. Çalışmaları bitiren Rusya, Afrin hava sahasının yeniden Türk savaş uçaklarına açtı.

Gelecekte de olabilir mi?
Olması gayet doğaldır. Rusya bugün PKK’yı ülkesinde barındırmakta, PYD’ye fazla ilişmemektedir. Türkiye, Suriye halkına kucak açmış; ancak Suriye liderine muhasım tavır almıştır. Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin iyi olması, Türkiye-Suriye ilişiklerini yumuşatmaya yetmemiştir. 
Duma Savuma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, Türkiye'nin olası İdlib operasyonuyla ilgili 'Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından istişare edilip mutabakat sağlanması gerektiğini' söyledi. 
Ayrıca Rusya’nın kendi içinde de standart bir görüş bulunmadığı gerçeği göz ardı edilemez. Duma Savuma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, Türkiye'nin olası İdlib operasyonuyla ilgili “Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından istişare edilip mutabakat sağlanması gerektiğini” söylemektedir. 
Adından da anlaşılacağı üzere Rus muhalif kanadı, Putin yönetimine karşıdır.  Suriye-Türkiye ilişkilerinin düğüm noktasını oluşturan Putin’in yönetiminin icraatını her fırsatta tenkit etmektedir. Putin yönetiminin değişmesi halinde seslerini daha çok çıkaracakları da ihtimal dahilindedir.
Türkiye’nin ABD ile yakınlaşması hali ilk ve en önemli neden olabilir. Böyle bir durumda Türkiye’nin, Rusya ile kanka vaziyetinden biraz uzak düşeceği, Rusya’nın bunu hazmedemeyeceği ve elindeki argümanları kullanacağı kuvvetle muhtemeldir.

Bu makale 133 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ