Bugun...
05-01-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Geçmişte Gazze

Coğrafî açıdan   
Gazze şeridi olarak adlandırılan bölge, İsrail’in güneybatısında, Mısır sınırına bitişik Doğu Akdeniz’deki bir sahil bandıdır. Uzunluğu 41 km, genişliği ise 6-12 km. arasında değişir. 360 km karelik bu alanda yaklaşık 1,5 milyon insan yaşar.
İsrail, 1967 Savaşı’ndan itibaren bölgeyi hukuka uygun olmasa da havadan ve denizden kontrol altında tutmakta ve su kaynaklarını denetlemektedir. Bu avantajla Gazze’de ve hatta Filistin’de kendi istediği doğrultuda iskâna müsaade etmektedir. 

Gazze’nin Osmanlı egemenliğine girişi
1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılan Gazze’den, İstanbul’a pirinç, karabiber, tarçın ve zencefil gönderilirmiş.  Mal sevkiyatının yapıldığı zamanlarda bölgedeki aşiret artıkları, deve kervanlarına saldırılar düzenliyor,  “hac” zamanlarında da hacılara karşı bu saldırılarını sürdürüyorlarmış. 
Bu gelişmeler, Gazze’deki kalenin muhkem hale getirilmesini ve askerle takviyesini gerektirdiğinden kaledeki eski ve kırık toplar ayıklanarak İstanbul’a gönderilmiş. 

Gazze’ye gelen Fransız birliği
Fransızlar Mısır’ı istilâ edince kuşatma amacıyla bir birliğini Gazze’ye göndermiş. Küffarın tedibi (düşmana haddinin bildirilmesi) için üzerlerine Türk uşakları (tabir böyle) gönderilmesi planlanmış.  
Gazzelilerin Fransa’ya taraftar olduğu ortaya çıkınca İstanbul’dan bölgeye Arnavut askerleri ve bol mühimmat  ile Yafa, Beyrut, Gazze ve Ariş Kalelerine beş obüs, on balyemez ve 55 sürat topu gönderilmiş.  Kıbrıs ve Rodos Adalarından da gemilerle peksimet ve buğday sevk edilmiş. 

Gazze’deki aşiretler
Şekavet (eşkıyalık) olaylarının sonraki yıllarda da devam ettiğini görüyoruz. Kayıtlara göre Gazze aşiretinin Sayda eyaletinde eşkıyalık yaptığı,  Bitaha ve Tarbey urbanının vukua gelen çok sayıdaki şer ve mazarratı (kötülük ve fenalıkları) anlatılmakta  ve bu aşiretlerin Osmanlı ordusuna kiralık deve veren Şamar aşiretinin deve ve koyunlarını gasp ettiği belirtilmektedir.  
Balkanlarda artan karışıklıklar sonucu Osmanlı Devleti Balkan Savaşı’na girmiştir. Bu durum cepheden çok uzakta Urfa’dan Süveyş’e kadar asayişin bozulmasına ve kontrol zafiyeti doğmasına neden olmuştur. 
Gazze aşiretinin düşmana müzahir davranışlar göstererek Bağdat-Fov güzergâhının telgraf direklerini tahrip ettiği ve tellerini çaldığı bu açıklamalarda mevcuttur.  Şer alanını genişleten Gazze aşireti, bunlarla yetinmeyip Gazze Şeyhi Cahim bin Keşiş tarafından düzenlenen bir saldırıyla Urfa’da Viranşehirli Noviran’ın develerini de gasp etmiştir.  

Filistin’e ilk yerleşim
Filistin’de ilk yerleşim, 1882’de Doğu Avrupa’dan kaçan Yahudiler tarafından başlatılmıştır. II. Abdülhamid, 1888 tarihli bir fermanla göçü yasaklamış, ziyaret amacıyla gelen Yahudilerin kalış süresini de üç ay ile sınırlandırmıştır. 
I. Dünya Harbi sırasında Yahudiler, İngilizlere her türlü istihbarat desteğini sağlamışlardır. Bu hizmetlerine karşılık İngiltere Dışişleri Bakanı Belford, 2 Kasım 1917’de kendilerine toprak verileceğini vaat etmiştir.  
Filistin’in kurtarılması için Yahudiler tarafından kurulan tugay seviyesindeki ilk nizami birlik, 1918 yılında İngilizlerin yanında Türklere karşı muharebeye girmiştir. 
I. Dünya Harbi’nde bu topraklar uğruna Osmanlı Devleti “Gazze muharebeleri” başlığı altında üç kez mücadele etmiş, yüzlerce Anadolu çocuğu şehit, yaralı ve kayıp olarak harp ceridelerinde yerini almıştır. 
İsrail’in büyük hâmisi İngiltere, bugün yerini ‘bodyguard’ durumundaki ABD’ye bırakmıştır. BOP eşbaşkanlığı, stratejik ortaklık ve teröre karşı işbirliği palavralarıyla Türkiye’yi oyalamaya devam eden ABD,  Kudüs’ü İslam dünyasından koparmak düşüncesiyle İsrail’in yanında yerini almıştır. 
ABD’nin dümen suyundaki AB, BM Genel Kurul oylamasında sessizliğini bir tarafa bırakarak tepki göstermiştir. Aşiretler arasında koyun çalmayla başlayan o topraklardaki kavga hep dışarıdan müdahalelerle başlatılmıştır. Bu ikiyüzlülük hiç bitmeyecektir. Umalım ki bu kavga tekrarlamasın ve tüm Orta Doğu’ya yayılmasın…  

Bu makale 335 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ