Bugun...
13-10-2017
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Bize böyle davranan Batı

PKK ve IŞİD
Güney sınırlarımız tehdit altında… Irak ve Suriye’de darba üstüne darbe alan IŞİD militanları kaçacak ülke aramaya başlayınca güney sınırlarımızda yeni bir tehdit baş gösterdi.  Irak sınırımızdan PKK terör örgütünün yaptığı saldırı ve sızmalar, Suriye sınırımızda da görülmeye başladı. Alınan sıkı tedbirler karşısında çaresizliğe düşmemek ve geri adım atmamak için Ege sahil kentlerimize çıkmaya ve dikkat dağıtarak eylem alanlarını genişletmeye yöneldiler.İçlerinde çoğunluğunu Afrika’nın kuzey ülkelerinin vatandaşlarının oluşturduğu IŞİD’çilerin ve Fin, Fransız ve Alman destekçileriyle 
Yeni bir dünya mı 
      kuruluyor?
Her marazdan bir iyilik doğar derler. Ne kadar doğruymuş… Barzani olayı Türkiye’nin küs olduğu komşularıyla yeniden barışma ve yakınlaşma vesilesi olmuştur. Ele alınmasında tereddüt edilen hususlar, sınır güvenliği, karşılıklı ittifak veya yeni anlaşmalar, petrol ve doğalgaz alımlarında kolaylıklar vb. 
Burada memnun olmayanlar da var tabii ki… Rusya, petrol ihraç eden Kuzey Irak Yönetimine kısıtlama getirilmesinin petrol fiyatlarında oynamaya neden olacağını vurgularken ABD, yeni arayışlar içine girmiştir. Tank, zırhlı ve motorlu araç ve mühimmat sevkiyatını kesintisiz sürdürmektedir.
Neden saldırtıyorlar?
Organizatörlerin bizi dünya yüzünde yalnızlığa ve suçluluğa itecek çalışmaları devam ediyor. Bir zamanlar IMF’nin yarattığı ekonomik vesayet bitmiş olsa da dış borç yükümüzün giderek artması, AB’nin kabul salonunda bekletiliyor olmamız, sözde soykırım iddialarının dünyanın birçok parlamentosunda kabul edilmesi, ABD’nin demokratik kurallara uymamız gerektiği yönündeki tenkitleri, terör örgütlerine destek vermesi ve AİHM’nin aleyhimizde kararlar alması devam ediyor. İster silah kullanarak, ister referandumla, isterse siyasi anlaşma yoluyla yapılsın, bölünmelerin ülkeleri ne hâle getirdiği gün gibi aşikâr. Hedef olarak seçilen ülkeler, bu kulvara girdikten sonra bir dizi siyasi ve askeri tedbirler alır. Türkiye de böylesi bir cendereye itilmek istenmiş olabilir. Sonrası bilinemeyen ama şu anda çıkış yolu aranan bir süreçteyiz. 
İkili oyunlar
Irak neredeyse bütünüyle ABD kontrolü altına girmiştir. Ancak Suriye böyle değildir. Bu ülkede ABD-Rusya rekabeti hem açıktan ve hem gizliden devam etmektedir. Suriye’de uygulanan politikalar Türkiye’nin hassasiyetlerine yöneliktir. Bu politikaları oluşturmakta PKK ile işbirliği yapan Suriyeli yöneticiler, ülkenin kuzeyinde sürekli gelişen ve değişen durumlar yaratmaktadırlar.   Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Kürtlerle özerkliği müzakere edebileceklerini söylemiş, PKK ise hemen bir Suriye’de kontrol altında tuttuğu bölgelerde Kuzey Irak Kürt bölgesindeki referanduma paralel bir seçim yapmıştır. Yerel liderleri değiştiren PKK, iç dengede ittifaka yönelen Suriye yönetiminin elini rahatlatmıştır.Bu bağlamda örgüt, kendisinin belirlediği bazı liderleri Kandil’e götürmüş, Salih Müslim ve Asya Abdullah gibi liderleri değiştirmiştir. Görüyorsunuz değil mi, Irak ile ilgisini sürdüren PKK’nın, Suriye’de nelere imza attığını?
    Ya Batı’nın davranışları
Çatışmasızlık addedilen dönemlerde oyalama taktiklerini uygulayan PKK terör örgütü, eylem yaptığı her dönemde Türkiye’yi yıpratma amacını gütmüştür. Bu iki görüş her zaman örtüşür.
Bu olumsuzluklar sadece onurumuzu kırmakla kalmıyor, ülkemizin başka siyasî kulvarlarda gösterilmesine de yol açıyor. Diğer yandan Türkiye’deki olaylar başta olmak üzere Irak’ta meydana gelen toplu tahrip ve öldürme olaylarına cazgır olan Batı’nın, İspanyol polisinin acımasız darbelerine kayıtsız kaldığı görülmektedir. Batı, kendi norm ve değerlerine bağlı kalamamış, insan haklarını unutmuş gibidir. 
Eh, bize düşen de herhalde “al hocam muskanı, kasta kaykıldı” demek olmalı herhalde?

 

Bu makale 1085 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ