Bugun...
07-12-2017
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Kent yaşamında bisiklet

  Bugün pencerenin önüne oturdum ve sokağa bakarak düşünmeye başladım. Bizim sokak meydana açılır. Altı istikametten araç girer meydana… Trafik ışığı yoktur, yavaşlatıcı işaretler konulmamıştır. Araç kullanan insanlarımız, beyin denen torbayı evinde bırakıp dışarıda araç kullandığı için haftanın en az iki günü bu meydanda kaza olur.
 Şimdi düşünüyorum. Kütüphanemin olduğu odaya geçtim. Bisikletle ilgili bilgilerimi tazeleyeyim diye…

Bisiklet çare olur mu?
  İlk bisiklet, 19’uncu yüzyılın başlarında tahtadan yapılmış. Kocaman ön tekerleği takip eden pedalsız küçük bir tekerleği varmış. Binicinin yerden güç aldığı ayaklarıyla hareketi sağlayabildiği bu acayip aygıta “koşu makinesi” adı verilmiş. 
  Sonradan pedal eklenerek Fransa’da üretilen bisiklete “hobi atı” adı verilmiş. Seri üretime geçilmesiyle birlikte 1871 yılında Almanya’da, daha sonra II. Dünya Harbi’nde Avrupa ülkelerinde askeri amaçla kullanılmış.
    Bisiklet, itme gücünü binicisinin kuvvetinden alan, açı ve hız olayıyla bütünleşmiş olan ve “denge” olayını en iyi yansıtan bir araçtır. Günümüzde ticari, sportif, eğlence alanlarında popüler özellik kazanmıştır bisiklet… 
    Büyük şehirlerde trafiğin rahatlatılması alanında, posta ve dağıtım gibi işlerde ise “vazgeçilmezler” listesinde yer alır. Kullanım amacına göre çeşitli şekillerde tasarlanan bisikletler, giydirildikleri renk, hız ayarları, taşınma ve park kolaylıkları nedeniyle de bu listenin başköşesini işgal ederler. Velospet olarak da adlandırılır.

Şehir hayatında
    Şehir yaşamında bisiklet kullanma ihtiyacının günden güne artmaya ve bisikletin günlük hayatın vazgeçilmez parçası olmaya devam ettiği görülmektedir. Bisiklete olan ilginin sanatsal tasarımlarda da büyük bir ivme ile artış kaydettiği bir gerçektir.
    Bisiklet kullanma isteği, özgürlük düşüncesinin bisiklet üzerinde nasıl oluşturulacağına, cesur ve stil sahibi olmanın nasıl gerçekleştirileceğine de yöneliktir. Bu istek aynı zamanda çağdaş ve kültürel ilginin artmasını da sağlıyor. Kent trafiği içinde bisikletin de yeri olduğunu kabul etmeliyiz.

Kentsel sanat
    Kentsel bisikletçiliğin yaygınlaşması, sanat hayatını farklı ve çeşitli yönlerden etkilemektedir. Bir takvimde toplanan sokak sanatı (Bisiklet takvimi) ve bir fotoğraf serisinde yer alan trafik işaretleri (Open Eyes Series) aynı şeyleri göstermektedir. 
    Bisiklet gündelik kalıbıyla insanların hayatında yer almıştır. Bir bisiklet şirketinin grafik görüntülerle değişik figürler yaratması klasik bir sanat örneğidir. “Buppa rap müziği” de aynı motiflerin özgür ifadesidir. 

Macera
    Şehirde bisiklet kullanırken çevirdiğimiz her pedal, uç spor yaptığımız hissini verebilir. Doğrudan maceraya veya tehlikeye de atıldığımızı düşünebiliriz. Bisikletli kuryeler şehir kovboyları olurken diğer insanlar da adrenalin tutkusuyla hareket ederler. 

Fetiş (olağanüstü güç verdiğine inanılan nesne)
    Sağlığa yararları da sayılamayacak kadar çok olan bisiklet kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Bisikletleri oluşturan ana malzemelerin sihirli güçleri olduğuna, ne de onların hayalet güçleri taşıyan görünmez şeyler olduğuna inanıyoruz. Fakat bu kültür fetiş fenomeniyle (hayranlık uyandıracak kadar ilgi çekici olan kişi veya şey) güçlü bağlar kurmuştur. 
    Geri kazanılmış metal robot veya kauçuk giysinin fırfırları, kutsal olmasa da bir ruh taşımaktadır. Bisikletin iç lastiğinden yapılmış olan bir kolye ve kauçuktan yapılmış bir elbiseye şiirsel anlam yüklenebilir.

Fazla tüketim
    Bir yaşam biçimi olarak bisiklet sürmek, çevresel bilincin ve farkındalığın birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.  20 yıllık eski bir bisiklet, benzin yakmak yerine kas gücüyle çalışacağı için 20 sene daha bu şekilde kullanılabilecek demektir. 
    Bisiklet, farklı projeler için de düşünülebilir. Öğle yemeğini evsizlere bisikletleriyle dağıtan gruplar oluşturulabilir. Bisiklet iç lastiğinden yapılan kemerler, geri dönüşüme tabi tutulmuş lambalar ve saatler bu bilincin birer göstergesidir. 
    Benzin tüketiminin çılgınlığına karşı bir duruş sergilemek bisikletle olabilir. Geri dönüşüm kavramları ise doğayı korumaya yöneliktir. İçinde bisiklet sözü geçen bir bilmeceyle sözlerime son vereyim:

“Bisiklet ne zaman uçak kadar hızlı gidebilir? Uçağa bindiği zaman…”

Bu makale 192 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ