Bugun...
12-03-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Seçmeler/Deşmeler


Yabancı gazetelerden
Geçen haftaki İngiliz Financial Times gazetesi, DEAŞ’ın Suriye’de çökmeye yüz tuttuğunu; ancak bununla birlikte yeni egemenlik alanları elde etmeye çalışan ülkelerle bölgenin tansiyonunun yeniden yükseleceğini ve Suriye’de vekâlet savaşlarına girildiğini iddia ediyor.
DEAŞ terör örgütünün Irak ve Suriye’de kurulduğu dönemde ne kadar tehlikeliyse çöküşünün ve hatta yok olmasının da o kadar tehlikeli olduğunu yansıtan gazete, eski Başkan Barack Obama ve yeni Başkan Donald Trump’u tenkit ederek, “Suriye’de sadece DEAŞ’ı yok etmeye odaklanmanın en iyi ihtimalle dar görüşlülük olduğu” yorumunu yapmıştır.
Aslında geçen hafta Financial Times, Afrin’e giren rejim yanlısı güçlere karşı Türk birliklerinin açtığı ateşi konu yapmış, bu durumun Suriye’deki iç savaşın daha da yoğunlaşacağı riskini arttırdığını yazmıştır.

Ayaklanmadan savaşa
Suriye’deki iç savaşı uluslararası müdahalelerle daha da karmaşık hale geldiğini yazan gazete, Suriye toprakları üzerinde düşürülen İsrail jetinin de bu oyunun bir parçası olduğunu belirtmektedir. 
Başlangıçta çatışmaların Beşar Esad yönetimine karşı bir halk ayaklanması olarak ortaya çıktığını; ancak Kürtlere ve IŞİD gibi cihatçı gruplara karşı gelişen bir savaşa dönüştüğüne değinen gazete, uluslararası müdahalelerin karmaşıklığı arttırdığını, Afrin’de iki ABD müttefikinin karşı karşıya geldiğini yazmaktadır.

Yorumlar
Habere dikkat ederseniz burada Suriye, Irak, ABD ve Türkiye’nin isimleri geçmekte, diğer menfaatçiler ismen zikredilmemektedir. Örneğin; 100 yıl öncesinden buralara siyasetin zehirli tohumlarını atan İngiltere’den; Milli Mücadele yıllarımızda Antep, Adana, Hatay yöremize yerleşen ve son iki yıl içinde Suriye açıklarında bir uçak gemisi, iki muhrip, bir fırkateyn, bir istihbarat gemisi bulunduran Fransa’dan; iki savaş gemisiyle katılan İtalya’dan; birer gemi gönderen Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda’dan söz edilmiyor.
NATO şemsiyesi adı altında Türkiye’nin güneyinde konuşlanan bu savaş makineleri artık yerlerinde yoktur. O zaman gerçekten bir zaruret haliyle mi geldiler, yoksa başka amaçları mı vardı, insanı düşündürüyor doğrusu…
  
***            ***         ***
Hava araçları sergisi
Dünyanın çeşitli firmaları ürettikleri yeni canavarları, savaş makinelerini getirmiş, sergiliyorlar. Hepsinin yeni özellikleri nedeniyle teknolojinin son ürünü olduğu apaçık… Bunların satılması gerek. Satılabilmesi için dünyanın çeşitli yerlerinde yeni çatışma ve huzursuzluk alanları yaratılması gerekiyor.  
Bu da demektir ki, ihtilâflı alanların barışa kavuşması, barış içinde yaşayan halkların bunu devam ettirebilmesi ve bir ülkede davetiye niteliğindeki bazı yer altı zenginliklerinin olması savaşların devam edeceğini gösteriyor. Dolayısıyla Türkiye’nin de başlattığı harekâtın kısa sürede bitmesi mümkün görülmüyor.

***            ***         ***
Çekya / Salih Müslim
Salih Müslim’in Çekya’da gözaltına alınmasından sonra beklentimiz Türkiye’ye iade edileceği yönündeydi. Daha ilk duruşmada AB sınırları dışına çıkmamak kaydıyla serbest bırakılması kararı verildi. Aslında Türkiye’nin de beklediği buydu; ama iade edilmesini de bir ihtimal olarak görmüş ve bazı konularda hazırlıksız duruma düşmemek için öyle bir girişimde bulunmuştu.
YPG’nin müttefiki (!) ABD’nin müsaadesi olmadan Salih Müslim’in iadesi söz konusu olamazdı. İade etmeye de ne Çekya hukukunun ne de Çekyalı liderlerin gücü yeterdi… Evet, Çekya bir AB ülkesiydi ama NATO’nun da üyesiydi. Dolayısıyla ABD’nin AB’ye yapacağı baskılar bir şekilde Çekya’ya yansıtılabilirdi. Dünyada süper güçlerin dışında kim kendi başına hareket edebilir ki?
Buraya kadar olanlar anlaşılabilir. Ne yazık ki, Salih Müslim’in “Türkiye’nin yakalama kararı çıkartmasını ciddiye almadığını” söylemesi kabul edilebilir değildir. Sözü söyleyene mi bakmalı, söyletene mi?
Hukuki temelde kısa sürede bir çözüm beklemekten ziyade diplomatik kanalların çalıştırılması ve iyi niyetli gayretlerin sürdürülmesi gerekir. Ancak iyi niyet de olsa ulusal menfaatler ve uluslararası ilişkiler ön planda olacaktır. Problemin kısa sürede çözümü söz konusu olamayacaktır.

Bu makale 281 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ