Bugun...
30-12-2017
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Kendime soruyorum ve…

Son günlerde bölgemizde meydana gelen gelişmeleri ve yazarlarımızın değerlendirmelerini okuyorum. İlginç gelişmeler olduğu bir gerçek. Karadeniz bölgesinin kuzeyinde doğalgaz rezervlerinin yüksek oranda bulunması, Libya, Kafkasya ve Mezopotamya Havzası’nda zengin petrol yataklarının varlığı, Orta Afrika’da çeşitli yer altı madenlerinin olduğunun bilinmesi buraları çalkantılı hale getiriyor.
Daha yok mu derseniz, var fakat derim
Romanya petrol sahaları, Osmanlı yönetiminden çıkmış, AB’nin eline geçmiştir. Artık burada yangın çıkmaz.
Kafkaslarda Gürcistan, Rusya’ya karşı çıkmaya başlayınca Rus Kara ve Hava Kuvvetlerinin acımasız bombardımanı sonucunda hizaya getirilmiştir. Azerbaycan’da ise Batılı petrol şirketleri var olduğu için buradan da ses çıkmaz.
Suudi Arabistan, tamamen Amerikan kontrolü altındadır ki, hiç kıpırdanma olmaz. Demokrasi varmış yokmuş, Suudiler şöyle veya böyle yaşarmış, bu da ABD’nin umurunda değildir.
Libya, Fransa’nın başını çektiği NATO harekâtı sonrasında çizgiye çekilmiştir. Buradan zaman zaman cılız sesler çıksa da hemen susturulacak kıvama getirilmiştir.
Aynı Pakt’ın içinde de olsa
Vaktiyle SSCB’nin liderliğinde olan Varşova Paktı, dünyanın dengesi olarak görülüyordu. Pakt’ın üye ülkeleri, iktisadi doktrin içinde gelişmeye çalışıyorlardı. 1990 yılına gelindiğinde SSCB’nin çökmesiyle dağıldı. İktisadi sistem dikiş tutmamıştı. O zamanki demir perdenin peyk ülkeleri şimdi Avrupa’nın gülleri oldu. Bu sayede de AB, sınırlarını Karadeniz kıyılarına kadar yaslamış oldu.
Batı’da AB şemsiyesi altında ve euro’nun egemenliğinde bir iktisadi sistem vardı. Avrupa’nın yetkin ülkeleri kurmuştu bu sistemi. 2007 yılından beri 28 üyesi olan Birliğin altı üyesi NATO içinde değildir. İngiltere euro’nun hâkimiyetini kabul etmemiş ve bir süre sonra da AB’den ayrılmıştır. Merkezi konumda olmasına rağmen İsviçre üyeliğe girmemiştir. İki Avrupa ülkesi İrlanda ve Birleşik Krallık, Schengen alanı dışında kalmayı tercih etmişlerdir. Norveç ise NATO üyesi olmasına rağmen AB içinde yer almamaktadır.

Bu sisteme üye ülkelerden Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz, zaman zaman sancılar yaşamışlardır. AB’nin kurucu üyeleri, kendi halklarından kestikleri paraları diğer üyelerin refahına katkı sağlaması için veriyorlar; ama faiz tatbik ediyorlardı. Bu da borç hanesini şişiriyordu.
Sızlanmalar şikâyete sonra da Yunanistan’ın yaptığı gibi yüksek sesle itiraza dönüşmeye başlamıştı. Hoşa gitmeyen bu durum önce Portekiz’de sonra İspanya’da yankı bulmuştu.
Gelişmeler çok süratli
Türkiye’nin Birliğe alınması konusunda yaptığı müracaatlara kulaklarını tıkayan AB (özellikle Almanya ve Fransa), Ukrayna olayları nedeniyle gaz sıkıntısı yaşamaya hazırlanırken Birlik içindeki kıpırdanmalardan ve bazı ülkelerin sorgulamalarından rahatsızlık duymaya başladılar.
AB, Türkiye’yi yıllarca kapısında bekletince sabrı taşan Türkiye, konuyu pek umursamaz hale geldi, kendi savunma sistemini ayakta tutacak teknoloji, mühimmat ve diğer materyali Rusya’dan sağlamaya kalkıştı.
Türkiye’nin umursamazlığını devam ettirmesi halinde Avrupa’nın, ekonomik entegrasyonda bazı sorunlar yaşayacağı kaçınılmaz olacaktır. Tabii bunun Türkiye’ye de bir bedeli olacaktır.
Akla gelenler    
Böylesi durumlarda çaresizlik ve ümitsizliğe düşmemek gerekir. Aklıma önce “AB de çatırdıyor mu?” sorusu gelse de uzak bir ihtimal olduğunu ve bunun elimine edilmesi gerektiğini biliyorum.
İkinci husus ise Türkiye’nin “yerine getirmesi gerekenler olduğu” kanaatindeyim. Bu yol biraz zor; ama Türkiye’nin manevra yapabilmesi için de önemlidir.
Demokratikleşmeye ağırlık vermek, Avrupa’yı karşımıza almamak ve NATO vasıtasıyla bazı isteklerimizi dikte ettirmek hem ağırlığımızı korumamız bakımından yerinde olacak hem de Türkiye sağlam zeminlerde yürüyor olacaktır.

Bu makale 325 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ