Bugun...
14-02-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Silah satışında ikiyüzlülük (I)

Kıbrıs ile başlayan daralma
Türkiye, 1974’te icra ettiği Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında ABD’nin silah ambargosuna maruz kalmıştı. 1984’te başlayan terör olayları ise, AB’nin lider ülkesi Almanya tarafından yakın takibe alınmıştır. 
1990’lı yıllarda Güneydoğu’da terör örgütüne karşı Alman tanklarının da kullanılması üzerine PKK, Almanya’daki uzantıları vasıtasıyla Alman hükümet üyelerine baskı yaparak Leopard tanklarının Kürtlere karşı kullanılmasının yasaklanmasını istemiş, Alman hükümeti de Türk hükümetine karşı uyarı ve tedbir yolunu seçmişti.

Almanya’dan uyarı ve tedbirler
Güneydoğu Anadolu bölgemizde başlattığımız operasyonlar, terör örgütünü bitirme noktasına getirmişti ki, Almanya karşımıza çıkarak NATO yükümlülüğü gereği verdiği zırhlı araç ve diğer silahların Kürtlere (!) karşı kullanılmayacağını belirtti. 
Rusya’dan milyonlarca dolar vererek BTR ve BMP türü motorlu ve zırhlı araçlar satın alarak mücadelemizi kesintisiz sürdürmüştük. Aynı Almanya, 2015 yılında Suudi Arabistan’a karşı da silah satışlarını durdurmuştu. 
Bu tarihten itibaren Türkiye Batılılar tarafından “sakıncalı personel” olarak görülmeye başlamış, bu durum, Türkiye’yi AB’ye almamakta direnen AB için bulunmaz nimet olmuş, Almanya avantajı ele geçirmenin keyfiyle Türkiye’yi insan hakları ve tutuklamalar konusunda sık sık uyarmaya başlamıştır.
Operasyonlar sıklaşıyor
22 Şubat 2015 tarihinde icra edilen Şah Fırat operasyonuyla Suriye’nin Halep şehri Karakozak köyündeki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nda görevli Türk askerleri,  Suriye’nin sınırlarımıza çok yakınındaki Eşme köyüne taşınmış ve geçici nakil işlemi 22 Şubat 2015 tarihinde tamamlanmıştır.
24 Ağustos 2016 tarihinde IŞİD unsurlarını sınırlarımızdan uzaklaştırmak maksadıyla Fırat Kalkanı operasyonu icra edilmiştir.    Şartlar böyle gelişirken DW Türkçe servisince derlenen haberlerde Berlin’in Ankara’ya 2006 ve 2011 yılları arasında 354 adet Leopard 2A4 tankı sattığı, daha önce satılan Leopard 1 model tanklar için “sadece savunma durumunda kullanılabilir” sınırlamasının kaldırıldığı açıklanmıştır. 
Silah sevkiyatına verilmeyen onaylar
2010 ile 2015 yılları arasında Türkiye’ye 8 kez silah sevkiyatına onay vermemiş olan Berlin’in Türkiye’ye 2015 yılında 39 milyon euroluk silah sattığı, 2016 yılında bu rakamı iki kattan fazla arttırarak satışlarını 84 milyon euroya ulaştırdığı gerçeğidir. 
Sol Parti Milletvekili Jan van Aken’in soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre, Alman hükümeti, Kasım 2016’dan bu yana -yani 1,5 yıl içinde- 11 kez Türkiye’ye silah sevkiyatına onay vermemiştir. Yani 2016 yılından bu yana denildiğine göre şimdi icra edilen Afrin operasyonu da bu kısmetten nasibini alamamış oluyor (!). 
Dış basından
Şimdi Afrin’de bir operasyon yürütüyoruz. Bu operasyon nedeniyle de Türkiye’ye satılacak silahlar konusu yine gündemde… Deutsche Welle Türkçe’nin Süddeutsche Zeitung ve Alman haber ajansı dpa’dan aktardığı habere göre, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Matthias Machining tarafından soru önergesine verilen yanıtta Türkiye’deki insan hakları durumunun silah satışının gerçekleşmemesi kararında önemli rol oynadığı kaydedilmiş. 
Yanıtta Alman hükümetinin, Türkiye’deki darbe girişiminden bu yana silahların özellikle Kürt sorunu ve diğer iç problemleri bastırmak için halka karşı kullanılmasından endişe ettiği vurgulanmış.
Türkiye'nin operasyonda Alman şirketi Rheinmetall’in ürettiği Leopard tanklarını kullandığını belirten sağ ve sol kanattan olmak üzere farklı partilerden Alman siyasetçiler, Alman hükümetini Türkiye’ye silah satışını durdurmaya çağırmış.
Cuma günü, Rheinmetall şirketinin Leopard-2 tanklarının patlamalara daha dayanıklı olması için üst sürümünü Türkiye’ye göndermesine Alman hükümetinin onay vereceği belirtilmiş.

Yalnız Almanya mı?
22 Nisan 2015 günü Ermeni soykırımı yapıldığı kararını alan Avusturya Parlamentosu Türkiye aleyhine bir karar daha almıştır. 24 Kasım 2016 günü Parlamento’da, Yeşiller Partisi tarafından gündeme getirilen Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması yönündeki tasarı, oybirliğiyle kabul edilmiştir. 
Yeşiller Partisi Güvenlik Politikaları Sözcüsü Peter Pilz’in önerisini onaylayan parlamentodaki 6 parti, Türkiye’ye silah satışının durdurulması yönünde karar aldı. Pliz’in karara sevindiğini aktaran Kronen Zeitung da, Yeşiller milletvekilinin, “Avusturya bugün itibariyle Türkiye’de Erdoğan rejimine yaptırım uygulayan ilk ülke oldu. AB’yi bizim gibi davranmaya davet ediyoruz” dediğini aktarmış…
En kritik olanı ilk silahlı milli İHA Bayraktar, Avusturya’nın Rotax firması tarafından üretilen “912 model” motoru kullanıyor. Türk savunma kaynakları, kararın mevcut İHA’lara etki etmeyeceğini, ancak önümüzdeki süreçte Bayraktar için farklı bir motor kullanımına yönelmenin mümkün olacağını belirtmişlerdir.
Güvenlik güçlerimize dağıtılan Glock marka tabanca ve Steyr keskin nişancı tüfeklerinin de artık Avusturya’dan alınmayacağı, yerlerine kolay ikame edilecek silahlar verileceği de ifade edilmiştir.     (Devam edecek) 

Bu makale 224 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ