Bugun...
07-01-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Karışık olsun –II

İsviçre
İngiltere’nin AB’den ayrılma görüşmelerinden sonra İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Leuthard da ülkesinin AB ile ilişkilerini netleştirmek gerektiğini belirtmiştir. Leuthard, “Avrupa ile ilişkilerimizi netleştirmemiz ve hangi yöne doğru gittiğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu anlamda bir referandum oldukça faydalı olacaktır” şeklinde konuşmuştur.
Leuthard, AB üyeleriyle ticaret ilişkilerinin yeni şeklini görüşmeye başlamasıyla İsviçre ile Brüksel arasında gerginlikler yaşanmaya başlamıştır. İsviçre, üyesi olmadığı AB ile yeni tür bir ticari ilişki kurmak ve blokun tek pazarına daha fazla erişebilmek için bir AB anlaşması yapmak istemektedir. 
Bu çerçevede yürütülen müzakerelerde İsviçre, AB ile yapılmış olan 100’den fazla ikili anlaşmanın yeniden ele alınmasını istemektedir.

Bulgaristan
1 Ocak 2018’den itibaren AB dönem başkanlığını Estonya’dan devralacak olan Bulgaristan, Batı Balkanları AB genişlemesinin odağına yerleştirmiştir. AB ve Bulgaristan, 17 Mayıs 2018’te Batı Balkanlar için Sofya’da özel bir zirve düzenleyecek.
Bulgaristan, genişleme sürecinin ana önceliklerden biri olacağının altını kalın şekilde çizdiği programında, Türkiye’nin AB sürecine ilişkin Batı Balkanları odağa yerleştirdi. Genişleme sürecinde Batı Balkanlar ve Türkiye’yi birbirinden ayırma yaklaşımı son dönemde Brüksel’de de iyiden iyiye yerleşmeye başlamış durumda. 
Bulgaristan’ın altı aylık yol haritasında “Bulgaristan Dönem Başkanlığı, Türkiye ile diyalog ve işbirliğini sürdürme doğrultusunda çalışacaktır” ifadesiyle yetinilmiş, Batı Balkanlar için ise “Batı Balkanlar’ın geleceği Avrupa hedefinde yatmaktadır” denilmiştir. 
Türkiye’nin zirve talebine bir türlü olumlu yanıt vermeyen AB liderlerinin 17 Mayıs 2018’de Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Batı Balkanlar için özel bir zirve düzenlemeleri biraz üzerinde düşünülmesi gereken husustur.
Türkiye söz konusu olduğunda fazla sorun çıkarmayan ve Ankara ile iyi ilişkilerin korunmasından yana tavır takınan AB ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan, Türkiye’nin tam üyelik konusuna da sıcak bakmıyor. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, “Türkiye’nin AB’ye üye olacağı konusunda ikiyüzlülüğü bırakalım. En iyisi oturalım ve Türkiye ile AB arasında özel bir anlaşma yapalım” demişti.

Belçika
NATO’nun iki yılda bir düzenlediği ve tüm müttefiklerin devlet ve hükümet başkanlarının buluştuğu zirve, Temmuz 2018’de Brüksel’deki yeni NATO karargâhında düzenlenecektir. NATO’nun “Açık Kapı Politikası” esas olmak üzere komuta yapısı, AB-NATO ilişkileri ve terörle mücadele konularının ele alınması beklenen toplantıya NATO Savunma Bakanları ve NATO Dışişleri Bakanları katılacaktır.
İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin Brexit müzakerelerinin ise yıl boyunca Brüksel’de devam edeceği, Mart 2019’a kadar da anlaşmaya varılması beklenmektedir. Ayrıca 14 Ekim’de Belçika’yı bekleyen yerel seçimler, bir sonraki yıl gerçekleştirilecek genel seçimlerin yönünü de belirleyecektir. 

Hollanda    
21 Mart 2018’de yerel seçimler yapılacaktır. İlk defa yerel seçimlere katılacak olan Türklerin kurduğu Denk Partisi de hedefine 12 belediyeyi almıştır. 
    
İSPANYA  
Katalonya, ayrılıkçı girişimlerinden dolayı önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Katalonya’nın 2018 yılında da gündemde kalması muhtemeldir. İspanya ulusal birliğini tehdit eden krizin çözümü veya çözümsüzlüğü, ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarının kaderini belirleyecek temel etken olacaktır. 
Katalonya kriziyle bağlantılı olarak ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) tarafından ortaya atılan İspanya’daki 17 özerk yönetimin statülerinin güçlendirilmesini öngören anayasal reform tartışmaları 2018 yılının siyasi açıdan diğer önemli konusu olacaktır.  
Ekonomide yaşanacak yeni bir istikrarsızlık, işsizlik ve yasa dışı göç konularının İspanya’nın 2018 yılındaki gündemini işgal etmesi beklenmektedir. 
Dolayısıyla 2018 yılında Avrupa’nın kafası karışık olacağa benzemektedir. Ağırlıklı olarak sınırlarının güvenliği, mülteci sorunu ve yardımların doğru adreslere gitmesinin sağlanması gibi kaygı ve çalışmaları olacaktır.

Bu makale 275 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ