Bugun...
20-03-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Sivil halka zarar vermek

Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olmama rağmen Kara Harp Okulu’nda okuduğum yıllarda Eğitim ve Öğretim Programlarının çok daha farklı ve ileri düzeyde olduğunu görmüştüm. Askeri derslerde bir nükleer silahın kullanılmasının kılı kırk yararcasına detay gerektirmesi, hedef ele geçirildikten sonra bırakın sivili asker kişinin bile ellerini kaldırarak teslim olması, uluslararası hukuk normlarına harfiyen bağlı kalınması benim için çok dikkat çekiciydi.  
Bazı vatandaşlarımızın aklını karıştırmak ve TSK hakkında şüpheler uyandırmak maksadıyla bölücü zihniyetteki kişiler, TSK aleyhinde propaganda ve yıkıcı bölücü söylemler yapabiliyorlar. Türk subayı ve Mehmetçik sağlam prensiplerle yetiştirildiğinden, manevi yönlerinin kuvvetli olduğundan, ettikleri yemine ölene kadar sadık kalacaklarından kimsenin kaygısı olmaması gerekir.
Kahramanlıklardan ve hukuka bağlılıktan örnekler 
1. 28 Haziran 1914’te I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kafkaslarda bir cephe daha açılmıştır. Aralık 1914… Rus Kafkas Ordusu’nun Anadolu’ya yönelik harekâtına 3’üncü Ordumuz karşı koyacaktır. Pernek muharebesi (Erzurum-Oltu ilçesinin köyü) sırasında kıtalarımız çok sayıda kayıp vermesine rağmen tek mermi atmadan düşman mevzilerine aslanlar gibi saldırmış, süngü muharebesiyle düşmanı mevzilerinden söküp atmıştır.  
Bu küçük harekâtın Erzurum gibi acımasız soğuğun egemen olduğu, kar kalınlığının 30-40 cm’ye ulaştığı bir ilimizde ve gece muharebesi şeklinde yapılması dikkat çekicidir…
2. 18’inci Tümen Azap Deresi batısındaki sırtlara kadar ilerlemiştir. Tümen komutanı, sırta geldiği zaman üzücü bir olayla karşılaşmıştır. 22 Aralık 1914 günü yapılan taarruzda yaralı olarak ileride kalan iki subay ve 34 erimiz Ruslar tarafından süngülenerek şehit edilmiş ve tüfeklerinin kabzeleri kırılarak yanlarına bırakılmıştır. 
3. 25/26 Aralık gecesi… 3’üncü Ordu karargâhı Çerkez köyünün 1,5 km kadar kuzeybatısında yol üzerinde gecelemiştir. Karargâhın ağırlıkları 21 Aralık tarihinden itibaren beraberinde değildir. Yiyecek olarak da herkesin yanında birer parça ekmekten başka bir şey yoktur.  

Biçilen ağır ceza
30’uncu Tümen Komutanı Yarbay Ali Osman’ın verdiği emir çok çok ilginçtir.
  “Askere bu gece behemehal sıcak yemek yedirilmesi ve hayvanların iyice doyurulması gerekli bulunduğundan köy muhtarı vasıtasıyla senet karşılığında her tabura birer sığır verilmesi ve lüzumu kadar arpa ve samanın tedarik edilmesi sağlanmalıdır. Hemen muhtara müracaat edilerek erzak alınacak ve muhtara senet verilecektir.
Gerek subaylar ve gerekse erler, halkın mal, ırz ve canına vaki olacak en ufak bir taarruz ve tecavüzün cezasının yarın sabah idamla sonuçlanacağını bilmeli ve maiyetlerine de anlatmalıdırlar…”  
1’inci Kuvve-i Seferiye
Zap Suyu taştığından geçiş için hazırlanan kayıklar sürüklenip gitmiştir. Bu nedenle yürüyüş bir gün gecikmiştir. 8 Mart 1915’te 44’üncü Piyade Alayı kol sonu ile Musul’a girmiştir. 1’inci Kuvve-i Seferiyye 3.000 hayvan ve 800 yüklü deve ile yürüyüşüne devam etmiştir. İran dahilinde erzak temini mümkün olduğu takdirde 8 Nisan 1915 günü Rumiye’de olacaktır. İran topraklarında 13’üncü Kolordu’nun müfrezeleri bulunduğundan 1’nci Kuvve-i Seferiye’nin gerisi emniyettedir.
Ancak 25 Mart 1915’ten itibaren ilk defa iaşe zorluğu baş gösterdi. Şiddetli yağmurlar ve ulaştırma araçlarının yetersizliği ve erzak temin edilen yerlerin uzaklığı nedeniyle insan ve hayvanlara 2 gün süreyle ½ istihkak verildi. 
İran’daki harekâtta cephane darlığına düşmemek için kadrodan fazla olarak hududa kadar deve kollarıyla cephane nakledilmekteydi. Bu durumda fazla cephane Erbil’de bırakıldı. Hazırlıksız ve yarım tedbirlerle büyük hareketlere girişmenin tehlikeleri belirmeye başladı. Revandiz’den itibaren yol boyunca telgraf hattını uzatmak gereği duyuldu.
Erbil ile hudut arasındaki keçiyolunda bir haftadan beri aralıksız yağ

an yağmurlar nedeniyle develerin hareketi engellerle karşılaşmaktadır. Yol halkın da yardımıyla develerin geçebileceği hale getirilmiştir.

Bu makale 252 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ