Bugun...
22-02-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Farklı başlıklar

Şehit anasına yapılan
Adana’da şehit anasına söylenen sözleri hiçbirimizin kabul etmesi mümkün değildir. Ülkesi için şehit düşmüş bir insan, anasının bu hale düştüğünü tabii ki hissediyor ve kemikleri sızlıyordur. Anadolu insanı ahırındaki iki hayvanından birini, kolundaki bileziğini, mangalında pişirdiği aşını Mehmetçik ile paylaşırken iki liralık otobüs ücretiyle zengin olma hayalini yaşayan gafiller!
Bir de utanmadan topluluğun içinde devlete belâ okumak gafletine kapılıyorsunuz. Dilerim o lânet ve beddualarınız sizi boğsun! Ben de bu devlet için hayatını ortaya koymuş bir kişi olarak sana beddua etme hakkını kendimde görüyorum.  Pervasız cahil, senin PKK yandaşı olduğuna şüphe de etmiyorum.

Gaziye yapılan
Bir diğer olay da İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelmiş… Yaşlı bir gaziyi özel halk otobüsü şoförü hem de yağmurlu havada ücret ödemediği için otobüsten indiriyor. Başka bir olay ise şehit astsubayımıza haciz kararı aldırılıyor ve uygulanmaya kalkılıyor. 
Benzer ödetme çirkinlikleri daha önce de yaşanmıştı. Gözlerini dış dünyaya kapatmış, sadece alacaklarını düşünen kişi ve kuruluşlar! Lütfen biraz başınızı kaldırın ve etrafınızda olup bitenlere kulak verin. Çevremizde gelişen ve çevrenizde oluşan durumlar bu kişi veya kuruluşları ne yönden ilgilendirir, neler kendilerine görev olarak düşer?
Siz bakmayın öyle “vaziyetten vazife çıkarmak” deyimi bir zamanlar alay konusu, tahrik vesilesi bile yapılmıştı. Hayat öngörüsüz olur mu? Tedbirsiz yaşanır mı? Şehit düşen kişilerin isimleri basında, ekranlarda veriliyor. Daha doğru şekliyle MSB’den alabilir, kendi kayıtlarınızla karşılaştırabilirdiniz. Basının diline düşmenin, halkın gazabına uğramanın veya ele âleme rezil olmanın gereği var mı? 
Bu olayda koordinatör makamların devreye girmesi gerekirdi, öyle de oldu… Umarım bunlardan ders de alırız.

Yeni durumlar
*2015, 2016 yılları ve 2017 yılının Temmuz ayına kadar 155.000 kişi çürük raporu almış. MSB açıkladı. Ulusal kanalda Çalışma eski Bakanı Yaşar Okuyan tespitlerini anlattı. İçerinde kimler yok ki?
*Rusya bize geçici olarak hava sahasını kapatmıştı. Yine benzer şekilde bir sınırlama veya kapatma olursa Suriye topraklarında bulunan Türk kara birliklerinin hava savunmasında zafiyet olabilecektir. 
*Suriye hava savunma sistemi İsrail jetini düşürdü. Rusya, “İsrail’in Suriye’de büyük çaplı hava saldırılarına karşı Rus askerlerinin hayatlarını tehlikeye atması kesinlikle kabul edilemez” diyor. Alın size farklı bir durum…
*Bir şehidimize avukat kanalıyla haciz getiriliyor. Toplum ayağa kalkınca avukat günah keçisi olarak gösteriliyor. Biz nasıl toplumuz?
* Tillerson Ankara’ya geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü. Görüşme sonunda açıklama yapıldı. Amerikan tarafı, hep aşinası olduğumuz “kürdili hicazkâr” makamındaki eseri seslendirmek istedi; ama sazının tellerinin bile iyi akort edilmediği ortaya çıktı. 

Kâr zarar hesabı
Önemli olan sınırın ötesindeki terör yuvaları ve terörün dış bağlantılarıdır. Tüm olumsuz gelişmelere rağmen devletin ilgili birimleri, kangren olmuş bu ayağın kesilmesi için kavgalı veya küs olduğumuz komşularımızla ve kafasına göre takılan (!) ittifak içi ülkelerle görüşmelerini sürdürüyor, her türlü talebi değerlendiriyor.
Görüşmelerin sayısı ve süreci uzadıkça işin cılkının çıkacağı kesindir. Bazı parti ve STK’larla kendisinin dikkate alınmadığını düşünenlerin, birtakım prim ve beklentilerin peşinde koşanların ayak sürümeleri de artacaktır. 
Üstüne üstlük bu tür olaylar istismar edilerek, yeni istekler öne sürülecek ve çalışmalar daha karmaşık boyutlara da çekilecektir. Bu cereyanın, artçı sarsıntılar şeklinde devam edeceğini tahmin etmek zor değildir.  Taraflar, “Gönüldeki yâre mi eldeki kâre mi?” ikilemiyle karşı karşıya gelmiştir.

Bu makale 331 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ