Bugun...
02-03-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Kalleş Plan

Afrin Harekâtı başladığından beri gerek yerli gerekse yabancı basında çıkan haber, yorum ve değerlendirmeleri sürekli takip ediyorum. Bazen satır aralarında hiç beklenmeyen önemli bilgilere rastlanabiliyor.
Bu bilgilerin arasında, “ABD’nin Fırat Kalkanı sonrasında Akdeniz’e açılacak terör koridoru planını, değişikliğe tabi tuttuğunu ve bu hattı Lâzkiye’den değil İskenderun’dan geçireceği” açıklaması yer alıyordu. Hiç şaşırmadım doğrusu. Rusya, Doğu Akdeniz’de iki limana sahip olur da ABD nasıl kendisini kara ortamına hapseder?
Her planın bir öncesi vardır
ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, eski başkan Barack Obama tarafından Ekim 2015’te bu göreve atanmıştı. IŞİD ile mücadelede baş aktördü.2015-2016 yılları arasında PKK’nın, Irak sınırının Yarubiye bölgesinden Lazkiye’ye inmesine kesin gözüyle bakılıyordu.
2016 yılı Mart ayının ilk yarısında terör örgütü PKK, Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki bazı il ve ilçelerde hendekler kazarak özyönetimler ilan etmişti. Güneydoğu’da 12 ilçedeki 200 bine yakın kişi evlerini bırakıp göç etmek zorunda kalmıştı.
2016 yılı Ağustos ayında Cerablus-Azez hattında başlayan askeri müdahale ve ardından Astana Mutabakatı ile gerçekleşen İdlib intikali sonrası illegal koridor planı revize edilmeliydi. Donald Trump, 20 Ocak 2017’de göreve başlamış ve görevi devralınca McGurk’ün görevine devam etmesine karar vermişti. IŞİD ile mücadele görevi kamuflaj bir görev olan Brett McGurk, PKK’yı devletleştirme projesini hayata geçirmeye hazırlanıyordu.
Brett McGurk
ABD’li diplomat McGurk, Irak’ın Erbil ve Musul kentlerini ziyaret ettikten sonra Kobani’ye geçmiş ve YPG’lilerle biraraya gelmişti. Kürt medyası, McGurk’ün başkanlığındaki Amerikan heyetinin gelişine ve YPG’nin yanı sıra Suriye Demokratik Güçleri ile Kürtlerin Kobani’de ilan ettiği yönetimin yetkilileriyle görüşmelerine geniş yer veriyordu. 
McGurk, PYD’den Enver Müslim, YPG’den Polat Can ve Aldar Halil gibi isimlerle de görüşmüştü. McGurk’un yanında, Türkiye tarafından başına 4 milyon lira ödül konan "Şahin Cilo" kod adlı PKK’lı Abdi Ferhad Şahin de vardı.
Bir fotoğraf sosyal medyada görüntülenince Ankara’nın sert tepkisine maruz kalmıştı. Fotoğraf, Amerikalı temsilci ve YPG’li Polat Can’ı yan yana gösteriyordu. Bu kişi, Türk istihbarat raporlarına göre PKK’nın Kandil’deki önemli isimlerinden birisiydi. Üstelik bir başka fotoğraf, McGurk’ü, bir YPG’liden plaket alırken gösteriyordu.
Amerikalı özel temsilci Brett McGurk geçen yıl Menbiç’te ölen YPG’li komutan Ebu Leylâ için taziye mesajı paylaşmasıyla da gündeme gelmiş, Brett McGurk mart sonunda Ankara'ya yaptığı ilk ziyaret sırasında ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a eşlik etmişti.
Planın ikinci bölümü
Planın ikinci bölümünde ise, 2018 yılı içerisinde hendek direnişleri tarzında bir provokasyon gerekiyordu. Binlerce sivil Afrin kuzeyine ve batısına hatta İskenderun ve çevresine göç ettirilmeliydi. Amanos Dağları ikinci Kandil olmalıydı. Zaten önceden tek tük eylemciler buradan Türkiye içine sızma girişimlerinde bulunmuş,  hatta yaptıkları eylemlerde takviye bile edilmişlerdi. 
Siviller arasına PKK sempatizanları, PYD’liler, IŞİD’çiler ve afişe olmayan teröristler yerleştirilecek, İskenderun’da sempatizan mahalleleri oluşturulacaktı.
Öncelikler
Yeni terör koridoru için yapılan plan elbette bir alt yapı gerektiriyordu. Bölgenin kaynatılması lâzımdı. Güneydoğu Anadolu bölgemizde meydana gelen “Hendek operasyonları” ABD’nin beklediği sonucu vermemişti. Sınırlarımızın hemen dibindeki dağ, tepe ve yükseltilerden taşeron PYD’ye zaman zaman köylerimize ve ilçelerimize taciz atışları yapmaları talimatı verilmişti. 
Planın ikinci bölümünde ise, 2018 yılı içerisinde hendek direnişleri tarzında bir provokasyon gerekiyordu. Binlerce sivil Afrin kuzeyine ve batısına hatta İskenderun ve çevresine göç ettirilmeliydi. Amanos Dağları ikinci Kandil olmalıydı. Zaten önceden az sayıda eylemci buradan Türkiye içine sızma girişimlerinde bulunmuş,  hatta yaptıkları eylemlerde takviye bile edilmişlerdi… 
Zor, oyunu bozdu
Türkiye, bu büyük tehlikeyi kendi istihbarata kanalları sayesinde öğrenmiş ve zamanında gerekli müdahaleyi yapmıştır. Afrin’e müdahalede geç kalınsaydı daha büyük bedeller ödemek zorunda kalabilirdik. Oyun hiçbir zaman bitmeyecek. 

Bu makale 256 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ