Bugun...
19-02-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Batı’nın aldığı tavırlar

*Almanya silah yardımını kesti,
*Hollanda büyükelçisini geri çekti,
*ABD, Menbiç’ten çekilmeyeceğini geveleyip duruyor,
*Menbiç’te Rus uçağı düşürülünce Rus ve Suriye Hava Kuvvetleri sivillerin olduğu bölgeleri bombaladı.
*İran, önce Türkiye’ye yapacakları seyahat konusunda kendi vatandaşlarını uyarmıştı. Son zamanlarda her seviyede resmi ağızlar, Türkiye’yi bölgede dengeleri bozmaması konusunda uyarıyor. 

İran, 25 Ocak’taki demeçlerden 
Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu değerlendiren Tümgeneral Safevi, “ABD’nin yeni yıldaki ana stratejisinin bölgedeki çatışma alanlarını korumak ve bölgesel bir ayrışmayı kışkırtmak” olduğunu söylemişti.
İranlı general, “Diğer taraftan Kürtler bunun kalıcı olması için Akdeniz’e ulaşmaya ihtiyaçlarının olduğunu bilerek Afrin’i işgal ettiler. Kürtlerin bu hamlesi Suriye’nin milli egemenliğinin ihlâldir. 
Bize göre Türkiye ve ABD’nin de Suriye topraklarında bulunması hukuka aykırıdır. Suriye ordusu ve devleti buna tahammül etmeyecek” iddiasında bulunmuştur.

İddialar bir süre durmuştu
Türkiye’ye yönelik bu üstü kapalı uyarılar daha ileriye götürülememişti. Malum, İran her an patlamaya hazır iç karışıklıklara gebedir. Batılı ajanlar, İran’ın dibini oymaktan geri kalmıyorlar. İçten içe yıkıcı faaliyetlerini sürdürüyorlar. 
Zaten nükleer faaliyetleri nedeniyle ABD’nin kara defterine geçen ve sıkıntıya düşeceğini anladığı anda Türkiye’yi kurtarıcı olarak gören İran, bu kapının kapanmasını istemediğinden Afrin operasyonunu keskin bir dille tenkit etmekten kaçınmaktaydı. 
Ancak bu hafta İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Türkiye’nin Afrin operasyonuyla Suriye’nin egemenliğini zedelediğini söylemek bahtiyarlığını yaşadı (!).
Demeç trafiği hızlandı
İran’ın Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden sonra Cumhurbaşkanı hasan Ruhani de Afrin operasyonunun durulması hatta bir an önce son bulması çağrısını yineledi. Basın toplantısında konuşan Ruhani, Afrin harekâtına ilişkin bir soruya, “Her ülke karşı ülke devletinin izni olmadan başkasının topraklarına girerse biz prensip olarak bunu kabul etmeyiz. Bölge konularında Rusya ve Türkiye'yle çok iyi ilişkilerimiz var. Eğer bir halk istemiyorsa ve devleti de izin vermiyorsa biz prensip olarak bunu doğru bulmayız.
İsteğimiz bu operasyonun bir an önce son bulmasıdır, çünkü burada hem Türk kardeşlerimiz hayatını kaybetmiş oluyor, hem karşı taraftan ve Kürtlerden ölenler oluyor.
Bu operasyonun bir faydası olmayacak. Bu tutumumuz tüm ülkeler için geçerlidir.
Suriye'de ABD'nin varlığını da kınıyoruz; elbette, ABD'nin bölgede farklı hedefleri var ve Suriye'yi bölmeye çalışıyor…” demek suretiyle kaygılarını ortaya koymuştur.
Konuşmalarına, “Bugün Sayın Putin’le telefon görüşmesi yaptık; kendisi, bölge ve Suriye için tekrar üçlü liderler zirvesinin yakın gelecekte yapılmasının gerekli olduğunu vurgulamıştır. İran olarak Suriye ve bölge sorunlarının çözümü için üç ülkenin işbirliğini değerli ve önemli önemli olduğunu biliyoruz ve bu süreci devam ettireceğiz.” diyerek son vermiştir.

Bu makale 184 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ