Bugun...
09-03-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Konuşmalardan alıntılar

Kediler konsorsiyumu

    ---Gündemi açıyorum. İlk görüşeceğimiz konu “Tavukçuluk sorunları”
    ---Yav biz kediyiz. Tavukçulukla ne ilgimiz var?
    ---Çevresel ve küresel sorunlara yabancı kalamayız.
    ---Evet,  Minnoş doğru söylüyor. Biz kediyiz. Önce kendi sorunlarımızı yatıralım masaya. Memlekette fare kalmamış, protein ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Sürekli bu küçük yuvarlak suni yemlerle besleniyoruz. Üstelik kargalar da yemlerimizi çalıyor.
    ---Nasıl fare yok? Her yer fare dolu. Yeteneksizliğini mi anlatmak istiyorsun?

Havuzda kaplumbağalar
Maltepe’de Beşçeşmeler Meydanı… Yalancı güneşle kışa veda edeceğimiz şu günlerde ortadaki taşlık alanın üstüne çıkmış güneşleniyor kaplumbağalar. Huzursuzlar. Bu huzursuzluk havuzun pis halinden kaynaklanabilir. Aralarında şöyle konuşuyor olabilirler mi?

    ---Kaplumbağa I:Yahu, bizim yaşam alanımıza niye bu kadar gaddarca davranıyorlar? Şu suyun haline bak!
    ---Kaplumbağa II: İnsanoğlunda çevre bilinci yok ki! Tabii sonuç bu olacak.
    ---Kaplumbağa I: Dünyanın en zengin ve uygar ülkesinin liderinde çevre bilinci yok ki? Adam iklim değişikliği konulu Paris Antlaşması’na imza atmayacakmış. Yani kömür endüstrisini yeniden canlandıracakmış. İklim bilimciler küresel biyoçeşitlilik, gıdaya erişim gibi konularda geri dönülmez felâketler yaşanmasından endişeliymiş. Çevre Koruma Ajansını kaldırması halinde de yüksek hava kirliliği yaşanan yerlerdeki insanlara zarar verebileceğini belirtiyorlar.
    ---Kaplumbağa III: Lan, küçücük bir havuzda yaşıyorsunuz, ettiğiniz lâflar kocaman kocaman. Siz esasen bizim buradaki halimize bakın! Bizim kömürle, NASA ile ne ilgimiz olabilir?
    ---Kaplumbağa IV: Geri zekâlı seni! Hava kirlenince partiküller yağmurla aşağıya inecek, toprağa düşecek o zehirli atıklar… Su kaynakları kirlenecek. O zaman bu suyu da bulamayacaksın. Dinle biraz!

İnsanlar konuşuyor

*Eski çamlar bardak oldu. (Bardak sözcüğünün eski anlamı “tahta testidir”. Bilmeyenler değişik bir ilişki kurarak sözü eski camlar biçimine sokmuşlardır. Aynı deyimin bir varyantı olarak yaşayan bu biçimde camın yer alışı doğal bir dil olayı olarak düşünülebilir.

*Efendim şimdilerde çok söylenen bazı sözleri dile getirmek istiyorum: “Adamsın”, “adamın dibisin”, “kanka, kanki”… Ben de bunlara karşıt olabilecek şeyleri söyleyim: Adamın küsuratı, tekne kazıntısı…

*”Yok devenin nalı” Gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler için, olmayacak işler veya çok abartılı sözler karşısında kullanılan bir sözdür:  Bugün için deyimi karşılayacak şekilde genellikle “yok artık” deniliyor. Örneğin; İki saatte ağaç yetiştireceklermiş. -Yok, devenin başı!

*”Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” deyimini “az tamah çok ziyan getirir” sözleriyle açıklamak da mümkündür. Yanlış bir davranışın anlatımıdır. Burada biraz tamah sonucu daha iyiyi sağlamaya çalışırken eldekini yitirmek gibi kötü sonuç veren yanlış bir davranış söz konusudur.
*17 Ocak 2018. Mimar Cem, sabah toplantısında… Büyük çoğunluğun grip olduğu, hastane acil servislerinin grip vakalarıyla dolduğu anlatılıyor. Ben de grip aşısı olmanın faydasını söylüyordum. Cem hafif grip kapmış, arada bir öksürüyordu. Metin Kalfa sordu;

    ---Ben bi’ mevsim başında bi’ de mevsim sonunda oluyorum. Cem Bey siz grip olmuyor musunuz? 
    ---Ben de mevsim başında grip olurum, mevsim sonunda kapatırım…


*04 Ocak 2018. Günlük toplantı yapıyoruz. Yılbaşı öncesinde konuşulan bir konu görüşülüyor. Metin Usta hatırlayamayınca not kâğıtlarına bakmak ihtiyacını hissetti. Her cepten bir avuç kâğıt çıkarıp masanın üzerine koyunca Mimar Cem;

    ---Bu çıkarılanlar 2018 ajandası mı?

Bu makale 290 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ